24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kobieta w Polsce została pozwana za chwalenie wojny Rosji z Ukrainą w mediach społecznościowych

Kobieta w Polsce została pozwana za chwalenie wojny Rosji z Ukrainą w mediach społecznościowych

Polka, która w mediach społecznościowych chwaliła Władimira Putina i wojnę Rosji z Ukrainą, stanęła przed sądem we Wrocławiu. Został oskarżony przez prokuratorów o publiczne chwalenie wojny napastniczej, przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia w Polsce.

„Brak rzetelności i prawdy w ukraińskim rządzie jest w Polsce, ufam zwycięstwu Rosji, pomóż nam Słowianom” – czytamy w jednym z cytowanych postów. Gazety Wyborczej Codziennie. „Z góry dziękuję i modlę się za Rosję”.

„Prezydent Putin przewodzi wszystkim krajom uciskanym przez syjonizm” – powiedział inny. „Stał się wodzem wszystkich Słowian. Może Polska uwolni się od swoich ciemiężców.

Między 25 lutego 2022 r. (dzień po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę) a 12 maja 2022 r. 59-letnia Marsena D. (którego nazwisko nie może być publikowane zgodnie z polskim prawem dotyczącym prywatności) należą do serii postów autorstwa

Podczas rozprawy sądowej w tym tygodniu kobieta nie przyznała się do winy, mówiąc, że opublikowała treść ze strachu przed swoimi dziećmi i wpływem na jej medytację.

„Kobieta słyszy wybuch wojny. Co czuje taka kobieta, która ma dwóch synów? Strach. Może gdybym miała córki, ten strach by nie istniał – ale mam dwóch synów” – płakała oskarżona, lokalny serwis informacyjny Tu donosi Wrocław.

Zapytany o antysemicką treść postów – jeden z nich brzmiał: „Ukraińcy nie wiedzą, że rządzą nimi Żydzi” – oskarżony wyjaśnił, że wszystko było kontrolowane przez rząd światowy. Ale jej dziadek był Żydem, więc ona była częściowo Żydówką, powiedziała.

READ  Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku

Sędzia pytał też o znaczenie sformułowania „stoi za tym cebula i czosnek”: „Nie popieram banderowskiej Ukrainy. Obudźcie się, za tym stoi cebula i czosnek. Za ludobójstwo na Polakach odpowiadają Ukraińcy. Marzena T. , powiedziała, że ​​nie może wyjaśnić niektórych postów.

Sędzia procesowy Artur Kozmala nakazał oskarżonemu poddanie się badaniom psychiatrycznym w celu ustalenia jego „poczytalności lub niepoczytalności w związku z zarzucanymi mu czynami”.

Posty Marceny T. na Facebooku początkowo zwróciły uwagę władz podczas odrębnego śledztwa w sprawie jej odmowy udziału w spisie powszechnym z 2021 r.

Źródło głównego zdjęcia: Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl