19 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Założyciel sieci pożyczek kryptowalut Celsjusza aresztowany za oszustwo

Założyciel sieci pożyczek kryptowalut Celsjusza aresztowany za oszustwo

(Reuters) – Alex Machinsky, założyciel i były dyrektor generalny zbankrutowanego pożyczkodawcy kryptowaluty Celsius Network, został aresztowany i oskarżony o oszustwo, powiedział prokurator generalny USA w czwartek w Nowym Jorku, podczas gdy trzy federalne agencje regulacyjne pozwały go i jego firmę.

57-letni Machinsky został oskarżony o siedem przestępstw – w tym oszustwa związane z papierami wartościowymi, towarami i przelewami bankowymi – podczas gdy były dyrektor ds. ujawnione. Czwartek.

Adwokaci Mashinsky’ego i Celsjusza nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz, a prawnik Cohena-Pavona nie mógł się natychmiast skontaktować.

Mashinsky jest jednym z kilku potentatów kryptowalut, którym postawiono kolejny cios w branżę, która musiała się rozliczyć po tym, jak spadające ceny kryptowalut doprowadziły do ​​upadku kilku firm, w tym giełdowego giganta FTX. Jej założyciel, Sam Bankman-Fred, został w zeszłym roku oskarżony o oszustwo i nie przyznał się do winy.

Biuro prokuratora USA na Manhattanie zapowiedziało, że zorganizuje konferencję prasową, aby przedstawić szczegóły zarzutów postawionych Mashinsky’emu i Cohenowi-Pavonowi.

Zarobek w kieszeni

Celsjusza złożył wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 w lipcu ubiegłego roku po tym, jak klienci pospiesznie wycofywali depozyty, gdy ceny kryptowalut gwałtownie spadły. Wielu nie było w stanie uzyskać dostępu do swoich funduszy przez ponad rok.

Machinsky i Pavon Cohen są oskarżeni o manipulację rynkową tokenem kryptowaluty firmy z New Jersey, znanej jako Cel, a także oszukańczy plan manipulowania ceną kryptowaluty i oszustwa związane z manipulacją tokenem, zgodnie z aktem oskarżenia.

Prokuratorzy twierdzili, że Mashinsky osobiście zgromadził około 42 milionów dolarów wpływów ze sprzedaży swoich symbolicznych udziałów.

W powiązanym rozwoju amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Mashinsky’ego i Celsjusza w czwartek, zgodnie z jednym z pozwów, twierdząc, że on i jego firma zgromadzili miliardy dolarów, sprzedając niezarejestrowane papiery wartościowe kryptowaluty i wprowadzając inwestorów w błąd co do ich kondycji finansowej . firma prywatna.

READ  Elon Musk rejestruje trzy podmioty stowarzyszone „X Holdings”, aby wesprzeć ofertę przejęcia Twittera

SEC, wraz z innymi organami regulacyjnymi składającymi pozwy w czwartek, oskarżyła Mashinsky’ego i jego firmę o promowanie Celsjusza jako bezpiecznego – podobnie jak tradycyjne banki – mimo że podejmowali coraz bardziej ryzykowne kroki, aby oferować obiecane wysokie zwroty z depozytów klientów.

SEC powiedział, że Celsjusza używał e-maili zawierających zwroty takie jak „nalej szklankę zysków” i „zarobek do kieszeni”, aby promować swój program zarabiania odsetek, który obiecywał inwestorom zwrot do 17%.

Organy regulacyjne stwierdziły, że podczas gdy firma straciła miliony dolarów, gdy klienci ścigali się, by wypłacić środki, ówczesny dyrektor generalny Celsjusza nadal twierdził, że firma jest bezpieczna finansowo i ma wystarczające środki, aby wytrzymać wypłaty.

Celsjusza był jednym z pierwszych bankructw w sektorze kryptowalut w zeszłym roku, gdy ceny walut eksplodowały w obliczu rosnących stóp procentowych i gwałtownej inflacji. Złożył wniosek o upadłość wkrótce po tym, jak singapurski fundusz hedgingowy Three Arrows Capital i konkurencyjny pożyczkodawca kryptowalut Voyager Digital zrobili to samo.

Kredytodawcy kryptowalut, tacy jak Celsjusza, szybko się rozwinęli, ponieważ ceny kryptowalut wzrosły podczas pandemii COVID-19. Obiecywali deponentom łatwy dostęp do pożyczek o wysokim oprocentowaniu, a następnie pożyczali tokeny inwestorom instytucjonalnym, mając nadzieję na spieniężenie różnicy.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że ​​Celsjusza angażował się w „ryzykowne praktyki handlowe” i udzielał niezabezpieczonych pożyczek, mimo że powiedział inwestorom, że tego nie robi. SEC twierdzi, że firma fałszywie twierdziła, że ​​zebrała 50 milionów dolarów z początkowej sprzedaży tokenów i twierdziła, że ​​ma 1 milion aktywnych użytkowników, podczas gdy w rzeczywistości miała tylko około 500 000 deponentów, z których wielu nie jest już aktywnych.

US Commodity Futures Trading Commission i Federalna Komisja Handlu również złożyły pozew przeciwko Celsjusza i Mashinsky’emu. Federalna Komisja Handlu poinformowała, że ​​osiągnęła ugodę z Celsjusza, która na stałe zakazuje jej obsługi aktywów klientów.

READ  Pięć chińskich spółek państwowych musi zostać wycofanych z giełdy nowojorskiej w związku z napięciami w USA

Pozwy regulacyjne stanowią kolejne wyzwanie stojące przed Celsjusza Network i jej założycielem. W styczniu Mashinsky został pozwany przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork, twierdząc, że oszukał inwestorów na miliardy dolarów w cyfrowej walucie, ukrywając słabnący stan platformy pożyczkowej.

Branża kryptowalut jest na bardziej chwiejnym gruncie, odkąd pozwy złożone przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko głównym giełdom kryptowalut Binance i Coinbase Global (COIN.O) w zeszłym miesiącu zwiększyły ryzyko dalszych wyzwań regulacyjnych dla sektora.

Mashinsky jest seryjnym przedsiębiorcą, który założył osiem firm, w tym firmę telekomunikacyjną Arbinet, która weszła na giełdę w 2004 roku, oraz Transit Wireless, która zapewnia Wi-Fi dla nowojorskiego metra.

Dodatkowe raporty Nikita Nishanta z Bengaluru, Hannah Lang z Waszyngtonu i Elizabeth Hawcroft z Londynu. Dodatkowe raporty Chrisa Prentice’a w Nowym Jorku; Edycja: Shingeni Ganguly, Chizu Nomiyama i Jonathan Otis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Nikit Nishant informuje o najświeższych wiadomościach i kwartalnych dochodach największych banków z Wall Street, firm kartowych, start-upów fintech i zarządzających aktywami. Obejmuje również największe IPO na amerykańskich giełdach, późne etapy finansowania venture capital, a także aktualności i zmiany regulacyjne w branży kryptowalut. Z jego pism wynika…

Hannah Lang zajmuje się technologiami finansowymi i kryptowalutami, w tym firmami napędzającymi rozwój branży i politykami rządzącymi sektorem. Hannah wcześniej pracowała w American Banker, gdzie zajmowała się regulacjami bankowymi i Rezerwą Federalną. Jest absolwentką University of Maryland, College Park i mieszka w Waszyngtonie.

Raporty na temat skrzyżowania finansów i technologii, w tym kryptowalut, NFT, wirtualnych światów i napędzającego pieniądze „Web3”.