2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina, Polska i UE twierdzą, że ograniczenia w imporcie zboża są „nie do przyjęcia”

Ukraina, Polska i UE twierdzą, że ograniczenia w imporcie zboża są „nie do przyjęcia”

KIJÓW (Reuters) – Ukraina zaprotestowała w piątek do kluczowych sojuszników Unii Europejskiej i Polski w związku z ograniczeniami w dostawach zboża, po tym jak Komisja Europejska ogłosiła, że ​​zasadniczo osiągnięto porozumienie w sprawie rozwiązania tej sprawy.

MSZ Ukrainy poinformowało w sobotę, że wysłało w piątek do ambasady RP w Kijowie i przedstawicielstwa UE noty, w których wyraziło niezadowolenie z sytuacji i określiło ograniczenia w eksporcie zboża przez europejski blok handlowy jako „absolutnie nie do przyjęcia”.

Komisja Europejska poinformowała w piątek po południu, że osiągnęła zasadniczo porozumienie w sprawie wznowienia tranzytu ukraińskiego zboża przez pięć krajów UE, które nałożyły ograniczenia.

Rzecznik MSZ Oleg Nikołenko odpowiedział w sobotę na pytania agencji Reuters, mówiąc, że notatki zostały wysłane przed ogłoszeniem przez komisję.

Zapytany, czy ogłoszenie zmieniło stanowisko ministerstwa, powiedział: „Powinny być (nieskrępowane) eksporty wszystkich ukraińskich towarów”.

„Istnieją pełne podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii oraz do dalszego niezakłóconego eksportu do innych krajów członkowskich UE” – napisano w oświadczeniu resortu. Sobota.

Nakładając ograniczenia na ukraiński import zboża, pięć krajów powołało się na obawy, że zboże przeznaczone na eksport z Ukrainy do innych krajów trafia na lokalne rynki, obniżając ceny dla lokalnych rolników.

Rzecznik polskiego MSZ powiedział, że nie widział jeszcze memorandum. Nie udało się od razu uzyskać komentarza rzecznika polskiego rządu.

(Raportowanie Maxa Huntera Dodatkowe raporty autorstwa Alana Charlisha Redakcja autorstwa Alexandry Hudson i Frances Kerry)

READ  Europejska firma zajmująca się nieruchomościami logistycznymi Crosby wchodzi do Polski Aktualności