30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Współzałożyciel SpaceX z sukcesem przechodzi z rakiet na napęd kosmiczny – Ars Technica

Współzałożyciel SpaceX z sukcesem przechodzi z rakiet na napęd kosmiczny – Ars Technica

Zbliżenie / Zbliżenie statku kosmicznego Mira.

Przestrzeń motywacyjna

W sobotę SpaceX wystrzeliło z Kalifornii dziewiątą misję „Transporter”, przenosząc dziesiątki małych i średnich satelitów na niską orbitę okołoziemską.

Plusem tych startów dla klientów jest to, że mogą liczyć na regularny, tani dostęp do przestrzeni kosmicznej na pokładzie niezawodnej rakiety Falcon 9. Wadą jest to, że wszystkie satelity są wystrzeliwane na orbitę bazową i jeśli chcą osiągnąć inną wysokość lub nachylenie, muszą zabrać ze sobą własny system napędowy.

Doprowadziło to do pojawienia się usług „ostatniej mili” oferowanych przez różne firmy oferujące małe dodatkowe statki kosmiczne zdolne do zapewnienia napędu w przestrzeni kosmicznej. Jedną z najciekawszych z nich jest Impulse Space, firma założona dwa lata temu przez naukowca zajmującego się rakietami Toma Muellera, który przed odejściem w 2020 r. był pracownikiem-założycielem SpaceX.

Podczas sobotniego startu kariera Muellera zatoczyła koło, gdy rakieta Falcon 9 wystrzeliła w lot testowy pierwszy pojazd Impulse Space, statek kosmiczny Mira. Po wystrzeleniu misja Mira „LEO Express 1” zadzwoniła do domu i przekazała nam, że wszystko idzie dobrze. Zatem misja rozpoczyna się obiecująco.

Gdziekolwiek w Układzie Słonecznym

Dla Muellera prowadzenie Impulse Space to nowe doświadczenie po pracy w SpaceX. Tam kierował rozwojem silników Merlin napędzających rakietę Falcon 9 i nadzorował wszystkie elementy napędu rakiet i statków kosmicznych. Jako wiceprezes, a następnie konsultant, mógł skupić się głównie na aspektach technicznych, a nie biznesowych.

„W SpaceX na pewno nie byłem zaangażowany w zbieranie funduszy, stronę biznesową i prowadzenie całej firmy” – powiedział Ars w wywiadzie na początku tego roku. „Musiałem się wiele nauczyć. Ale myślę, że jestem w tym coraz lepszy. Z pewnością technicznie rzecz biorąc, czuję, że jesteśmy bardzo silni. Mamy naprawdę fajny statek kosmiczny”.

READ  Po 200 latach fundamentalna zagadka chemii fizycznej mogła zostać rozwiązana: ScienceAlert

W pełni zatankowany statek kosmiczny Mira waży około 650 funtów (300 kg) i ma wielkość zmywarki. Pojazd zaprojektowano tak, aby zmaksymalizować możliwości Delta-V, dlatego zasilany jest głównie ze zbiorników paliwa i silnikami napędowymi Saiph, które działają przy impulsie właściwym (ISP) wynoszącym 290. „To bardzo ładna mała maszyna” – Mueller powiedział. Powiedział.

Podczas gdy SpaceX zwiększyło możliwości start-upów kosmicznych w zakresie dotarcia na orbitę po niższych kosztach i niezawodnego startu, Mueller powiedział, że Impulse planuje zabrać klientów do następnego kroku.

„SpaceX umożliwiło dostęp do orbity, obniżając koszty dostania się w przestrzeń kosmiczną, a teraz chcemy zapewnić dostęp do większej liczby orbit, orbit o wyższej energii i dotarcia do innych obiektów w wewnętrznym Układzie Słonecznym” – powiedział Mueller. „Chcemy, aby podróż w dowolne miejsce Układu Słonecznego była tania i łatwa”.

Mars jest na horyzoncie

Impulse Space ogłosiło już kilku klientów Miry, m.in Orbita FabPlanuje wystrzelić statek kosmiczny Mira w przyszłym roku w ramach misji SpaceX Transporter-11 i -12. Mueller wierzy, że gdy Mira udowodni swoją siłę, podpisze ją znacznie więcej klientów.

„Pozyskaliśmy kilku klientów” – powiedział. „Mamy całą masę zainteresowanych osób, ale chcą, żeby nam się udało latać, za co, wiesz, nie mogę ich winić. Myślę:” Naprawdę, kiedy pomyślnie przelecimy, otworzą się śluzy na tej linii produkcyjnej. „Jeśli podczas tej pierwszej wycieczki pokażemy wszystko, co chcemy zrobić, mam nadzieję, że zapisze się wiele osób”.

Firmowy pojazd Mira może pracować na niskiej orbicie okołoziemskiej, a zmodyfikowana, wzmocniona przed promieniowaniem wersja ma być używana na orbicie geostacjonarnej. Impulse Space opracowuje także potężniejszy silnik strumieniowy Rigel dla lądownika marsjańskiego i większego orbitera. Robotyczna misja na Marsa nie wystartuje wcześniej niż w 2026 roku na pokładzie rakiety Terran R zbudowanej przez Relativity Space.

READ  Hubble odkrył gromady gwiazd niebieskich, „sznur pereł” w zderzeniach galaktyk

Pomimo trudnych warunków pozyskiwania funduszy, Impulse Space w dalszym ciągu otrzymuje wsparcie finansowe. W lipcu firma ogłosiła, że ​​zebrała 45 milionów dolarów w ramach finansowania serii A, na którego czele stoi RTX Ventures. Rok temu Impulse podał, że zebrał 30 milionów dolarów. Zatem Mueller mógł zacząć zbierać fundusze i prowadzić własną firmę.