26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wystrzelenie Falcon Heavy, najpotężniejszej rakiety na świecie od SpaceX

Wystrzelenie Falcon Heavy, najpotężniejszej rakiety na świecie od SpaceX

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Falcon Heavy SpaceX – wysoki, trzyosiowy pojazd, który jest najpotężniejszą operacyjną rakietą na świecie – powrócił we wtorek w przestworza po raz pierwszy od połowy 2019 roku.

Pocisk został wystrzelony w 9:41 ET Z NASA Kennedy Space Center na Florydzie, aby przenieść satelity w kosmos dla armii amerykańskiej w tajnej misji nazwanej USSF-44.

Falcon Heavy zadebiutował w 2018 roku z wielką fanfarą jako CEO SpaceX Elon Musk Wybrany do uruchomienia osobistego Tesli Roadster Jako ładunek testowy przy uruchomieniu. Samochód wciąż w kosmosieokrąża Słońce po prostokątnej ścieżce, która opada na orbitę Marsa.

Od czasu pierwszej misji testowej SpaceX uruchomiło tylko dwie kolejne misje Falcon Heavy, obie w 2019 roku. Jedna z nich wysłała Ogromny serwis telewizyjny i telefon satelitarny na orbitę dla Arabsatu z Arabii Saudyjskiej, a drugi dostarczył partię eksperymentalnych satelitów do Stanów Zjednoczonych Ministerstwo Obrony.

Ale rakieta nie została wystrzelona od 2019 roku, ponieważ zdecydowana większość misji SpaceX nie wymaga mnożnika mocy z Falcon Heavy. Z drugiej strony rakieta Falcon 9, kręgosłup SpaceX, tylko w tym roku wystartowała w blisko 50 misjach.

Z każdym startem Falcon Heavy rakieta robi dramatyczny pokaz na ziemi.

Po wtorkowej misji firma próbowała tylko odzyskać dwa dopalacze pierwszego stopnia Falcon Heavy – długie białe patyki związane ze sobą, aby zwiększyć moc rakiety podczas startu.

Zgodnie z planem, centralny booster pozostawiono do zatonięcia w oceanie, gdzie pozostanie, ponieważ nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby skierować swój lot do domu. Nowa wersja Z Dowództwa Systemów Kosmicznych Armii USA.

Jednak dwa boczne boostery wykonały swoje charakterystyczne jednoczesne lądowanie na platformach naziemnych w pobliżu wybrzeża Florydy.

W przeszłości firma SpaceX próbowała zwrócić wszystkie trzy dopalacze rakiety na lądowiska lądowe i morskie, aby można je było odnowić i ponownie wykorzystać w przyszłych misjach. Czyni to, aby obniżyć koszty pracy. Firmie nie udało się jeszcze odzyskać wszystkich trzech, chociaż są blisko. Dwa boczne boostery dokonały dokładnej identyfikacji, jednoczesne lądowanie na platformach naziemnych po misji z kwietnia 2019 r., a centralny booster wylądował na statku wycieczkowym. ale wtedy, Został wrzucony do morza przez potężne fale.

Chociaż Falcon Heavy jest najpotężniejszą działającą rakietą na świecie, istnieją dwie ogromne rakiety Czeka na skrzydłach ubiegać się o ten tytuł.

Rakieta NASA Space Launch System (SLS) ma obecnie rozpocząć próbę wystrzelenia Inauguracyjna premiera później w listopadzie Aby wysłać bezzałogową misję Artemis 1 wokół Księżyca, znajduje się ona w budynku montażu wieżowców Kennedy Space Center, położonym kilka mil od wyrzutni, z której Falcon Heavy wyruszy w lot.

Podczas gdy Falcon Heavy daje około pięciu milionów funtów ciągu, oczekuje się, że SLS opóźni się o tyle 8,8 miliona funtów ciągu 15% większy ciąg niż rakiety Saturn V, które napędzały lądowania na Księżycu w połowie XX wieku.

Po drugiej stronie Gulf Coast, w eksperymentalnych obiektach SpaceX w południowym Teksasie, firma jest w końcowej fazie przygotowań do pierwszej próby wystrzelenia na orbitę swojego statku kosmicznego i ciężkiej rakiety. Chociaż lot testowy jest nadal Czekam na ostateczne zatwierdzenie Według federalnych regulatorów podróż może się odbyć przed końcem roku.

Oczekuje się, że system statku kosmicznego znacznie przewyższy zarówno SLS, jak i Falcon Heavy. Oczekuje się, że nadchodzący superciężki dopalacz, zaprojektowany do katapultowania statku kosmicznego w kosmos, zostanie przełożony. 17 milionów funtów ciągu samotność.

Rakieta SLS i SpaceX’s Starship są integralną częścią NASA Plany powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca Po raz pierwszy od pół wieku.

SpaceX ma również własną ambitną wizję Starship: transportować ludzi i towary na Marsa w nadziei, że pewnego dnia założy tam stałą ludzką osadę.

Niewiele jest publicznie dostępnych informacji na temat misji USSF-44. W komunikacie prasowym tylko Dowództwo Systemów Kosmicznych Armii USA poinformowało, że wystrzelenie spowoduje umieszczenie wielu satelitów na orbicie w imieniu Delta Prototyping and Innovation Corporation należącej do Dowództwa Kosmicznego, która koncentruje się na szybkim rozwoju technologii kosmicznej. Śledzenie obiektów w kosmosie oraz szereg innych czynności.

Dowództwo systemu kosmicznego odmówiło podania dodatkowych informacji o misji, gdy uzyskano dostęp za pośrednictwem poczty e-mail. Skierowała pytania do Biura Sekretarza Sił Powietrznych, które również odmówiło komentarza.

Jednym z głównych motorów krajowej gospodarki rakietowej jest armia USA, oferująca lukratywne kontrakty na wystrzelenie, pożądane przez prywatne firmy zajmujące się wystrzeliwaniem rakiet, w tym SpaceX i Główny konkurent w regionieUnited Launch Alliance, wspólna operacja Boeinga i Lockheed Martin.

READ  Wenus pokazuje swoją gorącą, pochmurną stronę