24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wraz ze zbliżaniem się terminu w USA Polska zawiesiła loty do Afganistanu

Wraz ze zbliżaniem się terminu w USA Polska zawiesiła loty do Afganistanu

Polska i Belgia zakończyły wycofywanie się z Afganistanu, ale inne kraje europejskie obiecały w środę jak najdłużej utrzymać presję.

Prezydent Biden powiedział, że będzie stanowczy Jego wtorkowy termin Rosnąca presja na i tak już niebezpieczną operację wydalenia ludzi z Kabulu, jak nalegali talibowie, aby zakończyć eksmisję w USA.

Europejscy sojusznicy naciskali na więcej czasu, ale przegrali argumenty i w praktyce mogą być zmuszeni do powstrzymania wyjścia na kilka dni przed opuszczeniem ostatnich wojsk amerykańskich. Wiele krajów nie powiedziało jeszcze, kiedy zakończą swoją działalność, wierząc, że mogą uniknąć kolejnego katastrofalnego kryzysu na lotnisku w Kabulu.

Talibowie w Afganistanie przejęli kontrolę prawie 20 lat po tym, jak zostali wyparci w amerykańskiej inwazji po atakach z 11 września. Wielu Afgańczyków zostało zmuszonych do ucieczki, gdy wrócili do władzy, obawiając się zemsty lub powrotu do brutalnego reżimu, który narzucił, gdy ostatecznie rządzili krajem.

Tysiące ludzi Nadal rozważam próbę wydostania sięNie jest też jasne, czy wszystkie zostaną ukończone do końca miesiąca. Ale każda decyzja Bidena o pozostaniu dłużej polega na lataniu między talibami a oddziałami zachodnimi.

„Ze względu na intensywne napięcie na ziemi i planowane odejście sił USA, te ewakuacje są prawdziwym zakładem na czas” – powiedział w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attell. Powiedział, że jego wyjazd z kraju prawdopodobnie zakończy się „kilka godzin, kilka dni przed wyjazdem z USA”.

Talibowie powiedzieli, że umożliwią wznowienie normalnego komercyjnego ruchu lotniczego, gdy przejmą kontrolę nad lotniskiem po wtorku, ale nie jest jasne, czy linie lotnicze są gotowe do lotu na lotnisku kontrolowanym przez bojowników.

W miarę zbliżania się terminu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bydox powiedział w środę, że drużyna wywieziona z Kabulu jest teraz w Uzbekistanie, ostatnim, który został przez Polskę wydalony. Powiedział, że jego kraj zdecydował się nie kontynuować operacji po konsultacjach z urzędnikami amerykańskimi i brytyjskimi.

READ  Strongvac, szczepionka przeciwko uduszeniu koni, jest już dostępna w sprzedaży w Polsce.

„Po długiej analizie doniesień o stanie bezpieczeństwa nie możemy już narażać życia naszych dyplomatów i naszych żołnierzy” – powiedział Presidac.

Wiele żołnierzy zostanie odprawionych do zakończenia operacji, powiedział Presidas. Polska wykorzystała kilkanaście samolotów do ewakuacji setek osób do Warszawy. Niektórzy później podróżowali do innych krajów.

Kilka godzin później belgijski premier Alexander de Crowe zakończył swój lot z Kabulu do Pakistanu. Rząd podjął tę decyzję „w zgodzie z ewolucją sytuacji w Afganistanie i u jego europejskich partnerów”.

„W dniach następujących po deportacji Belgii do naszego kraju” – powiedział De Crowe. W ostatnich dniach do Belgii przyleciało ponad 1100 osób.

Czechy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że zakończyły swoją własną misję wysiedleńczą, a Węgry planują wkrótce zakończyć swoją działalność.

Biały Dom poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin z Kabulu ewakuowano około 19 000 osób. Stany Zjednoczone pomogły lub ułatwiły ewakuację około 82 300 osób od czasu przejęcia władzy przez talibów w połowie sierpnia.

Sekretarz Spraw Zagranicznych Anthony J. Blinken powiedział, że 1500 Amerykanów czeka na ewakuację, co pozwoliłoby na zakończenie części lotu kierowanego przez USA przed wtorkowym terminem. Departament Stanu szacuje, że około 6000 Amerykanów chciało opuścić Afganistan, gdy lot rozpoczął się 14 sierpnia, a około 4500 z nich zostało ewakuowanych, powiedział Blinken.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że wojsko „ostatecznie wypędzi ludność”. Dodał jednak, że w ostatnich dniach i godzinach musi być zachowana równowaga, ponieważ 5400 żołnierzy i kluczowe organizacje w Kabulu muszą zostać wycofane.

Jednak w Kabulu życie powoli wracało do normy Wiele osób – zwłaszcza kobiet – jest w środku, Talibowie lub obawiając się ogólnej niestabilności.

Burmistrz Kabulu Dawood Sultanzai powiedział, że wielu pracowników miejskich nie wróciło jeszcze do pracy, a normalne operacje zostały zakłócone z powodu braku doświadczonego personelu. Powiedział jednak, że w ostatnich latach miasto zaczęło oczyszczać wszechobecne mury bombowe, gdy talibowie i inne grupy bojowników przeprowadzają bombardowania i inne ataki na wspierany przez Zachód rząd.

READ  Narodowy Bank Polski tnie stopy procentowe w listopadzie, po czym następuje pauza | pstryknąć

Mówi, że dziesięciolecia wojny talibów minęły i nie będzie żadnych ataków odwetowych na tych, którzy się im sprzeciwią. Jednak wielu Afgańczyków jest nieufnych wobec grupy i pojawiły się krótkie doniesienia o egzekucjach i innych nadużyciach na obszarach kontrolowanych przez talibów. Wielu obawia się, że kobiety powrócą do surowych islamskich rządów talibów w latach 90. XX wieku.

Chaos na lotnisku w Kabulu Zmienił świat Po pokonaniu talibów w Afganistanie przejął kontrolę nad krajem, który od czasu inwazji kierowanej przez USA w 2001 r. otrzymał setki miliardów dolarów na pomoc w odbudowie i wsparcie bezpieczeństwa.

Afgańczycy napłynęli do Darshali w zeszłym tygodniu, niektórzy utknęli po tym, jak poleciał amerykański wojskowy samolot transportowy, a następnie zginęli. Co najmniej siedem osób zginęło tego dnia, a siedem kolejnych utonęło w panice w niedzielę.

Tysiące ludzi zgromadziło się na lotnisku przez kilka dni, a Stany Zjednoczone i ich sojusznicy pracują nad przyspieszeniem ewakuacji w ostatnich dniach, a ludzie czasami wylatują, zanim ich papierkowa robota zostanie w pełni przetworzona i przewieziona do miejsc transportowych w Europie lub Azji. W środę grupa 51 osób wylądowała w Ugandzie, pierwszym afrykańskim kraju, który pełni funkcję punktu transportowego.

Kraje europejskie, w tym sojusznicy USA Niemcy i Wielka Brytania, od dłuższego czasu naciskają na kontynuowanie ewakuacji w przyszłym tygodniu. Jednak po nadzwyczajnym szczycie online grupy 7 krajów, Biden trzymał się daty sierpniowej.

W ten sposób kraje europejskie nie mają innego wyjścia, jak tylko dotrzymać terminu.

„Ogólne wdrożenie naprawdę stoi i spada wraz ze stoiskiem Wojskowy najsilniejszy członek koalicji, USATo było dla nas zawsze jasne – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu do parlamentu.

„Będziemy kontynuować proces ewakuacji tak długo, jak to możliwe” – dodał, nie precyzując, kiedy działania się zakończą.

Na razie wojsko USA koordynuje cały ruch lotniczy na lotnisku w Kabulu i poza nim. Rzecznik talibów Suhail Shaheen napisał na Twitterze, że „osoby z dokumentami prawnymi” mogą opuścić lotnisko w Kabulu lotami komercyjnymi po sierpniowym terminie.

READ  Niemiecko-polski podręcznik do historii ostatecznie zatwierdzony w Polsce - DW - 18.07.2024

W środę z lotniska wystartował strumień wojskowych samolotów, gdy ewakuowani ustawili się na ziemi. Sfrustrowani ludzie byli na zewnątrz, mając nadzieję, że niektórzy będą mogli stać po kolana w ściekach, machając dokumentami tożsamości zachodnim żołnierzom i przechodząc przez ogrodzenie z drutu kolczastego.

Ponieważ ostateczna data wycofania została jeszcze za tydzień, analityk Patricia Lewis powiedziała, że ​​proceduralny termin zaprzestania eksmisji to „następne dwa dni”.

Lewis, dyrektor International Security Programme w Noise House International Affairs Thought Group w Londynie, nie mógł powiedzieć: „Cóż, o północy, teraz się zatrzymamy, będziemy się pakować powoli”.

„Wszyscy sojusznicy są w dużym stopniu uzależnieni od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa militarnego, zwłaszcza obrony powietrznej”, powiedział Lewis. „Nie mogą narażać swoich ludzi na ryzyko, więc zależy to od tego, kiedy Ameryka zacznie się pakować”.

Associated Press pisarze John Cambrell w Dubaju, Tamim Agar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Istambule, Jill Lales w Londynie, Brockle Carol Janisek w Londynie, Sylvie Corbett w Berlinie, Joseph Cross w Jerozolimie i Waszyngtonie.