24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zaostrza się wojna między Izraelem a Hamasem, a kryzys humanitarny w Gazie pogłębia się

We wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ głosuje w tej sprawie. Fatih Aktaş/Agencja Anadolu/Getty Images

Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało za żądaniem natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy, stanowiąc naganę wobec Stanów Zjednoczonych, które wielokrotnie blokowały wezwania do zawieszenia broni w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

We wtorek na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego większość ze 153 krajów głosowała za uchwałą o zawieszeniu broni, 10 krajów głosowało przeciw, a 23 kraje wstrzymały się od głosu.

Choć głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ma znaczenie polityczne i jest postrzegane jako mające wagę moralną, nie jest ono wiążące, w przeciwieństwie do uchwały Rady Bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone wykorzystały w zeszłym tygodniu weto przeciwko rezolucji o zawieszeniu broni w mini-Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która została zatwierdzona większością potężnej 15-osobowej rady.

W wydanej we wtorek podsumowującej rezolucji wezwano do zawieszenia broni, przestrzegania przez wszystkie strony prawa międzynarodowego i umożliwienia dotarcia pomocy humanitarnej do zakładników oraz ich „natychmiastowego i bezwarunkowego” uwolnienia. Zawiera znacznie silniejszy język niż Głosowanie w październiku Na zgromadzeniu, na którym wezwano do „trwałego humanitarnego rozejmu”.

Głosowanie, które ambasador Palestyny ​​przy ONZ Riyad Mansour określił jako „historyczne”, następuje w chwili, gdy wojna między Izraelem a Hamasem wkracza w trzeci miesiąc oraz w czasie, gdy lekarze i organizacje humanitarne biją na alarm w związku z sytuacją humanitarną w oblężonych Gaza. Kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy poinformowało w poniedziałek, że od wybuchu walk w Gazie zginęło ponad 18 000 osób.

Izrael oświadczył, że nie zaprzestanie swojej kampanii wojskowej, dopóki nie wyeliminuje palestyńskiego ruchu Hamasu kontrolującego Gazę po ataku na Izrael z 7 października, w wyniku którego zginęło 1200 osób, a około 240 porwano – według władz izraelskich. Uważa się, że w Gazie nadal przetrzymuje się ponad 100 zakładników.

Przed wtorkowym głosowaniem ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan określił uchwałę jako „haniebną” próbę związania Izraelowi rąk, ostrzegając, że „kontynuowanie izraelskiej operacji w Gazie to jedyny sposób na uwolnienie zakładników”.

Izrael odrzucił wcześniejsze wezwania do zawieszenia broni, chociaż zgodził się na siedmiodniowy rozejm w celu uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Izrael głosował przeciwko We wtorkowej decyzji uczestniczyły Stany Zjednoczone, Papua Nowa Gwinea, Paragwaj, Austria, Czechy, Gwatemala, Liberia, Mikronezja i Nauru.

Przeczytaj więcej o głosowaniu w Organizacji Narodów Zjednoczonych.