18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Z badania wynika, że ​​gigantyczna obca planeta ma gęstość puszystej waty cukrowej

Z badania wynika, że ​​gigantyczna obca planeta ma gęstość puszystej waty cukrowej

K. Iwanow

Planeta o wyjątkowo małej gęstości, zwana WASP-193b, jest większa od Jowisza, ale stanowi ułamek jego masy.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Co jest duże z puszystą konsystencją przypominającą watę cukrową? Okazuje się, że planeta.

Międzynarodowa koalicja astronomów odkryła niedawno niezwykłą planetę, nazwaną WASP-193b, która jest około 50% większa od Jowisza i nadal jest drugą najlżejszą planetą, jaką kiedykolwiek odkryto.

Ale WASP-193b, która leży poza naszym Układem Słonecznym, około 1200 lat świetlnych od Ziemi, to nie tylko naukowa osobliwość. Jak wynika z badania opisującego odkrycie opublikowanego we wtorek w czasopiśmie, egzoplaneta może być również kluczem do przyszłych badań nad powstawaniem planet nietypowych. Astronomia przyrodnicza.

Ta planeta waty cukrowej nie jest sama; Istnieją inne podobne planety należące do kategorii zwanej przez naukowców „wybrzuszonymi Jowiszami”. Najlżejsza planeta, jaką kiedykolwiek odkryto, to niezwykle nadęta planeta Keplera 51 zmJest mniej więcej wielkości Jowisza, ale 100 razy lżejszy od gazowego giganta.

Khaled Al-Barqawi, główny autor badania, powiedział, że wybrzuszenia Jowiszów w dużej mierze pozostają tajemnicą od 15 lat. Jednak WASP-193b, ze względu na swoje rozmiary, jest idealnym kandydatem do dalszych analiz przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i inne obserwatoria.

„Planeta jest tak lekka, że ​​trudno wyobrazić sobie podobny materiał w stanie stałym” – powiedział Al-Barqawi, badacz ze stopniem doktora w dziedzinie nauk o Ziemi, atmosferze i planetach na MIT. komunikat prasowy. „Powodem, dla którego jest podobny do waty cukrowej, jest to, że oba składają się głównie z lekkich gazów, a nie ciał stałych. Planeta jest zasadniczo bardzo cienka”.

READ  NASA obserwuje asteroidę, która może uderzyć w Ziemię w Walentynki 2046 roku

WASP-193b, który według naukowców składa się głównie z wodoru i helu, był dla badaczy wielką zagadką. Ponieważ gęstość egzoplanety jest bardzo mała w porównaniu z jej rozmiarem, obliczenie jej masy stało się wyzwaniem.

Zazwyczaj naukowcy określają masę za pomocą techniki zwanej prędkością radialną, podczas której analizują sposób powstawania gwiazdy DomenaJest to wykres pokazujący intensywność emisji światła na danej długości fali, która zmienia się wraz z obrotem planety wokół niej. Im większa planeta, tym bardziej widmo gwiazdy może się przesunąć, ale nie zadziałało to w przypadku WASP-193b, który jest tak lekki, że nie miał wpływu na gwiazdę, który zespół mógł wykryć.

Al-Barqawi wyjaśnił, że ze względu na mały rozmiar sygnału klastra zebranie danych i obliczenie masy WASP-193b zajęło zespołowi cztery lata. Ponieważ znalezione wyjątkowo niskie liczby były tak rzadkie, dla pewności badacze przeprowadzili wiele eksperymentów, aby przeanalizować dane.

„Początkowo uzyskiwaliśmy bardzo niskie gęstości, w co na początku bardzo trudno było uwierzyć” – powiedział w komunikacie prasowym współautor Francisco Pozuelos, starszy badacz w hiszpańskim Andaluzyjskim Instytucie Astrofizycznym.

Ostatecznie zespół odkrył, że masa planety nie przekracza 14% masy Jowisza, mimo że jest on znacznie większy.

Jednak większy rozmiar oznacza większą „rozszerzoną atmosferę” – powiedział współautor badania Julian de Wit, profesor nadzwyczajny nauk planetarnych w MIT. Oznacza to, że WASP-193b zapewnia szczególnie przydatne okno na powstawanie tych planet zgrubionych.

„Im większa atmosfera planety, tym więcej światła może przez nią przejść” – powiedział De Wit CNN. „Zatem ta planeta jest bez wątpienia jednym z najlepszych celów do badania efektów atmosferycznych. Posłuży jako Kamień z Rosetty przy próbach rozwiązania zagadki wybrzuszonych Jowiszów”.

Nie jest również jasne, w jaki sposób powstał WASP-193b, powiedział Barqawi. „Klasyczne modele ewolucyjne” gazowych gigantów nie wyjaśniają w pełni tego zjawiska.

READ  Rzadki meteoryt trafił do domu w New Jersey, potwierdzają eksperci po zbadaniu „ekscytującego” odkrycia

„WASP-193b jest planetą bardziej egzotyczną niż wszystkie planety odkryte do tej pory” – powiedział.