3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Yann Bourdon wraca do Paryża po zniknięciu w Egipcie

Yann Bourdon wraca do Paryża po zniknięciu w Egipcie

Prawnik reprezentujący jego rodzinę powiedział we wtorek, że francuski podróżnik, który zaginął w Egipcie rok temu, bezpiecznie wrócił do swojego domu w Paryżu.

Nie jest jasne, co stało się w ciągu ostatniego roku z Liane Bourdon, której rodzina spekuluje, że mógł zostać aresztowany przez egipskie służby bezpieczeństwa. Absolwent Sorbony, który zniknął podczas rocznej podróży z plecakiem, odmówił dyskusji o swoim zniknięciu z mediami i podzielenia się szczegółami powrotu do Francji.

Sarah Scotty, doradca prawny Komisji Sprawiedliwości z siedzibą w Genewie, która lobbowała władze egipskie i francuskie w celu zbadania zniknięcia 27-latka, powiedziała, że ​​10 sierpnia Bourdon udał się z Kairu do Paryża.

Dzień wcześniej Bourdon zadzwonił do swojej siostry w Paryżu z konsulatu francuskiego w Kairze, powiedział Scotty Associated Press. Tego samego dnia egipskie służby bezpieczeństwa państwowego ogłosiły, że ułatwią powrót Bourdona do Paryża.

Wcześniej jego rodzina i przyjaciele po raz ostatni słyszeli o Bourdonie w sierpniu 2021 roku.

Po miesiącach milczenia i zwlekania ze strony władz egipskich, zdesperowana rodzina Bourdonów postanowiła ujawnić okoliczności i wykorzystała oficjalną wizytę egipskiego prezydenta Abdel Fattaha el-Sisi w Paryżu 22 lipca, by nalegać na śledztwo.

Stali na chodniku w Paryżu i machali tabliczkami z pytaniem: „Gdzie jest Yann Bourdon, prezydent Sisi?” Zanim przejechał przed nim konwój wiozący Sisi na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

W ostatnich latach międzynarodowe organizacje praw człowieka dokumentowały rosnącą liczbę wymuszonych zaginięć przez władze egipskie. Ludowe powstanie w Egipcie w 2011 roku przeciwko długoletniemu byłemu prezydentowi Hosniemu Mubarakowi wynikało z żądań położenia kresu brutalności policji i praktykom pozasądowym.

Rodzina zaginionego w Egipcie Jana Bourdona wykorzystała wizytę prezydenta Egiptu w Paryżu, by nalegać na śledztwo w sprawie jego zniknięcia.
Wendy Bourdon, przez AP
Rodzina i przyjaciele studenta stali na chodniku w Paryżu i trzymali tabliczki z pytaniem
Rodzina i przyjaciele studenta stali na chodniku w Paryżu i machali tabliczkami z pytaniem: „Gdzie jest Yann Bourdon, prezydent Sisi?”
AP Zdjęcie / Thomas Padilla

Odkąd Sisi doszedł do władzy w 2014 roku, cofnięto większość swobód zdobytych po powstaniu z 2011 roku.

Zdecydowana większość zatrzymanych to obywatele Egiptu.