24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zawirowania polityczne w Polsce po obietnicach Dudy podpisania ustawy Komisji Kremla – POLITICO

Zawirowania polityczne w Polsce po obietnicach Dudy podpisania ustawy Komisji Kremla – POLITICO

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby wysłuchać tego artykułu

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

Warszawa – Prezydent RP Andrzej Duda powiedział W poniedziałek podpisze kontrowersyjną ustawę Ra Chi Thu Polska tworzy komisję do zbadania rosyjskich wpływów w polityce, która może pozbawić ludzi pełnienia funkcji publicznych przez dekadę.

Duda i rząd partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzą, że jest to próba wykorzenienia agentów Kremla w Polsce, ale opozycja ostrzega, że ​​ma to na celu nękanie rywali politycznych – zwłaszcza byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Kieruje opozycyjną Platformą Obywatelską – przed kluczowymi jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Decyzja może pogorszyć już napięte stosunki między Warszawą a Brukselą, w związku z obawami, że polski rząd odstępuje od demokratycznych zasad bloku, ponieważ Komisja Europejska zamraża miliardy unijnych pieniędzy na ratowanie przed pandemią.

Ustawa o komisjach została wąsko przyjęta przez polski parlament późnym wieczorem po gorącej debacie; Decyzja Dudy o szybkim jej podpisaniu rozwiała nadzieje, że wycofa się z ustawy.

Duda powiedział, że prześle ustawę do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy – trybunał konstytucyjny zdominowany przez lojalistów BIS – ale to nie powstrzyma komisji przed rozpoczęciem prac.

„Ludzie mają prawo wiedzieć” – powiedział Duda powiedział W audycji ogłaszającej swoją decyzję dodał: „Ludzie wybrani w wyborach powszechnych… muszą sami się zastanowić, jak rozumieć interesy RP i czy rzeczywiście interesom tym należycie zasłużono”.

Gniewny protest

Przed wyborami, które może przegrać, partie opozycyjne potępiły komisję jako broń polityczną stworzoną do walki z rywalami PiS.

„Prezydent Andrzej Duda poważnie osłabił dziś nasz kraj zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie; Postanowił rozpocząć polską wojnę domową. powiedział Szymon Hołownia, lider opozycji Polska 2050.

Borys Budka, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, ostrzegał, że każdy, kto dołączy do komisji, będzie ścigany.

READ  Południowi Rotarianie wspierają ukraińskich uchodźców w Polsce | Okolica jest ekstra

„Ta komisja nie powinna niczego interpretować, niczego rozstrzygać, niczego osądzać, powinna być tylko młotkiem na opozycję” – powiedział. powiedział.

Lewicowa opozycja został zaproszony Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, który sądzi polityków.

Narodowy sondaż wyborczy do Sejmu RP

Ładowanie…

Odwiedź więcej danych ankietowych z całej Europy Polityka Głosowanie.

„Zrobiliście coś absolutnie haniebnego dla demokracji w naszym kraju” – powiedział lider lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Komisję reprezentują główny sojusznik wojskowy Polski w NATO, Stany Zjednoczone.

„Rząd USA podziela obawy dotyczące przepisów, które prewencyjnie umożliwiają wyborcom głosowanie na wybranych przez nich kandydatów poza jasno określonym procesem przed niezależnymi sądami” – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. powiedział polska telewizja.

Dziewięcioosobowa komisja zostanie wybrana przez parlament, w którym PiS ma niewielką większość; Wiele partii opozycyjnych zapowiedziało bojkot tej praktyki.

Zbadane zostaną działania podjęte „pod rosyjskim wpływem” w latach 2007-2022 – w tym rządy Platformy Obywatelskiej Tuska z lat 2007-2015 oraz obecna administracja PiS.

Krytycy twierdzą, że komisja jest niekonstytucyjna, ponieważ jej mandat nie jest precyzyjnie określony, jej orzeczenia są ostateczne, a jej członkowie są chronieni przed jakąkolwiek odpowiedzialnością karną. Cały krajowy wywiad, policja, prokuratura i inne oficjalne organy są upoważnione do współpracy z nim i nie ma procedury decydowania, kogo powinien prowadzić śledztwo.

Mógłby zadecydować o zakazie wykonywania przez ludzi prac, które kosztują fundusze publiczne, przez 10 lat – co uniemożliwiłoby im ubieganie się o urząd.

„Duda podpisał ustawę zezwalającą parlamentowi na powołanie komisji do przejmowania funkcji sądów, prokuratur i służb specjalnych” Tweetowane Ben Stanley, profesor nadzwyczajny w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, dodał: „W ustawie jest głęboka sprzeczność, która ma na celu zbadanie rosyjskich wpływów w polskim życiu publicznym, a jednocześnie przewiduje utworzenie od razu sądu kangura”. z putinizmu. ideologia.”

READ  Przywódcy polscy i ukraińscy powołują się na postęp w regulowaniu importu ukraińskiej żywności, aby złagodzić gniew rolników

Rząd zapewnia, że ​​nie ma żadnych ukrytych celów.

„Nie ma się czego bać” powiedział Premier Mateusz Morawiecki pytał: „Dlaczego ta nasza szanowana opozycja, zwłaszcza pan Tusk, tak bardzo boi się komisji sprawdzającej rosyjskie wpływy?”.

Chociaż zarówno PiS, jak i Platforma Obywatelska mają korzenie w NSZZ Solidarność, który wstrząsnął reżimem komunistycznym w latach 80., PiS starał się przedstawiać swoich rywali jako sympatyków komunizmu i sprzedajnych, jednocześnie bagatelizując liczbę starszych członków PiS. Partia komunistyczna.

PiS potępił wieloletnią umowę gazową z Toskanią, ale był głównym nabywcą rosyjskiego węgla aż do zeszłorocznej inwazji na Ukrainę na pełną skalę i nadal kupował rosyjską ropę naftową, dopóki Moskwa nie zamknęła rurociągów w lutym.

Tusk wezwał do masowych protestów w Warszawie 4 czerwca, w rocznicę na wpół wolnych wyborów z 1989 r., które zakończyły rządy komunistyczne w Polsce.

„To już nie jest demonstracja partyjna, chodzi o bezpieczeństwo narodowe. Nasi politycy wezmą w niej udział” – powiedziała Hołownia.

Ten artykuł został zaktualizowany o oświadczenie ambasadora USA.