25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojsko amerykańskie poinformowało, że chiński myśliwiec przeleciał nad Morzem Południowochińskim na odległość 3 metrów od amerykańskiego bombowca



CNN

Chiński myśliwiec przeleciał we wtorek na odległość 3 metrów od amerykańskiego bombowca B-52 przelatującego nad Morzem Południowochińskim – poinformowało wojsko USA.

Indie amerykańskie stwierdziły, że chiński pilot „leciał w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób, wykazał się słabym lotem, zbliżając się z nadmierną, niekontrolowaną prędkością oraz lecąc pod B-52, przed nim i na odległość 3 metrów od niego, narażając oba statki powietrzne na ryzyko kolizja.” – podało Dowództwo Pacyfiku w czwartkowym oświadczeniu. „Obawiamy się, że pilot nie był świadomy, jak blisko był spowodowania kolizji”.

Wiadomość o ostatnim chińskim sprzeciwie pojawia się w momencie, gdy prezydent Joe Biden ma rozmawiać z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi Kiedy odwiedza Biały Dom w piątek – podało w czwartek CNN. Nie jest jasne, czy spotkanie będzie miało charakter formalnej dyskusji, czy nieformalnego spotkania. Oczekuje się, że Wang spotka się także w czwartek z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem w piątek.

Biden i prezydent Chin Xi Jinping mogą również spotkać się na marginesie szczytu APEC w San Francisco w przyszłym miesiącu, chociaż żadna ze stron nie potwierdziła ostatecznych planów.

Stany Zjednoczone i Chiny opublikowały w czwartek materiał filmowy, w którym oskarżają się nawzajem o prowokacyjne manewry na Morzu Południowochińskim i wokół niego, eskalując napięcie na spornej drodze wodnej.

Chińskie Ministerstwo Obrony wydało ok wideo Podczas regularnej konferencji prasowej powiedziała, że ​​19 sierpnia lotniskowiec USS Ralph Johnson „dopuścił się ścisłego nękania” grupy zadaniowej chińskiej marynarki wojennej prowadzącej rutynowe szkolenie na Morzu Południowochińskim.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony Wu Qian powiedział, że wideo „pokazuje, że strona amerykańska jest prawdziwym inicjatorem, ryzykantem i obstrukcjonistą”. Wu powiedział, że działania amerykańskiego okrętu wojennego „zagrażają bezpieczeństwu narodowemu Chin” i dodał, że Chiny „podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność narodową”.

– powiedział Eli Ratner, urzędnik Pentagonu odpowiedzialny za bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku Z wyprzedzeniem w tym miesiącu W Stanach Zjednoczonych odnotowano więcej przypadków „przymusowych i niebezpiecznych” zachowań Chińscy piloci przeciwko amerykańskim samolotom w ciągu ostatnich dwóch lat na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim niż w całej poprzedniej dekadzie.

„Od jesieni 2021 r. zaobserwowaliśmy ponad 180 takich incydentów” – powiedział Ratner. „To scentralizowana i skoordynowana kampania mająca na celu zaangażowanie się w te ryzykowne zachowania w celu wymuszenia zmiany w zgodnej z prawem działalności operacyjnej Stanów Zjednoczonych”.

Wysiłki podejmowane w tym roku przez Pentagon, aby porozumieć się z przywódcami wojskowymi Chin, pozostały bez odpowiedzi, a amerykańscy urzędnicy są coraz bardziej zaniepokojeni brakiem dialogu wojskowego między obydwoma krajami. Pekin przerwał komunikację po tym, jak w zeszłym roku ówczesna spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan, co rozgniewało chińskich przywódców.

„Prosiłem o rozmowę z moimi odpowiednikami, dowódcami Wschodniego i Południowego Teatru Operacji, już od dwóch i pół roku” – powiedział na początku tego miesiąca dowódca Indobacom, admirał John Aquilin. „Żaden z tych wniosków nie został jeszcze zaakceptowany”.

W ramach swojej najnowszej Strategii Obrony Narodowej Stany Zjednoczone określiły Chiny mianem „wyzwania związanego z szybkością”, zdolnego konkurować z Ameryką pod względem siły militarnej, siły gospodarczej i zasięgu międzynarodowego. Pekin ma już stałą armię liczącą ponad milion żołnierzy, największą na świecie flotę pod względem liczby statków i największe siły powietrzne w regionie.

Pekin rości sobie „niekwestionowaną suwerenność” nad niemal całym Morzem Południowochińskim i wykorzystuje swoją potęgę militarną, aby dochodzić swoich roszczeń dotyczących suwerenności na spornych wodach i poza nimi, w tym na Tajwanie.

W 2022 r. chińska armia wzmogła agresywne działania wobec wyspy, obejmujące wystrzeliwanie rakiet balistycznych, wlatywanie samolotów wojskowych w strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu oraz przeprowadzanie dużych ćwiczeń w pobliżu Tajwanu. Chociaż Xi oświadczył, że dąży do pokojowego zjednoczenia Tajwanu z Chinami, nie zrezygnował z użycia siły militarnej, aby osiągnąć swój cel.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Kathleen Magramo z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.