30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wschodnie kraje UE podpisują umowę z komisją do likwidacji ukraińskiego tłuszczu zbożowego – POLITICO

Wschodnie kraje UE podpisują umowę z komisją do likwidacji ukraińskiego tłuszczu zbożowego – POLITICO

BRUKSELA – Po prawie dwóch tygodniach intensywnych negocjacji pięć krajów UE osiągnęło porozumienie z Komisją Europejską w sprawie wywozu milionów ton ukraińskiego zboża z regionu – powiedział w piątek szef UE ds. handlu Valdis Dombrovskis.

„Z radością ogłaszam, że osiągnęliśmy porozumienie polityczne w sprawie importu ukraińskiej rolnej żywności do UE. Uzgodniliśmy z pięcioma sąsiednimi państwami członkowskimi UE i Ukrainą, jak poradzimy sobie z tą sytuacją” – powiedział Dombrovskis. powiedział.

Na początku tego miesiąca Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria zakazały importu ukraińskich produktów.

Jak wcześniej ogłoszono, Komisja Europejska zaproponuje nadzwyczajne środki ochronne dla pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, powiedział Dombrowskis, dodając, że badania innych produktów mogą być kontynuowane.

Nie podał więcej szczegółów na temat środków nadzwyczajnych, ale unijni dyplomaci twierdzą, że import tych produktów do pięciu krajów zostanie zablokowany, chyba że trafią one do innych krajów UE lub krajów trzecich.

Unia Europejska wesprze niektóre kraje kwotą 100 mln euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła porozumienie, argumentując, że „chroni ono zarówno zdolność eksportową Ukrainy, aby mogła nadal wyżywić świat, jak i środki utrzymania naszych rolników”.

Polska poinformowała o umowie wcześniej.

„Zawarliśmy teraz porozumienia z Unią Europejską w sprawie zakazu importu tych produktów rolnych, co przede wszystkim doprowadziło do destabilizacji polskiego rynku” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. powiedział.

Chociaż Rumunia nie nałożyła własnych ograniczeń, dołączyła do czterech innych krajów, wzywając administrację UE do rozszerzenia planu tymczasowych „środków zapobiegawczych”.

Tyle w kwestii jedności

Cała piątka argumentowała, że ​​ich rynki zostały zalane produktami rolnymi – znanymi jako „szlaki solidarności” – ustanowionymi przez UE w celu zastąpienia upraw, które w zeszłym roku zostały przekierowane z tradycyjnego ukraińskiego szlaku eksportowego Morza Czarnego przez rosyjską inwazję.

READ  Polskie organizacje pozarządowe przeprowadzają udawane referendum w sprawie aneksji rosyjskiej ambasady

Ale stłumienie importu wywołało oburzenie wśród innych krajów UE, które stwierdziły, że osłabiło to jednolity rynek bloku i zerwało solidarność z Kijowem, który Europa wspiera w walce z agresywną wojną prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jest mało prawdopodobne, aby wiadomość ta została przyjęta z zadowoleniem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ostrzegł wcześniej tego dnia, że ​​ograniczenia importowe naruszyłyby umowę handlową między dwoma partnerami.

„Rozmawialiśmy o zakazie importu ukraińskich produktów rolnych przez kilka sąsiednich państw” – powiedział po rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. „Wyraziłem głębokie zaniepokojenie takimi decyzjami i podkreśliłem, że te środki są całkowitym naruszeniem układu stowarzyszeniowego i traktatów założycielskich Unii Europejskiej”.

W podobnym duchu ukraińska wicepremier Olga Stephanyshina wezwała blok do zniesienia środków ochrony handlu.

„Przepływ ukraińskiego eksportu produktów rolnych jest kwestią przetrwania ukraińskiej gospodarki, na którą duży wpływ miała rosyjska wojna agresywna na pełną skalę” – powiedziała Stepanyszyna. „Dlatego zawieszenie ceł przywozowych, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE powinno być naszym wspólnym priorytetem”.

Nadeszła wiadomość o porozumieniu Kilka godzin później unijni dyplomaci zaproponowali rozszerzenie bezcłowego dostępu Ukrainy do jednolitego rynku Ukrainy.

Obecny program kończy się na początku czerwca, pod warunkiem formalnego zatwierdzenia i zostanie przedłużony na kolejny rok. Decyzja została przesunięta z powodu trwających negocjacji w celu wyeliminowania nadmiaru dostaw ukraińskiego zboża.

Bruksela była Zawieszono wszystkie cła importowe W czerwcu ubiegłego roku Kijów zniósł wszystkie cła importowe na ukraińskie towary na rok, oprócz już potwierdzonych obniżek ceł, aby pomóc rozdartej wojną gospodarce. umowa o stowarzyszeniu Między Unią Europejską a Ukrainą. Pozostałe cła zostały zniesione na produkty przemysłowe, owoce i warzywa oraz inne produkty rolne.

Zasady taryfowe nadal podlegają formalnemu zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i kraje UE.

READ  Kolejna wygrana: Carlson wygrywa Superbet Rapid & Blitz Poland