3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Za tym kryje się „Zero Covid”, chińska gospodarka zaczyna się rozwijać

Za tym kryje się „Zero Covid”, chińska gospodarka zaczyna się rozwijać

Konsumenci w Chinach, choć nieufni wobec dużych zakupów, takich jak samochody czy mieszkania, znowu wydają. Wiele fabryk nadal działa poniżej swoich mocy produkcyjnych, ale eksport wzrósł. Nawet gdy nowe budownictwo mieszkaniowe spowalnia, inwestycje w infrastrukturę i produkcję są wysokie.

Wzrost gospodarczy w Chinach poprawił się szybciej niż oczekiwano w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku, po tym jak rząd nagle zniósł surowe środki „zero Covid” na początku grudnia.

Gospodarka Chin wzrosła o 4,5% w okresie styczeń-marzec w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku, poinformowało we wtorek Narodowe Biuro Statystyki Chin. Sprzedaż detaliczna, będąca miarą gotowości konsumentów do wydawania pieniędzy, wzrosła w marcu o 10,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, pomimo spadku sprzedaży samochodów.

Stawka dla reszty świata jest wysoka. Chiny były największym motorem globalnego wzrostu przez większą część ostatnich dwóch dekad. Pomimo rosnących napięć ze Stanami Zjednoczonymi i rosnących nieporozumień z Europą, Chiny pozostają głęboko współzależne od gospodarek obu krajów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że świat stoi w obliczu zwiększonego ryzyka bolesnego spowolnienia w tym roku, ponieważ banki centralne na Zachodzie podnoszą stopy procentowe, a banki niewypłacają.

Wtorkowy raport o PKB wskazuje, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, wraca do życia.

„Kwartalny wzrost zaczyna wykazywać, miejmy nadzieję, zdrowe ożywienie”, powiedziała Louise Lu, ekonomistka ds. Chin w Oxford Economics w Singapurze. „A bardzo dobre tempo wzrostu wynoszące 4,5 procent rok do roku na tym wczesnym etapie ponownego otwierania zapewnia również władzom przestrzeń do udzielania wsparcia słabszym sektorom gospodarki w razie potrzeby”.

Chiny podjęły kroki w celu pobudzenia wzrostu. Rząd wydaje pieniądze na szybkie linie kolejowe, autostrady, mosty i inną infrastrukturę, które pomagają zwiększyć liczbę miejsc pracy i konsumentów. Bank centralny, Ludowy Bank Chin, powiedział bankom komercyjnym w zeszłym miesiącu, że mogą utrzymywać nieco mniejsze rezerwy na wypadek potencjalnych strat, co pozwoli im pożyczać więcej.

Wzrost w pierwszych miesiącach tego roku był znaczną poprawą w porównaniu z 2,9-procentowym tempem w czwartym kwartale ubiegłego roku, kiedy fala chorób przetoczyła się przez kraj w grudniu po zniesieniu kontroli epidemicznej.

Jak dotąd największe wydatki w tym roku były na usługi takie jak podróże i posiłki. Duże hotele w Pekinie i Szanghaju, które w zeszłym roku zrezygnowały z wind i często organizowały kolacje jeden na jednego w restauracjach na 200 osób, teraz stoją w kolejkach ludzi czekających na stolik przy śniadaniu. Większość tej działalności była napędzana przez chińskich konsumentów, ponieważ loty do kraju były wznawiane powoli.

Natomiast powolny upadek rynku mieszkaniowego nadal stanowi główną przeszkodę dla gospodarki. Budowa nowych domów, biur i sklepów skurczyła się w pierwszym kwartale o 5,8 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Lokalna gospodarka Suzhou, miasta nad rzeką Jangcy w pobliżu Szanghaju, wykazuje wiele krajowych tendencji. Konsumenci i firmy znów wydają. Ale istnieją znaczne różnice między dzielnicami, a nawet między firmami.

Na targu ulicznym w Suzhou rzeźnik imieniem Jiang Yongming stał za stołem zastawionym kawałkami surowej wieprzowiny i narzekał na surowość ludzi z jego sąsiedztwa. Powiedział, że ludzie, którzy kupują mięso, proszą go, aby pokroił duży filet na dwa lub trzy kawałki, a potem kupuje tylko jeden.

Liu Zhongyou, sprzedawca sumów i ostryg na targu ulicznym w Suzhou, miał zupełnie inne doświadczenia. Stracił całą sprzedaż przez miesiąc w zeszłym roku, kiedy pobliskie restauracje zostały zamknięte z powodu ograniczeń związanych z pandemią, ale teraz te same restauracje wznowiły składanie dużych zamówień.

„Podczas pandemii traciliśmy pieniądze – nie mieliśmy klientów” — powiedział Liu. „Teraz jest dobrze”.

Kontrastujące doświadczenia dwóch mniejszych firm na tym samym rynku wskazują na ożywienie w Chinach – silne, ale nierówne.

READ  Rynki europejskie otwarte do zamknięcia: zyski Stoxx, Fed, Bank of England

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła zaledwie o 3,5 procent w styczniu i lutym w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku. Tak więc dwucyfrowy wzrost w marcu jest pierwszą oznaką silnego ożywienia. Ale duży skok w porównaniu z faktycznym spadkiem w marcu 2022 r., kiedy rosły przypadki Covid, spowodował dwumiesięczną blokadę Szanghaju.

A niektóre sektory nigdy nie podniosły się z pandemii. Kina zostały szczególnie mocno dotknięte: jedna trzecia z nich została utracona. Przychody ze sprzedaży biletów spadły w zeszłym miesiącu o 55 procent w porównaniu z tym samym miesiącem cztery lata temu, według Maoyan Entertainment, firmy zajmującej się sprzedażą biletów online w Pekinie, która śledzi szerszą branżę.

Dochody milionów Chińczyków zostały poważnie zmniejszone podczas epidemii i pozostają bezbronne. W rzeczywistości stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 16 do 24 lat wzrosła w marcu do 19,6 procent z 18,1 procent w lutym, ponieważ wielu niedawnych absolwentów szkół wyższych ma trudności ze znalezieniem pracy umysłowej i boi się pracy w fabrykach. Wiele rodzin jest zmuszanych do wydawania pieniędzy na odbudowę oszczędności.

Obok jednego ze słynnych kanałów Suzhou, wzdłuż którego rosną wierzby płaczące, znajduje się stołowy warsztat naprawy silników elektrycznych. Sklep od dawna zaopatruje wiele pobliskich małych warsztatów, które produkowały gwoździe i śruby dla ogromnego sektora przemysłowego miasta.

Właściciel sklepu, który podał swoje nazwisko jako Guo, powiedział, że niektóre warsztaty upadły podczas epidemii, ale ci, którzy przeżyli, wrócili do pracy. „W zasadzie jest znacznie lepiej niż wcześniej, a te, które się nie zamknęły, zasadniczo się poprawiły” – powiedział Gu.

Produkcja przemysłowa – produkcja z fabryk, kopalń i elektrowni – wzrosła w marcu o 3,9 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza poprawę z 2,4 procent w styczniu i lutym. Ale wzrost przemysłu w marcu był nadal słaby jak na chińskie standardy. Gwałtowne spowolnienie w branży motoryzacyjnej było jednym z głównych winowajców.

READ  Porównanie kryptowalut i Beanie Baby zostało dokonane ponownie w przypadku Coinbase

Sprzedaż samochodów spadła w pierwszym kwartale o 13,4 procent. Pod koniec grudnia Chiny zezwoliły na wygaśnięcie krajowych dotacji na samochody elektryczne i przywróciły podatek od sprzedaży samochodów napędzanych benzyną, który został zawieszony podczas krajowych środków „zero Covid”.

Ogólnie rzecz biorąc, eksport odradza się, w tym 14,8-procentowy skok w marcu w porównaniu z rokiem poprzednim. Fabryki nadrabiają zaległości powstałe podczas blokad „zero Covid”.

Inwestycje w nowe budynki mieszkalne, drogi, fabryki i inne środki trwałe od dawna stanowią podstawę chińskiej gospodarki. Inwestycje publiczne w środki trwałe rosną, w tym 5,1-procentowy wzrost w pierwszym kwartale w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Ale inwestycja nie jest zgodna z przyjętym przez Pekin wzorcem.

Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że wydatki rządowe na nowe linie kolejowe, drogi i inną infrastrukturę wzrosły w pierwszym kwartale o 8,8 procent w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku. Inwestycje w produkcję wzrosły o 7 proc.

Ale po wyczerpaniu gotówki w ciągu ostatnich dwóch lat i niespłacaniu dziesiątek zagranicznych obligacji, deweloperzy mieszkaniowi rozpoczęli bardzo niewiele nowych projektów mieszkaniowych, mimo że ceny domów zaczynają się stabilizować.

A oni koncentrują się na wykończeniu rozpoczętych już apartamentowców, z których wiele jest opóźnionych. Inwestorzy giełdowi zachowują ostrożność w stosunku do tego sektora, ponieważ jeden z dużych deweloperów, Sunac China Holdings, odnotował w zeszłym tygodniu spadek ceny akcji o 59 procent, kiedy wznowił handel po rocznym zawieszeniu.

Nawet osoby, które otrzymują nowe mieszkania od deweloperów, często niechętnie wydają pieniądze na malowanie i urządzanie. W lakierni na końcu ulicy od warsztatu elektrycznego pana Guo klienci zniknęli.

„Nie mamy teraz pracy”, powiedział sklepikarz, który podał jej nazwisko, Lu. „Nikt nie przychodzi”.

ja ty Przyczynić się do badań.