27 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Z nowym liderem Polska przygotowuje się do zmiany kursu w Europie

Z nowym liderem Polska przygotowuje się do zmiany kursu w Europie

Kilka godzin po objęciu urzędu nowy premier Polski Donald Tusk udał się w środę z wizytą do Brukseli, aby spróbować pobudzić europejskie wsparcie dla Ukrainy i nalegać na „pełną mobilizację” przeciwko ofensywie wojskowej Rosji.

We wtorkowym przemówieniu w parlamencie p. Tusk nakreślił zdecydowaną polską politykę zagraniczną opartą na bliskich związkach z USA i UE oraz „pełne zaangażowanie Polski z Ukrainą w tym brutalnym konflikcie z rosyjskim agresorem”.

„Mam dość niektórych europejskich polityków z Zachodu, którzy mówią o zmęczeniu sytuacją na Ukrainie” – powiedział.

Były premier Polski, zanim został wyższym urzędnikiem UE w Brukseli, p. Powrót Tuska do władzy zakończył ośmioletnie rządy Prawa i Sprawiedliwości, konserwatywnej partii nacjonalistycznej, od dawna skłóconej z Unią Europejską. .

Jego zatwierdzenie w polskim parlamencie na stanowisko premiera w tym tygodniu oznaczało potencjalną zmianę kierunku dla największego i najbardziej zaludnionego kraju na dawnym komunistycznym wschodzie UE.

Pomogłoby to przeciwdziałać rosnącemu poziomowi zmęczenia Ukrainą w dużej części Europy i przeciwdziałać wysiłkom premiera Węgier Viktora Orbána mającym na celu zablokowanie pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy. Zrywając szeregi ze swoimi sojusznikami z NATO i polegając na rosyjskich dostawach energii, Mr. Orban poszedł śladem Kremla w ograniczaniu wolnych mediów i przestrzeni dla polityki opozycji, a w październiku prezydent Rosji Władimir V. Spotkałem Putina.

Przed utratą władzy w Polsce w tym tygodniu przedstawiciele prawa i sprawiedliwości kilkakrotnie starli się z blokiem europejskim, a rząd kierowany przez partię ostro zaostrzył stosunki pomimo silnego wsparcia dla Ukrainy w pierwszym roku wojny z Rosją. z Kijowem przed wyborami powszechnymi w Polsce zaplanowanymi na 15 października.

„Polska będzie teraz znowu prowadzić radykalną politykę zagraniczną, a nie politykę zagraniczną, która ma dotyczyć polityki wewnętrznej” – powiedział Roman Gusnier, profesor studiów strategicznych i międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, były doradca prezydenta.

do Brukseli na szczyt z innymi przywódcami. Wyjazd Tuska ma na celu naprawienie napiętych stosunków z Unią Europejską, a Trump Zasygnalizował także chęć odblokowania prawie 60 miliardów dolarów funduszy zamrożonych za rządów Morawieckiego. Był to upór Polski wobec krajów wstrzymujących pomoc dla Ukrainy, podobnie jak Węgry, bliski ideologiczny sojusznik poprzedniego polskiego rządu w jego wojnach z Brukselą.

„Nie ma wątpliwości, że Polska Donalda Tuska powróci do centrum polityki europejskiej, a nie tylko jako problem” – powiedział. – stwierdził Gusnier.

Centrowy pan. Tusk ma bliskie powiązania z wieloma urzędnikami w Brukseli, pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014–2019. Warszawa ma nadzieję, że pomogą one zapobiec zamrożeniu środków. Ze względu na spory dotyczące praworządności, praw mniejszości i innych kwestii za poprzedniego polskiego rządu.

W swoich wtorkowych uwagach dla Parlamentu, nie wymieniając ich nazwisk, p. Zmierzch, panie. Cicho zawoalowanym zamachem wymierzył Orbána i premiera sąsiedniej Słowacji Roberta Fico. Obaj sprzeciwiają się pomocy Ukrainie i chcą jej wyjścia z UE.

„Nie będę wymieniał ich imion i nazw krajów” – powiedział pan. Tusk wyraził nadzieję, że jego wizyta w Brukseli przekona naszych tradycyjnych sojuszników do zajęcia jasnego stanowiska „w obronie niepodległości” i „w obronie Ukrainy”.

Wielu europejskich przywódców pochwaliło pana. Podzielają sceptycyzm Orbana, ale prawie wszyscy opowiadają się za czteroletnim pakietem pomocy finansowej i wojskowej o wartości 70 miliardów euro, czyli prawie 76 miliardów dolarów.

Pan. Tuska i p. Orbán „stoi po przeciwnych stronach wojny w sprawie dwóch wizji Europy” – grupy handlowej skupionej wyłącznie na stosunkach gospodarczych lub „wspólnocie wartości” przywiązanej do praworządności i norm demokratycznych. .

Pan. Orbán, który zobowiązał się do zbudowania tego, co nazywa „liberalną demokracją” i eksportowania tego modelu do innych krajów, porównał UE do Związku Radzieckiego i sprzeciwił się wysiłkom Brukseli na rzecz przestrzegania wartości liberalnych.

„Dusk całkowicie sprzeciwia się wizji Orbana, ale teraz pytanie brzmi, jak bardzo będzie on zdeterminowany, aby się mu przeciwstawić” – dodał. – powiedział Puras.

Pan. Gusniera, przed zmianą dyktatury kilka lat temu przez węgierskiego przywódcę p. Orbana i p. Tusk także wspomina, że ​​kiedyś byli sobie bliscy, ale twierdzi, że teraz gorzko się rozstali. „Istnieje głęboki rozłam ideologiczny” – powiedział. „Po co zawracać sobie głowę Węgrami, które nie są krajem o znaczeniu strategicznym?”

Jednak Węgry, pomimo swoich niewielkich rozmiarów i ograniczonej siły militarnej, mają pewien wpływ jako nośnik podejmowanych przez siły nacjonalistyczne w wielu krajach prób przekształcenia Europy, co p.

Pan. Orban obiecał w tym tygodniu walkę o przekształcenie Europy na wizerunek Węgier. „Moim planem nie jest wyjazd, ale zdobycie Brukseli” – powiedział w Budapeszcie.

We wtorkowym przemówieniu przed parlamentem p. Obiecał Tusk. Dodał: „Jakim dziwnym zbiegiem okoliczności politycy atakujący podstawy zachodniej cywilizacji politycznej są także antyukraińcami”.