5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA odkryła 17 egzoplanet wielkości Ziemi, na których mogą znajdować się oceany ciekłej wody

NASA odkryła 17 egzoplanet wielkości Ziemi, na których mogą znajdować się oceany ciekłej wody

Według NASA te egzoplanety są mniej więcej wielkości Ziemi, ale są mniej gęste i znacznie chłodniejsze

W ramach niedawnych badań NASA poszukujących życia poza Układem Słonecznym odkryto 17 egzoplanet, na których pod lodowymi skorupami mogą znajdować się oceany ciekłej wody. Poszukiwanie życia zazwyczaj polega na znajdowaniu egzoplanet znajdujących się w „ekosferze” swojej gwiazdy macierzystej, czyli w odległości, w której temperatury pozwalają na pozostanie wody w stanie ciekłym na ich powierzchni. Jednak bardzo odległa, zimna egzoplaneta może mieć ocean pod lodową skorupą, jeśli ma wystarczające ogrzewanie wewnętrzne.

Według stronie internetowej Space.comŚwiaty te, podobnie jak lodowe księżyce Jowisza, mogą być obiecującymi miejscami do poszukiwania chemicznych oznak życia. Warto zauważyć, że księżyc Jowisza Europa i Enceladus Saturna nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, ale pod swoją lodową skorupą nadal znajdują się płynne oceany.

„Woda z tych oceanów może czasami przepływać przez skorupę lodową w postaci gejzerów. Zespół naukowy obliczył wielkość aktywności gejzerów na tych egzoplanetach, co jest pierwszym dokonaniem takich szacunków. Zidentyfikowali dwie egzoplanety na tyle blisko, że za pomocą teleskopów można zaobserwować oznaki tych eksplozji. NASA stwierdziła.

Te lodowe światy, w tym te znajdujące się w pobliżu naszego Układu Słonecznego, mogą posiadać warunki umożliwiające podtrzymanie życia.

„Nasze analizy przewidują, że te 17 światów może mieć powierzchnie pokryte lodem, ale otrzymują wystarczającą ilość wewnętrznego ogrzewania w wyniku rozpadu pierwiastków radioaktywnych i sił pływowych od gwiazd macierzystych, aby utrzymać wewnętrzne oceany” – powiedziała Lena Quick z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w NASA w swoim badaniu oświadczenie. . .

READ  Rakieta Vulcan przygotowuje się do pierwszego startu misji lądowania na Księżycu

„Dzięki ilości wewnętrznego ciepła, jakiego doświadczają, wszystkie planety w naszych badaniach mogą również wykazywać erupcje kriowulkaniczne w postaci pióropuszów przypominających gejzery” – dodał Quick.

Według NASA te egzoplanety są mniej więcej wielkości Ziemi, ale są mniej gęste i chłodniejsze, co sugeruje, że ich powierzchnie są pokryte lodem.

Naukowcy stwierdzili, że aktywność gejzerów na dwóch egzoplanetach, Proxima Centauri b i LHS1140 b, może przewyższać aktywność Europy setki, a nawet tysiące razy.

„Ponieważ nasze modele przewidują, że oceany można znaleźć stosunkowo blisko powierzchni Proxima Centauri b i LHS 1140 b oraz że tempo aktywności ich gejzerów może przekraczać tempo aktywności Europy setki, a nawet tysiące razy, teleskopy z większym prawdopodobieństwem wykrywają obiekty geologiczne aktywność na powierzchni planety.Te planety powiedział pan Quick.