Namalowany olejem na płótnie portret Flemish Master przedstawiający ciemnowłosą kobietę w bogatej czarnej aksamitnej sukience o przybliżonej wartości od 18 do 24 milionów slotów (4,5 mln – 6 mln USD).
Obraz, będący obecnie własnością obywatela Wielkiej Brytanii, zostanie wystawiony na aukcję w Warszawie 17 marca. DESA Unicum twierdzi, że będzie to jedna z największych sprzedaży dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek odbyły się w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Poprowadziła nas ta wyjątkowa sztuka, jedna z najcenniejszych sztuk na świecie”, powiedział na konferencji prasowej prezes DESA Julius Windorbsky. „Żyjemy marzeniem każdego domu aukcyjnego na świecie”.
Eksperci twierdzą, że dzieło, które Rubens namalował z udziałem jego warsztatu w Antwerpii w latach 1620-25, mogło przypominać pierwszą żonę malarza, Isabellę Brand, lub członka rodziny jubilerów Duarte, która mieszkała w sąsiedztwie Rubensa. Model mógł pochodzić z hiszpańskiego sądu państwowego.
W przeszłości obraz ten należał do XVII-wiecznego brytyjskiego malarza Sir Petera Lelly’ego. Ostatni raz został pokazany publiczności w 1965 roku.
W 2020 roku „portret młodej kobiety, pół długości, trzymającej łańcuch” Rubensa sprzedano za prawie 4,4 mln (5,4 mln dolarów) w Christie’s London.
Na marcowej aukcji zostaną zaprezentowane prace Giovanniego Batisty Lampiego, włoskiego malarza żyjącego w latach 1751-1830, a także dzieła polskich mistrzów XIX i XX wieku, takich jak Jacek Molsowski, Leon Wysolkowski czy Aleksander Kiermski.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35