25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna robaków: polscy politycy proszą się o jadalne owady

Wojna robaków: polscy politycy proszą się o jadalne owady

WARSZAWA, 3 marca (Reuters) – Polscy wyborcy dali w piątek do myślenia, ponieważ politycy dwóch głównych partii wymienili się oskarżeniami, że druga strona spiskuje, by zmusić miłośników mięsa do jedzenia robaków przed jesiennymi wyborami.

Posłowie rządzącej partii nacjonalistycznej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzą, że opozycyjna Platforma Obywatelska (PO) planuje ograniczyć spożycie mięsa i zastąpić je owadami, czemu PO zaprzecza.

„W nadchodzących wyborach politycy PO powinni na każdym plakacie napisać 'zjedz robaka zamiast kurczaka’, bo to jest ich prawdziwy plan wyborczy” – powiedział dziennikarzom poseł BIS Bartos Kovnacki.

Telewizja państwowa TVP Info poprowadziła konferencję prasową Kovanakiego w programie informacyjnym „Propozycje opozycji dla Polaków: robaki zamiast mięsa”. TVP Info jest regularnie krytykowana przez opozycję jako tuba rządowej propagandy.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

TVP Info dużo mówi o jedzeniu robaków z inicjatywy C40 Cities, która opowiada się za takimi środkami, jak jedzenie mniejszej ilości mięsa i używanie mniejszej liczby samochodów do walki ze zmianami klimatycznymi, „a Warszawa będzie częścią projektu mającego na celu zademonstrowanie roli miast w reagowaniu” – powiedział. powiedział. na kryzys klimatyczny, energetyczny i związany z kosztami życia”.

Prezydentem Warszawy jest czołowy polityk opozycji Rafał Truszkowski.

Politycy PO i urzędnicy ratusza twierdzą jednak, że nie oznacza to, że rozważane są propozycje zmuszenia ludzi do ograniczenia spożycia mięsa i jedzenia robaków.

Lider PO Donald Tusk odniósł się w piątek do zarzutów PiS, nazywając rząd „promotorem zupy robakowej”.

Tusk odniósł się do doniesień medialnych, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 6,5 mln zł (1,47 mln dolarów) na projekt o nazwie „SmartFood” dotyczący hodowli owadów jadalnych.

„To trochę wstyd dla wszystkich, że media i politycy od kilku dni zastanawiają się, czy chce zmusić Polaków do jedzenia robaków zamiast mięsa” – powiedział dziennikarzom Tusk.

READ  Iga Świdek okrzyknięta Sportowcem Roku 2022 w Polsce

Polskie Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej poinformowało, że „SmartFood” nie jest programem rządowym i jest finansowany głównie przez Norwegię – podała państwowa agencja informacyjna PAP.

(1 $ = 4,4365 zł)

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Chemchuk; Montaż autorstwa Shaunaka Dasgupty

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.