13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Załoga SpaceX Crew-8 NASA wystrzeliwuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Załoga SpaceX Crew-8 NASA wystrzeliwuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Nota wydawcy: Ta wersja została zaktualizowana 4 marca 2024 r., aby poprawić tylko łącze audioI zmień obraz.

Międzynarodowa załoga składająca się z czterech osób osiągnęła orbitę po udanym wystrzeleniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niedzielę o 22:53 EDT z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Misja NASA SpaceX Crew-8 to ósma komercyjna misja agencji polegająca na rotacji załogi na stację kosmiczną.

Rakieta SpaceX Falcon 9 wyniosła na orbitę statek kosmiczny Dragon, na pokładzie którego astronauci NASA Matthew Dominick, Michael Barratt i Janet Epps wraz z astronautą Roscosmos Alexandrem Grebenkinem udali się na ekspedycję naukową na pokład orbitującego laboratorium.

„Gratulacje dla NASA i SpaceX kolejnego udanego wystrzelenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! „Podczas ósmej misji rotacyjnej załogi po raz kolejny demonstrujemy siłę naszych partnerstw handlowych i amerykańskiej pomysłowości, która popchnie nas dalej w wszechświat” – powiedziała NASA Administrator Bill Nelson: „Zorganizuj ponad 200 eksperymentów naukowych i demonstracji technologii, aby pomóc napędzać nową erę eksploracji kosmosu i przynieść korzyści ludzkości tu na Ziemi”.

Podczas lotu Dragona SpaceX będzie monitorować serię robotycznych manewrów statku kosmicznego z Centrum Kontroli Misji w Hawthorne w Kalifornii. Zespoły NASA będą monitorować działanie stacji kosmicznej podczas lotu z kontroli misji w Johnson Space Center agencji w Houston. Relacja NASA jest kontynuowana Tylko dźwięk Komentarz do momentu rozpoczęcia spotkania i transmisji jest zakotwiczony.

Statek kosmiczny Dragon, nazwany Endeavour, zadokuje autonomicznie w przednim porcie modułu Harmony stacji około godziny 3:00 we wtorek, 5 marca. NASA+NASA TV, aplikacja NASA, youtubeoraz agencja strona internetowa. NASA będzie także kontynuować relację z ceremonii powitania załogi po przybyciu na stację orbitalną. Dowiedz się, jak przesyłać strumieniowo telewizję NASA na różne platformy, w tym media społecznościowe.

Załoga-8 dołączy do załogi stacji kosmicznej Ekspedycji 70, składającej się z astronautek NASA Yasmine Moghbeli i Loral O'Hara, astronauty ESA Andreasa Mogensena, astronauty JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) Satoshiego Furukawy oraz astronautów Roscosmos Konstantina Borisowa i Olega. Kononenko i Nikołaj Chubb. Przez krótki czas liczba członków załogi na pokładzie stacji kosmicznej wzrośnie do 11, aż do czasu, gdy członkowie załogi w składzie 7 Mogbele, Mogensen, Furukawa i Borysow powrócą na Ziemię kilka dni później.

READ  Jowisz i Wenus niemal zderzają się w rzadkim niebiańskim widoku | Próżnia

Załoga-8 przeprowadzi nowe badania naukowe, aby przygotować się do eksploracji człowieka poza niską orbitą okołoziemską i przynieść korzyści ludzkości na Ziemi. Eksperymenty obejmują badanie organoidów mózgowych w celu poznania chorób neurodegeneracyjnych, zmian w płynach ustrojowych podczas lotów kosmicznych oraz wpływu promieniowania ultrafioletowego i mikrograwitacji na wzrost roślin. To tylko kilka z ponad 200 eksperymentów naukowych i demonstracji technologii, które zostaną przeprowadzone podczas ich misji.

Dzięki tej misji NASA w pełni wykorzysta stację kosmiczną, na której astronauci mieszkają i pracują nieprzerwanie od ponad 23 lat, testując technologie, prowadząc badania naukowe i rozwijając umiejętności potrzebne do obsługi przyszłych komercyjnych miejsc docelowych na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz eksploracji miejsc oddalonych od Ziemi. Ziemia. . Badania prowadzone na stacji kosmicznej przynoszą korzyści ludziom na Ziemi i torują drogę przyszłym, długotrwałym misjom na Księżyc i dalej za pośrednictwem misji NASA Artemis.

Więcej o załodze-8

Matthew Dominique jest dowódcą załogi-8, jego pierwszym lotem kosmicznym od czasu, gdy w 2017 roku został wybrany na astronautę. Podczas Ekspedycji 70/71 na pokładzie stacji kosmicznej będzie pełnił funkcję specjalisty ds. misji. On podąża @DominikMatthew Na X.

Michael Barratt jest pilotem Załogi-8 i odbywa swoją trzecią wizytę na stacji kosmicznej. W 2009 roku Barratt służył jako inżynier pokładowy podczas Ekspedycji 19/20, kiedy stacja przeniosła standardową załogę z trzech do sześciu osób i przeprowadziła dwa spacery kosmiczne. Leciał promem kosmicznym Discovery w 2011 roku na pokładzie STS-133, który dostarczył stały moduł wielofunkcyjny i szybki transporter logistyczny IV. Barratt spędził w kosmosie łącznie 212 dni. Podczas Ekspedycji 70/71 będzie pełnił funkcję specjalisty ds. misji.

Janet Epps jest specjalistką ds. misji Crew-8, pierwszego lotu kosmicznego, podczas którego współpracuje z dowódcą i pilotem w celu monitorowania statku kosmicznego podczas dynamicznych faz startu i ponownego wejścia na pokład. Epps została wybrana przez NASA na astronautkę w 2009 roku. Podczas Ekspedycji 70/71 będzie inżynierem pokładowym. On podąża @astro_janet Na X.

READ  Misja Księżyca w Nowiu podejmie próbę historycznego lądowania

Kosmonauta Roscosmos Alexander Grebenkin leci ze swoją pierwszą misją. Będzie służył jako inżynier pokładowy podczas Ekspedycji 70/71.

Dowiedz się więcej o misji NASA SpaceX Crew-8 i programie Commercial Crew pod adresem:

https://www.nasa.gov/commercialcrew

-koniec-

Josha Fincha/Claire O'Shea
Siedziba, Waszyngton
202-358-1100
[email protected] / [email protected]

Stephena Siciloffa/Daniela Simpsrota
Centrum Kosmiczne Kennedy'ego na Florydzie
321-867-2468
[email protected] / [email protected]

Leah Cheshire
Centrum Kosmiczne Johnsona w Houston
281-483-5111
[email protected]