25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wskazówki dotyczące podróży: Rzut oka na Polskę w Krakowie

Matka i córka delektują się krakowskimi zabikanki w Czarnym Novi.

Kraków to jedno z tych miast, które od razu oddziałuje na wyobraźnię. Bajkowe wieże i kręte średniowieczne uliczki Starego Miasta…renesansowy Zamek Królewski…Gotyckie kościoły z eleganckimi wnętrzami…tętniące życiem restauracje i historyczne duchy – historia i kultura Krakowa są niedoceniane przez amerykańskich turystów.

Miasto położone jest na południu Polski w Europie Środkowej, w pobliżu granicy z Czechami. Będąc drugim co do wielkości miastem w Polsce, Kraków przyciąga turystów głównie swoją historyczną Starą Dzielnicą. W pobliżu znajduje się były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W dużej mierze nietknięte przez obie wojny światowe, krakowskie Stare Miasto (Star Miasto) ma autentyczny, średniowieczny charakter, godny wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Począwszy od X w. oraz od XI do XVI w. Kraków jako stolica Polski był ośrodkiem handlu regionalnego. Dziś jest to tętniące życiem miasto, skupiające się na wydarzeniach kulturalnych, muzycznych i filmowych.

Charakterystyczne Wzgórze Wawelskie położone jest na południe od Starego Miasta, połączone popularną ulicą handlową Grotską. Wawel był siedzibą biskupów i królów: katedra pochodzi z XIV wieku, a Zamek Królewski z początków XVI wieku. Zamek jest jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie Środkowej. Był siedzibą królów polskich do czasu przeniesienia stolicy do Warszawy w 1596 roku. Jednak przez dwa stulecia w katedrze na Wawelu koronowano i chowano królów.

Uwielbiałem spacerować pieszo po brukowanych uliczkach Starego Miasta w Krakowie, ale wybrałem się na przejażdżkę wózkiem golfowym, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje i pokonać więcej terenu. Tak, wózki golfowe naprawdę dobrze działały na wąskich, brukowanych uliczkach. Mimo to oglądanie wieków architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej podczas jazdy turystycznym wózkiem golfowym wydawało się przeżyciem pozwalającym przenieść się w czasie.

Kraków ma dobrze zachowane średniowieczne centrum z pięknym parkiem Blandy i pozostałościami starożytnych murów miejskich. Jego sercem jest największy średniowieczny rynek w Europie, Rynek Klovni. Odbywały się tu niegdyś uroczystości koronacyjne polskiej rodziny królewskiej.

Zabytkowe Sukiennice znajdują się pośrodku Rynku Głównego, który jest rynkiem handlowym od ponad 700 lat. W renesansowym budynku mieszczą się obecnie lokalne dzieła sztuki i rzemiosła. Na ostatnim piętrze znajduje się galeria sztuki polskiej XIX wieku, będąca częścią Muzeum Narodowego.

Z podziemnego muzeum Rheinneck – książka rzemieślnicza ilustrująca wytwarzanie obuwia i kolczugi
Z Podziemnego Muzeum Rheinneck – Ilustracja przedstawiająca średniowiecznego dandysa ubranego w napis „Kraków”.

Poniżej Rynku Głównego znajduje się fascynujące Podziemne Muzeum Rynku, do którego wchodzi się z jednego końca Sukiennic. Interaktywne i multimedialne eksponaty oraz hologramy ożywiają znaleziska archeologiczne. Średniowieczna książka o rzemiośle wyjaśnia takie rzeczy, jak robienie kolczugi, kobiety używają psiego i wieprzowego smalcu do zmiękczania skóry… oraz odchodów jeżozwierza, aby ich skóra była bardzo modnie blada. Mężczyźni nosili „grecove”, długie buty ze spiczastymi noskami, które naprawdę utrudniały chodzenie, ale zadowalały ich dumę.

Nad Rynkiem Głównym dominuje Bazylika Mariacka, XIV-wieczny gotycki kościół z dwiema kontrastującymi wieżami. Najwyższą rozbudowano w XV wieku, aby pełniła funkcję krakowskiej strażnicy. W kościele znajduje się największy na świecie gotycki ołtarz główny, wspaniałe freski wewnętrzne i wspaniałe witraże.

Żydowskie dziedzictwo Krakowa znajduje się na Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej na południe od Starego Miasta oraz w Podgoricy, getcie zamkniętym podczas II wojny światowej. Kazimierz jest obecnie cudowną dzielnicą, po której można spacerować, z wieloma małymi restauracjami, kawiarniami i barami wśród zabytkowych synagog i cmentarzy żydowskich. Plac Novy to ciekawe znalezisko – na tym małym rynku w okrągłym budynku mieszczą się stragany z jedzeniem serwujące zabikanky. Ta zapiekana bagietka to znak firmowy Krakowa, kanapka z otwartą twarzą, zwieńczona wybranymi przez Ciebie ponad 20 składnikami. Jest tak samo popularny jak wszechobecny pieróg.

Podgórze było bardzo relaksujące. W 1941 roku hitlerowcy dosłownie odgrodzili tę część Krakowa, tworząc żydowskie getto. Pierwotnie Podgórze zamieszkiwało 3000 osób; Zmuszono tam wówczas do zamieszkania 18 000 Żydów, wiele rodzin dzieliło mieszkania, a nawet pokoje jednoosobowe.

Wielu Żydów zostało później deportowanych do obozów koncentracyjnych – a gdyby zostali zatrudnieni jako „niezbędni pracownicy” w fabrykach Oskara Schindlera, mogliby przeżyć. Niemiecki biznesmen Schindler uratował przed nazistami 1300 Żydów. Jest to udokumentowane w książce z 1982 roku Arka Schindlera Thomas Keneally i film z 1993 roku Lista Schindlera.

Odwiedź Fabrykę Schindlera i poznaj tę historię dzięki oryginalnym dokumentom, nagraniom radiowym i filmowym oraz zdjęciom. Fabryka jest obecnie częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i mieści wystawę „Pod okupacją hitlerowską 1939-1945”. Tematem przewodnim są losy narodu żydowskiego, ale można też dowiedzieć się, jak cierpieli inni mieszkańcy miasta.

Brama strażnicza w Auschwitz.
Dwa piece kremacyjne w Auschwitz.
Patrząc z poziomu drugiego piętra na pierwsze piętro wypełnione przyborami kuchennymi zabranymi Żydom wchodzącym do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Część z tysięcy butów zabranych Żydom wkraczającym do obozu koncentracyjnego.
Zrekonstruowane sypialnie więźniów Auschwitz: trzy poziomy łóżek.

Niedaleko Krakowa znajduje się Auschwitz-Birkenau, dwa pobliskie obozy koncentracyjne, w których naziści zamordowali około 1,1 miliona ludzi. Zginęła także większość Żydów, ale także tysiące polskich więźniów politycznych, Romów i jeńców wojennych. Miejsce to makabrycznie przypomina o nazistowskich okrucieństwach.

Wielu więźniów zmarło tu z powodu niedożywienia, przepracowania w nieznośnych warunkach lub tortur. I wiele innych pestycydów zagazowano Cyklonem B, a następnie spalono w piecach, zwłaszcza Żydów, jako „ostateczne rozwiązanie” Hildera. Widok naczyń kuchennych, butów i walizek zabranych więźniom po wejściu do Auschwitz – bardziej niż widok pustych komór gazowych i krematoriów – ilustruje ogrom tej masowej zagłady.

Od czasu uzyskania niepodległości spod okupacji sowieckiej w 1991 r. Polska rozkwitła dzięki demokratycznemu systemowi politycznemu w zachodnim stylu. Do NATO dołączyła w 1999 r., a do Unii Europejskiej w 2004 r., choć zamiast używać euro, zachowała walutę złotową. Dla mnie Kraków był wizją największego postępu w Polsce, w pełni zachowującą średniowieczny charakter, który definiuje miasto.

zasoby:

krakow.travel/en

odwiedźkrakow.com

www.poland.travel/en

– Julie Gangler

Julie Gangler jest niezależną pisarką, która pracowała jako konsultant ds. relacji z mediami w Biurze Turystycznym hrabstwa Snohomish. Rozpoczął karierę jako dziennikarz magazynu Sunset, a później był korespondentem magazynu Travel Agent na Alasce/Northwest.