- Napisane przez Vanessę Buchschlotter
- wiadomości BBC
Wyborcy w Panamie oddali swoje głosy w wyborach powszechnych, które zostały przyćmione wykluczeniem człowieka, który przewodził w sondażach.
Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do zwycięstwa był były prezydent Ricardo Martinelli, dopóki nie zakazano mu kandydowania po skazaniu za pranie pieniędzy.
W sondażach prowadzi jego następca, Jose Raul Molino.
Ktokolwiek otrzyma najwięcej głosów w tej turze, zostanie ogłoszony prezydentem i zaprzysiężony 1 lipca.
O urząd prezydenta ubiega się ośmiu kandydatów, a wyborcy wybiorą także członków Zgromadzenia Narodowego Panamy.
Ponieważ prezydenci nie mogą sprawować swojej funkcji przez dwie kolejne kadencje, obecny prezydent Laurentino „Neto” Cortizo nie będzie się ubiegał o reelekcję.
Sondaże opinii publicznej stawiają Molyneux na czele. 64-letni prawnik należący do partii Realizando Mitas (Osiąganie Celów) był kandydatem Martinelliego na wiceprezydenta.
Jednak po tym, jak Martinelli został skazany na prawie 11 lat więzienia za pranie pieniędzy, Molino dołączył do wyścigu prezydenckiego.
Jednak nominacja Molyneux napotkała również wyzwania prawne.
Do Sądu Najwyższego Panamy zwrócono się z prośbą o rozstrzygnięcie, czy niepowodzenie Molino w wyborach powszechnych przez jego partię unieważnia jego kandydaturę.
W piątek, zaledwie dwa dni przed wyborami, sąd ostatecznie orzekł, że jego nominacja jest zgodna z konstytucją.
Molino ma wsparcie swojego byłego kolegi, Ricardo Martinelliego, który od lutego mieszka w ambasadzie Nikaragui w Panamie, gdzie uzyskał azyl polityczny.
Z małego pokoju w ambasadzie Martinelli publikował wiadomości wideo popierające pana Molino, który był ministrem spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa.
Nie powiedział, w jaki sposób zamknie niebezpieczną drogę, ale uznał zatrzymanie imigracji za ważny element swoich propozycji „prawa i porządku”.
Szereg niedawnych sondaży wysunąło się na prowadzenie Molyneux, ale biorąc pod uwagę, że około jedna piąta zarejestrowanych wyborców twierdzi, że pozostaje niezdecydowana, jego rywale nadal mają duże szanse.
Dwóch spośród tych, którzy chcą pokonać Molina, to także bardzo znane nazwiska w panamskiej polityce.
Martin Torrijos był prezydentem od 2004 do 2009 roku. Jest synem Omara Torrijosa, władcy wojskowego, który w 1977 r. podpisał traktat ze Stanami Zjednoczonymi mający na celu przywrócenie Strefy Kanału Panamskiego pod suwerenność Panamy.
60-latek prowadzi kampanię pod hasłem „Bezpieczna zmiana”. Obiecał zainwestować w Kanał Panamski, jeden z głównych motorów gospodarki Panamy.
Kandyduje do Partii Ludowej, do której dołączył w zeszłym roku po przewodzeniu Rewolucyjnej Partii Demokratycznej.
Romulo Ro (59 lat), były przewodniczący rady dyrektorów Kanału Panamskiego, po przegranej z obecnym prezydentem Laurentino Cortizo w 2019 r., po raz drugi ubiega się o urząd prezydenta kraju.
Prawnik reprezentujący Partię Przemian Demokratycznych twierdzi, że jeśli zostanie wybrany, wdroży „agresywny” plan tworzenia miejsc pracy i poprawy usług publicznych.
Oznajmił też, że nie będzie popierał ponownego otwarcia kontrowersyjnej kopalni miedzi, mimo że pracował w kancelarii prawnej reprezentującej kopalnię.
Kolejnym kandydatem, który po raz drugi stara się o fotel prezydenta, jest Ricardo Lombana.
49-letnia prawniczka w 2019 roku startowała jako niezależna prawniczka i tym razem reprezentuje ruch Inna Droga.
Lombana odrzucił obietnicę Molyneux dotyczącą „zamknięcia” Darien Gap, mówiąc hiszpańskiej agencji prasowej Efe, że „migracja od początku istnienia ludzkości nie była zatrzymywana przez mury”.
Zamiast tego proponuje poprawę warunków bezpieczeństwa migrantów przekraczających Panamę w drodze na północ.
Lokale wyborcze mają zostać otwarte o godzinie 07:00 czasu lokalnego (12:00 GMT) i zamknięte dziewięć godzin później. Wstępne wyniki mają być znane wkrótce po zamknięciu lokali wyborczych.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii