16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

12 zabitych w polskich wypadkach górniczych;  Brakuje 11 osób

12 zabitych w polskich wypadkach górniczych; Brakuje 11 osób

Liczba ofiar śmiertelnych w dwóch wypadkach górniczych w południowej Polsce w zeszłym tygodniu wzrosła do 12

WARSZAWA, Polska – Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku dwóch wypadków przy górnictwie węglowym w południowej Polsce wzrosła w zeszłym tygodniu do 12. W jednej kopalni znaleziono ciała dwóch zaginionych górników, a inny pracownik w innej zmarł z powodu obrażeń, poinformowali w poniedziałek urzędnicy.

Odkrycie dwóch ciał spowodowało, że co najmniej sześciu górników zginęło podczas sobotniego wstrząsu w kopalni Borinia-Zopiovka i wycieku metanu. Ratownicy wciąż szukają czterech zaginionych górników.

Również górnik, który został ranny w wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek w środę, zmarł w niedzielę w szpitalu, poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która zarządza dwiema kopalniami w południowym regionie Jastrzębia-Zdrój w pobliżu granicy z Czechami.

Jego śmierć jest szóstą od czasu, gdy kopalnia Pniówek raz po raz wybuchała. Poszukiwania siedmiu zaginionych górników z Pniówka zostały zawieszone w związku z obrażeniami 10 ratowników podczas bombardowania metanem w czwartek. Ze względów bezpieczeństwa zespoły tworzą dwie solidne przegrody, aby odgrodzić obszar wybuchu od reszty kopalni.

Oprócz ofiar rannych zostało kilkudziesięciu górników, z których wielu trafiło do szpitala z oparzeniami.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to „czarny tydzień” dla krajowego przemysłu węglowego, w którym pracuje około 80 tys. górników, a rodziny ofiar otrzymają rządowe wsparcie. Przemawiał podczas wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Pythom na południu Polski.

Prokuratorzy rozpoczęli dochodzenie w sprawie wypadków, a eksperci sprawdzą warunki i praktyki w obu kopalniach, powiedział Moraviki. Większość polskich kopalń węgla kamiennego znajduje się na południowym Śląsku, a wiele skał jest wysokometanowych.

70% energii w Polsce pochodzi z węgla, który jest ostro krytykowany przez Unię Europejską i organizacje ekologiczne za obawy związane z emisją CO2 i celami w zakresie zmian klimatycznych.

READ  Polska sieć modowa wchodzi na Cypr po opuszczeniu Ukrainy przez Rosję

Polska stara się ograniczyć zużycie węgla. Moraviki powiedział niedawno, że Polska przestała importować węgiel z Rosji i jej sojuszniczej Białorusi w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę, ale Polska od lat zmniejsza swoją zależność od rosyjskich zasobów energetycznych.

———

Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate