28 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wzrost inflacji o 5% ostrzega polskich decydentów

Zapisz się Aby zapoznać się z codziennym biuletynem nowej ekonomii, śledź nas Gospodarka Zapisz się do naszego Światło internetowe.

Rosnący marsz polskiej inflacji budzi obawy o system ustalania stóp procentowych banku centralnego, który może osłabić jego długoterminowe zobowiązanie do utrzymywania rekordowo niskich kosztów kredytu.

Dane zostały pokazane we wtorek Wzrost cen konsumpcyjnych osiągnął w maju 4,8%, najwyższy poziom od dekady w porównaniu z rokiem poprzednim. Złoty 2021 poszybował w górę w stosunku do euro w wyścigu o to, że normalizacja polityki może rozpocząć się wcześniej niż oczekiwano.

Polscy urzędnicy coraz bardziej obawiają się, że stopa 5% wywoła ogólne oczekiwania inflacyjne i podważy stabilność cen w dłuższej perspektywie, a trzy osoby znające sposób myślenia banku centralnego i urzędników rządowych proszą o nie wymienianie ich z nazwiska, ponieważ nie są rozpoznawani.

Awans do tego poziomu – uważany za psychologiczną przeszkodę – zachęci mniejszości w Radzie Polityki Pieniężnej, choć nie jest jasne, czy przełoży się to na reakcję zbliżoną do polityki, mówiono przed opublikowaniem najnowszych danych o inflacji. MBC spotka się 9 czerwca.

Gdy Polska ma jeden z najwyższych wskaźników inflacji w UE, który nie powinien podążać za swoimi regionalnymi odpowiednikami, w tym Węgrami i Czechami, w sygnalizacji natychmiastowej podwyżki stóp. Największa gospodarka wschodnia UE ciężko pracowała, aby kontrolować wzrost cen, który w niestabilnym okresie na początku lat 90. osiągnął szczytowy poziom 100% miesięcznie i 8,5% rok do roku temu.

Prezes Adam Klapiński wielokrotnie powtarzał, że ostatnie skoki cen konsumpcyjnych są tymczasowe i pozostają poza kontrolą banku. Jako że priorytetowo traktuje odrodzenie w Polsce po epidemii, będzie śledził tempo w nadchodzących miesiącach.

Rosnące ciśnienie

Ale rośnie presja, by zmienić tę pozycję.

„MBC powinno wkrótce uczynić swoją retorykę mniej oczywistą”, powiedział Ernest Bytlarzic, główny ekonomista Banku Beccao SA w Warszawie. „Zagrożenia dla ożywienia gospodarczego maleją w związku z postępami w szczepionkach i globalnym ożywieniem, podczas gdy ryzyko związane z wysoką inflacją rośnie w kwestiach podaży i napiętego rynku pracy”.

Cel banku centralnego na poziomie 1,5% do 3,5% „nie oznacza, że ​​inflacja powróci w najbliższym czasie” – powiedziała Monica Gurdek, główny ekonomista Banku Foxstowego SA.