16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyniki UBS za III kwartał 2023 r

Wyniki UBS za III kwartał 2023 r

Logo UBS Swiss Bank w Zurychu, Szwajcaria, 29 marca 2023 r.

Dennis Balibus | Reutera

We wtorek UBS poinformował o większej niż oczekiwano stracie netto za trzeci kwartał w wysokości 785 mln dolarów w związku z pracami nad integracją borykającego się z trudnościami rywala, Credit Suisse.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że w ankiecie przeprowadzonej przez firmę szwajcarski gigant bankowy odnotuje kwartalną stratę netto w wysokości 444 mln dolarów.

Strata wynikała z wydatków związanych z integracją Credit Suisse w wysokości 2 miliardów dolarów, przy czym bank wykazał zysk operacyjny przed opodatkowaniem w wysokości 844 milionów dolarów.

Oto kilka innych najważniejszych wydarzeń:

  • Całkowite przychody grupy osiągnęły 11,7 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 23% z 9,54 miliarda dolarów w drugim kwartale.
  • Współczynnik kapitałowy CET1, będący miarą płynności banków, wyniósł 14,4% i nie zmienił się w stosunku do poprzedniego kwartału.

W czerwcu UBS zakończył przejmowanie pogrążonego w kryzysie lokalnego rywala, a w sierpniu ogłosił, że rozwiązał umowę dotyczącą ochrony przed stratami w wysokości 9 miliardów CHF i ogólnego wsparcia płynności w wysokości 100 miliardów CHF, która została zawarta w momencie uzgodnienia w marcu decyzji o nadzwyczajnej akcji ratunkowej.

Akcje banku wzrosły w sierpniu do najwyższego poziomu od końca 2008 roku, po opublikowaniu przez bank wyników za drugi kwartał, w których zanotowano zysk netto w wysokości 28,88 miliarda dolarów w wyniku ujemnej wartości firmy związanej z przejęciem Credit Suisse.

Ujemna wartość firmy reprezentuje wartość godziwą aktywów przejętych w wyniku połączenia przewyższającą cenę nabycia. UBS zapłacił po obniżonej cenie 3 miliardy franków szwajcarskich (3,33 miliarda dolarów) za przejęcie Credit Suisse w marcu w ramach transakcji wynegocjowanej przez władze szwajcarskie, aby zapobiec upadkowi tego słynnego, ale nękanego skandalami banku.

Od tego czasu cena akcji nieznacznie spadła, ale w ciągu roku wzrosła o ponad 27%.

READ  Akcje rosną wraz ze spadkiem trendów inflacyjnych w USA i spadkiem rentowności obligacji

UBS jest również w trakcie pełnej fuzji szwajcarskiej jednostki bankowej Credit Suisse – głównego ośrodka zysków – i oczekuje się, że zwolni znaczną część personelu dotychczasowego banku.

Na początku tego roku bank ogłosił również, że do 2026 r. planuje osiągnąć całkowite oszczędności w wysokości co najmniej 10 miliardów dolarów w związku z zakończeniem integracji wszystkich jednostek biznesowych Grupy Credit Suisse.