18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyborcy w Missouri odrzucają podatek stadionowy nakładany na członków rodziny królewskiej i przywódców

Wyborcy w Missouri odrzucają podatek stadionowy nakładany na członków rodziny królewskiej i przywódców

KANSAS CITY, Missouri — Przyszłość drużyny Kansas City Royals and Chiefs została postawiona pod znakiem zapytania we wtorek wieczorem, kiedy mieszkańcy hrabstwa Jackson w stanie Missouri głośno głosowali przeciwko wprowadzeniu podatku od sprzedaży, który pomógłby sfinansować nowy stadion piłkarski w centrum miasta wraz z gruntownymi renowacjami Arrowhead Stadion.

Właściciel Royals John Sherman i prezes Chiefs Mark Donovan przyznali na długo przed ostatecznym podsumowaniem, że inicjatywa zakończy się niepowodzeniem. Ponad 58% wyborców ostatecznie odrzuciło plan, który zastąpiłby podatek od sprzedaży w wysokości trzech ósmych centów płacony za utrzymanie kompleksu sportowego Truman – siedziby stadionów Kauffman i Arrowhead przez ponad 50 lat – podobnym podatkiem które obowiązywałyby przez ostatnie 40 lat. W przyszłym roku.

Rodzina królewska, która przeznaczyła na swój projekt co najmniej 1 miliard dolarów kapitału własnego, chciała wykorzystać swoją część dochodów podatkowych na finansowanie dzielnicy stadionów o wartości ponad 2 miliardów dolarów. Mistrz Super Bowl Chiefs, który przekazał 300 milionów dolarów z prywatnych środków, wykorzystałby swój udział w ramach wartej 800 milionów dolarów modernizacji stadionu Arrowhead.

„Jesteśmy głęboko rozczarowani, ponieważ niezachwianie wierzymy, że hrabstwo Jackson jest lepsze z Chiefs i Royals” – powiedział Sherman. „Jako osobę głęboko zakorzenioną w tym mieście, która była lojalnym fanem i posiadaczem karnetów obu drużyn, a teraz przewodzi wspaniałej grupie właścicieli”.

Donovan powiedział, że Chiefs zrobią „to, co będzie w najlepszym interesie naszych fanów i naszej organizacji, gdy będziemy posuwać się naprzód”.

Może to oznaczać wiele rzeczy: przywódcy mogliby spróbować ponownie z przerobionym planem, który będzie bardziej przystępny dla wyborców, całkowicie zmienić swoje podejście do finansowania, tak aby uwzględnić więcej inwestycji prywatnych, lub wysłuchać propozycji konkurujących miast i stanów – takich jak Kansas, po drugiej stronie stanu. Na Zachodzie – zapewniłoby to pożądane fundusze publiczne.

READ  Nuty Pacyfiku: Ayton, Lundberg, Lakers, Wiseman

„Dużo rozmawialiśmy o procesie demokratycznym. Szanujemy ten proces” – powiedział Donovan. „Uważamy, że daliśmy najlepsze widowisko dla hrabstwa Jackson. Jesteśmy gotowi rozszerzyć długoletnią współpracę, jaką zespoły nawiązały z tym hrabstwem”.

Obecna umowa najmu Truman Sports Complex obowiązuje do 31 stycznia 2031 r. Sherman powiedział, że Royals nie będą grać na stadionie Kauffman po sezonie 2030, Chiefs mają nadzieję pozostać na stadionie Arrowhead.

Podatek – a dokładniej plany stadionów – niemal od samego początku spotkał się ze znacznym sprzeciwem opinii publicznej, kiedy zespoły miały trudności z przedstawieniem wyborcom konkretnych planów i były oskarżane o brak przejrzystości w całym procesie.

Zeszłej jesieni Royals ujawnili dwie potencjalne lokalizacje swojego boiska: jedną na wschodnim krańcu centrum miasta, a drugą po drugiej stronie rzeki Missouri w hrabstwie Clay w stanie Missouri. Jednak narzucony przez siebie termin ukończenia lokalizacji minął bez planu i w lutym w końcu ogłosili, że rezygnują z obu koncepcji i wybierają inną lokalizację w centrum miasta.

Nowa dzielnica, znana jako Crossroads, to tętniąca życiem scena artystyczna i restauracyjna. Znajduje się zaledwie kilka przecznic od T-Mobile Center i tętniącej życiem dzielnicy rozrywkowej Power & Light. W pobliżu obiektu znajduje się także Kauffman Center for the Performing Arts oraz dzielnica 18th & Vine, w której znajduje się Muzeum Baseballu Negro Leagues.

Ale nawet wtedy plany pozostały niejasne. Najnowsze projekty stadionów stały się nieaktualne zaledwie w zeszłym tygodniu, kiedy drużyna Royals odpowiedziała na prośbę burmistrza Kansas City Quintona Lucasa, aby Main Street, która miała stanowić część stadionu, pozostała otwarta. Lucas nie poparł inicjatywy podatkowej, dopóki rodzina królewska nie zgodziła się na zmianę.

„Myślę, że wszyscy mają te same mieszane uczucia” – powiedziała Deidre Chastain, wyborczyni z Independence w stanie Missouri, która pamięta mecze w centrum miasta na Old Municipal Stadium, kiedy drużyna Royals grała tam w latach 1969–1972.

READ  Raiders wyglądają jak nowy zespół po zwolnieniu Josha McDanielsa i rozwaleniu Giants

„Nie, żebyśmy mieli coś przeciwko płaceniu trzy ósmego centa podatku od sprzedaży. Myślę, że problem polega na tym, gdzie jest stadion. Mówimy, żeby nie niszczyć firm, które istnieją tam od lat”.

Klub nie osiągnął również umów sprzedaży z kilkoma właścicielami gruntów przy Crossroads, a inne firmy wyraziły obawy dotyczące ruchu ulicznego, zatorów i parkowania w już tętniącej życiem dzielnicy mieszkalnej.

Celem jest wprowadzenie się na stadion w dniu otwarcia w 2028 r., powiedziała wiceprezes wykonawczy Royals Sarah Turvill.

Zespół Royals przeniósł się ze Stadionu Miejskiego na stadion Kauffman w 1973 r. i gruntownie odnowił stadion w latach 2009–2012. Stadion Arrowhead został zbudowany obok stadionu Kauffman i mniej więcej w tym samym czasie został odnowiony.

Podczas gdy Royals nalegają na grę na nowym boisku, Chiefs chcą pozostać na miejscu i przeprowadzić renowację, która dotknie każdego aspektu 52-letniego budynku, od miski do siedzenia, po luksusowe udogodnienia i krajobraz za kulisami.

„Nie bylibyśmy skłonni podpisać kolejnej 25-letniej dzierżawy bez środków potrzebnych do odpowiedniej renowacji i przeprojektowania stadionu” – powiedział przed wtorkowym głosowaniem prezes Chiefs Clark Hunt, którego ojciec, Lamar Hunt, pomagał w budowie obecnych stadionów. „Zagadka finansowa jest dla nas bardzo ważna, ponieważ pozwala nam upewnić się, że mamy wystarczające środki, aby zrobić wszystko, co zaplanowaliśmy”.

Chiefs mieli nadzieję, że ich sukces, w tym trzy tytuły Super Bowl w ciągu ostatnich pięciu lat, przekona wyborców na ich korzyść.

„To, co mój tata najbardziej kochał na stadionie, to więź, jaką zespół miał z naszymi fanami” – powiedział Hunt. „Uwielbiał ten budynek ze względu na jego znaczenie dla fanów i nadal wierzymy, że jest to jeden z najlepszych stadionów w NFL i ulubione miejsce fanów całej NFL”.

READ  Gonzaga Bulldogs jednogłośnie zajmują pierwsze miejsce w 25 najlepszych AP; Arizona Wildcats do nr 2