24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Argentyna: Tysiące protestują, żądając zwiększenia finansowania uniwersytetów publicznych

Argentyna: Tysiące protestują, żądając zwiększenia finansowania uniwersytetów publicznych

BUENOS AIRES, Argentyna (AP) – W fali gniewu, podnosząc podręczniki i dyplomy oraz śpiewając hymn narodowy, setki tysięcy Argentyńczyków wypełniły we wtorek ulice Buenos Aires i innych miast, żądając zwiększonego finansowania krajowych uniwersytetów publicznych . W ostrych środkach oszczędnościowych podjętych przez liberalnego prezydenta Javiera Mileya.

Rozmiar demonstracji w centrum Buenos Aires wydaje się przewyższać rozmiary innych masowych demonstracji, które wstrząsnęły stolicą od czasu dojścia Miley do władzy.

Studenci i profesorowie współpracowali z potężnymi związkami zawodowymi i lewicowymi partiami politycznymi w kraju, aby zareagować na cięcia budżetowe, które zmusiły najbardziej szanowany uniwersytet w Argentynie do ogłoszenia sytuacji nadzwyczajnej finansowej i ostrzeżenia przed zbliżającym się zamknięciem.

Demonstranci zbierają się przed pałacem prezydenckim Casa Rosada podczas marszu, żądając większych funduszy dla publicznych uniwersytetów i protestując przeciwko środkom oszczędnościowym proponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abdel)

Na znak rosnących niepokojów w reakcji na politykę Miley do marszu dołączyli nawet konserwatywni politycy, administratorzy prywatnych uniwersytetów i osobistości prawicowej telewizji, broniąc wspólnej sprawy edukacji publicznej w Argentynie, która od dziesięcioleci leży u podstaw postępu społecznego kraju.

„To historyczne” – protestowała Ariana Thiel Lara, 25-letnia absolwentka, która niedawno ukończyła szkołę. „To tak, jakbyśmy wszyscy byli zjednoczeni”.

Opisując uniwersytety jako bastiony socjalizmu, w których profesorowie indoktrynują swoich studentów, następujące Starał się traktować kryzys budżetu uniwersytetu jak zwykle jako politykę.

„Dysonans poznawczy, jaki powoduje pranie mózgu w edukacji publicznej, jest ogromny” – stwierdził.

W zeszłym tygodniu na Uniwersytecie w Buenos Aires pociemniały korytarze, zamarzły windy, a klimatyzatory w niektórych budynkach przestały działać. Profesorowie wygłaszali wykłady dla 200 osób bez mikrofonów i projektorów, ponieważ uczelnia publiczna nie była w stanie pokryć rachunków za prąd.

READ  Małe łodzie: Francja dostanie więcej pieniędzy, mówi James Cleverly

„To niewyobrażalny kryzys” – stwierdziła Valeria Anyon, 50-letnia profesor literatury na uniwersytecie UBA. „Jest mi smutno z powodu moich studentów oraz siebie jako profesora i badacza”.

Miley stara się osiągnąć zerowy deficyt Cięcie wydatków w całej Argentynie – Zamknięcie ministerstw, wstrzymanie finansowania ośrodków kultury, zwolnienia pracowników państwowych i ograniczenie wsparcia. W poniedziałek miał coś do udowodnienia, ogłaszając pierwszą kwartalną nadwyżkę budżetową Argentyny od 2008 roku i obiecując społeczeństwu, że ból się opłaci.

„Czynimy niemożliwe możliwym nawet wtedy, gdy większość polityków, związków zawodowych, mediów i większości podmiotów gospodarczych jest przeciwko nam” – powiedział w telewizyjnym przemówieniu.

Uczeń trzyma tabliczkę napisaną w języku hiszpańskim "Bez nauki nie ma przyszłości" Podczas marszu żądającego większego finansowania uniwersytetów publicznych i przeciwko środkom oszczędnościowym proponowanym przez prezydenta Javiera Mileya w Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Natacha Pisarenko)

Student trzyma tabliczkę z napisem po hiszpańsku „Bez wiedzy nie ma przyszłości” podczas marszu na rzecz zwiększenia środków dla uniwersytetów publicznych i przeciwko programom oszczędnościowym zaproponowanym przez prezydenta Javiera Mileya w Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo ) / Natasza Pisarenko)

Studenci maszerują do Kongresu, aby zażądać większych funduszy dla uniwersytetów publicznych i sprzeciwić się środkom oszczędnościowym zaproponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Studenci maszerują do Kongresu, aby zażądać większych funduszy dla uniwersytetów publicznych i sprzeciwić się środkom oszczędnościowym zaproponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abd)

We wtorek w centrum miasta odbiły się echem głosy demonstrantów. „Dlaczego tak boicie się edukacji publicznej?” – zapytał Signs. „Uniwersytet się obroni!” Studenci krzyczeli.

„Próbujemy pokazać rządowi, że nie może pozbawić nas prawa do edukacji” – powiedział Santiago Ceraulo, 32-letni student mediów społecznościowych, który protestował we wtorek. „Tutaj wszystko jest zagrożone”.

Od lipca ubiegłego roku, kiedy rozpoczął się rok budżetowy, państwo przekazało Uniwersytetowi w Buenos Aires jedynie 8,9% jego całkowitego budżetu. Roczna inflacja Obecnie oscyluje w pobliżu 290%. Uniwersytet twierdzi, że to ledwo wystarcza, aby utrzymać włączone światło i zapewnić podstawowe usługi w szpitalach klinicznych, które już mają zmniejszoną pojemność.

READ  Stany Zjednoczone krytykują Izrael w związku z ofiarami cywilnymi w Gazie, podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłuchuje wniosku o zawieszenie broni

W zeszłym tygodniu uniwersytet ostrzegł, że bez planu ratunkowego szkoła zostanie zamknięta w nadchodzących miesiącach, co pozostawi 380 000 uczniów gimnazjów. Jest to szok dla Argentyńczyków, którzy uważają, że bezpłatna edukacja uniwersytecka wysokiej jakości jest prawem przysługującym im z urodzenia. UBA ma dumną tradycję intelektualną, wydając na świat pięciu laureatów Nagrody Nobla i 17 prezydentów.

„Dzięki temu uniwersytetowi miałem dostęp do przyszłości i możliwości, na które w przeciwnym razie nie byłoby stać mojej rodziny i wielu innych osób na tym samym poziomie dochodów” – powiedział Alex Vargas, 24-letni student ekonomii. „Kiedy się cofniesz, zobaczysz, jak ważne jest to dla naszej społeczności”.

Studenci protestują w sprawie zwiększenia finansowania uniwersytetów publicznych i przeciwko środkom oszczędnościowym proponowanym przez prezydenta Javiera Mileya przedstawionym na banerze, Buenos Aires w Argentynie, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. Plakaty są napisane w języku hiszpańskim "W faszyzmie nie ma żadnych praw" Centrum i "Skąd ten cały strach przed edukacją ludzi?" Jasne i "Obrona uniwersytetu jest obroną ojczyzny" Wyjechać.  (AP Photo/Natasha Pisarenko)

Studenci protestują przeciwko większym funduszom dla uniwersytetów publicznych i przeciwko środkom oszczędnościowym proponowanym przez prezydenta Javiera Mileya widocznym na banerze, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Natacha Pisarenko)

Prezydent Miley doszła do władzy w grudniu ubiegłego roku, przejmując gospodarkę pogrążoną w chaosie po latach chronicznych nadmiernych wydatków i paraliżującego zadłużenia międzynarodowego. Na szlaku kampanii wymachuje piłą łańcuchową jako symbol cięć budżetowych, powtarzając proste zdanie swoim rodakom cierpiącym na cięcia budżetowe i dewaluację peso o 50%: „Nie ma pieniędzy”.

Ogółem Argentyna przeznacza 4,6% swojego PKB na edukację. Uniwersytety publiczne są również bezpłatne dla studentów zagranicznych i przyciągają rzesze studentów z całej Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i spoza niej. Krytycy systemu chcą, aby zagraniczni studenci płacili składki.

„Tam, skąd pochodzę, wysokiej jakości edukacja jest niestety przywilejem, a nie podstawowym prawem” – powiedziała Sofia Hernandez, 21-latka z Bogoty w Kolumbii, która studiuje medycynę na Uniwersytecie w Bogocie. „W Argentynie istnieje model, który chciałbym mieć w większej liczbie krajów”.

Pod koniec poniedziałku rząd oznajmił, że wyśle ​​około 24,5 miliona dolarów na pokrycie kosztów utrzymania uniwersytetów publicznych i kolejne 12 milionów dolarów na utrzymanie funkcjonowania ośrodków medycznych.

READ  Sri Lanka: losy protestu, który obalił prezydenta

Rzecznik prezydenta Manuel Adorni powiedział: „Dyskusja została rozstrzygnięta”.

Władze uczelni nie zgodziły się z tym, twierdząc, że obiecany transfer – którego jeszcze nie otrzymał – pokrył niewielką część potrzebnych środków. Dla UBA oznacza to obcięcie rocznego budżetu o 61%.

Nauczyciele również potrzebują uwagi, powiedział Matias Ruiz, skarbnik UBA. W ciągu ostatnich czterech miesięcy wartość ich dochodów spadła o ponad 35%. Miesięczne wynagrodzenie pracowników może wynieść nawet 150 dolarów. Profesorowie łączą wiele zajęć, aby wykonać swoje zadanie.

„Finanse i pensje zostały zamrożone za poprzednich prawicowych rządów, ale te cięcia są trzy razy poważniejsze” – powiedziała Ines Aldau, 44-letnia profesor literatury na UBA.

Policja strzeże pałacu prezydenckiego Casa Rosada podczas marszu demonstrantów żądających większych funduszy dla publicznych uniwersytetów i protestujących przeciwko środkom oszczędnościowym proponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abdul)

Policja strzeże pałacu prezydenckiego Casa Rosada podczas marszu demonstrantów żądających większych funduszy dla publicznych uniwersytetów i protestujących przeciwko środkom oszczędnościowym proponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abdul)

Popularny marsz żądający zwiększenia funduszy dla uniwersytetów publicznych i przeciwko środkom oszczędnościowym zaproponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Popularny marsz żądający zwiększenia funduszy dla uniwersytetów publicznych i przeciwko środkom oszczędnościowym zaproponowanym przez prezydenta Javiera Mileya, Buenos Aires, Argentyna, wtorek, 23 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Wściekli studenci, nauczyciele i robotnicy wyszli na ulice stolicy zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu przez Miley zwycięstwa gospodarczego w swoim pałacu prezydenckim.

„Budujemy nową erę dobrobytu w Argentynie” – powiedziała Miley publiczności, przechwalając się, że Argentyna odnotowała kwartalną nadwyżkę fiskalną na poziomie 0,2% PKB.

Ogromny baner wiszący nad centrum Buenos Aires przedstawiał wybór: Miley czy edukacja publiczna?

___

Śledź relację AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów https://apnews.com/hub/latin-america