16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Izraelem a Hamasem: Nakaz sądu ONZ nakazujący wstrzymanie ataku na Gazę jeszcze bardziej izoluje stanowisko Ameryki

Wojna między Izraelem a Hamasem: Nakaz sądu ONZ nakazujący wstrzymanie ataku na Gazę jeszcze bardziej izoluje stanowisko Ameryki

Waszyngton (AFP) – Postanowienie Sądu Narodów Zjednoczonych Zaprzestanie przez Izrael ataku na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy pogłębiło rozłam ze Stanami Zjednoczonymi w związku z operacją wojskową, która spotyka się z coraz większym potępieniem na arenie międzynarodowej, ale amerykańscy urzędnicy opisują ją, przynajmniej na razie, jako ograniczoną i ukierunkowaną.

Decyzja podjęta w piątek przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zwiększa presję stojącą przed coraz bardziej izolowanym Izraelem i zapadła zaledwie kilka dni po ogłoszeniu tej decyzji przez Norwegię, Irlandię i Hiszpanię. Uznają państwo palestyńskieI prokurator odrębnego trybunału międzynarodowego Wniosek o wydanie nakazu aresztowania Do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i przywódców Hamasu.

Administracja Bidena trzyma się z dala od społeczności międzynarodowej – choć sprzeciwia się poważnemu atakowi w Rafah, administracja upiera się też, że kroki podjęte dotychczas przez jej bliskiego sojusznika Izrael nie przekroczyły czerwonych linii.

Jak dotąd wydaje się, że urzędnicy administracji mają zamiar w następnej kolejności zapewnić Izraelowi wsparcie militarne i polityczne Śmiertelny atak na Hamas w październiku ubiegłego rokuNaciska jednocześnie na swojego sojusznika, aby unikał przeprowadzania operacji wojskowej na dużą skalę w gęsto zaludnionym Rafah.

„To, co do tej pory widzieliśmy w zakresie izraelskich operacji wojskowych na tym obszarze, było bardziej ukierunkowane i ograniczone i nie obejmowało większych operacji wojskowych w sercu gęstych obszarów miejskich” – powiedział reporterom w Białym Domu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan odprawa. w tym tygodniu.

Dodał jednak: „Teraz musimy zobaczyć, co się tutaj stanie”.

Urzędnik Departamentu Stanu, który pod warunkiem zachowania anonimowości opisał wewnętrzną ocenę sytuacji dokonaną przez administrację, powiedział, że operacja w Gazie „nie przeniosła się jeszcze do serca Rafah, które prowadzi nas do najgęściej zaludnionych obszarów”.

Ogłosił to na początku tego miesiąca Biały Dom Wstrzymanie transportu około 3500 bomb, w tym ogromne materiały wybuchowe o masie 2000 funtów, które według administracji Bidena zabiły cywilów. Prezydent Joe Biden – ostrzegł w rozmowie z CNN I że „jeśli wejdą do Rafah, nie zapewnię im broni, której w przeszłości używano w rozprawach z Rafah”.

READ  Wojna ukraińsko-rosyjska: wiadomości na żywo i najnowsze aktualizacje

Urzędnicy amerykańscy, wywierając nacisk na Izrael, zasugerowali, że duża operacja to czerwona linia, która podważyłaby impas w negocjacjach w sprawie porozumienia o zwrocie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas i skłoniłaby Bidena do wycofania się z broni, którą miałby wysłać Izraelowi.

Wygląda jednak na to, że w następnym tygodniu ton w Białym Domu uległ wyraźnej zmianie Sullivan wrócił z wizyty w IzraeluPowiedział, że został poinformowany o „udoskonaleniach” izraelskiego planu wyeliminowania Hamasu w Rafah, a także w Arabii Saudyjskiej.

Według wysokiego urzędnika administracji, który poprosił o anonimowość w celu omówienia tej delikatnej kwestii, podczas rozmów Sullivana z Netanjahu i innymi urzędnikami podczas podróży strona izraelska rozwiała wiele obaw Bidena dotyczących jego planów wobec Rafahu.

Administracja nie dała zielonego światła izraelskiemu planowi, ale zmiana planów izraelskich urzędników wskazuje, że poważnie traktują obawy Bidena, powiedział urzędnik.

Ta ocena może nie być wielkim pocieszeniem dla Palestyńczyków, którzy pozostają uwięzieni w Rafah – południowej części Strefy Gazy na granicy z Egiptem i miejscu, w którym znajduje się ważne przejście graniczne. W ostatnich miesiącach ponad milion ludzi znalazło tam schronienie po ucieczce z walki w innym miejscu, ale od tego czasu z miasta uciekło około 900 000.

Izrael sprowadził setki ciężarówek przez drugie główne przejście graniczne, Kerem Shalom, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych i organizacje pomocowe twierdzą, że izraelskie operacje wojskowe sprawiają, że transport żywności, wody i innych zapasów dla głodujących Palestyńczyków staje się niebezpieczny.

USAID twierdzi, że Gaza potrzebuje stałego przepływu 600 ciężarówek dziennie z żywnością i inną pomocą, aby położyć kres temu, co rozpoczęli szefowie USAID i USAID. Światowy Program Żywnościowy ONZ wzywa do głodu na północy i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na południe.

Nawet wraz z początkiem amerykańskiego doku Przewóz niewielkiej ilości pomocy drogą morskąOd początku izraelskiego ataku Gaza otrzymała jedynie niewielką część niezbędnych dostaw.

READ  Rosja używa pocisków hipersonicznych do zmasowanego ataku na Ukrainę

Wiodące międzynarodowe grupy humanitarne z radością przyjęły orzeczenie MTS ze względu na presję, jaką, jak miały nadzieję, ono wywoła. Lekarze bez Granic stwierdzili, że jest to potwierdzenie „katastrofalnej” sytuacji palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie oraz „pilnej potrzeby natychmiastowego zwiększenia pomocy humanitarnej”.

Nie ma praktycznego mechanizmu, który zmusiłby Izrael do zastosowania się do nakazu sądu, który oprócz nakazu wstrzymania ofensywy przewiduje także zwiększenie pomocy humanitarnej dla regionu i dostęp do Gazy dla śledczych zajmujących się zbrodniami wojennymi.

Izrael nie dał żadnych oznak, że zamierza zmienić kurs po piątkowym orzeczeniu. Wojna w Gazie nastąpiła po ataku na Izrael z 7 października, w którym zginęło około 1200 osób, w tym około jedna czwarta żołnierzy, a 250 innych zostało pojmanych. Co najmniej 35 000 Palestyńczyków zginęło w Gazie Zdaniem Ministerstwa ZdrowiaCo nie czyni rozróżnienia pomiędzy kombatantami i cywilami.

Żądania Trybunału wykraczają poza to, czego Stany Zjednoczone żądają obecnie od Izraela, chociaż Waszyngton mimo wszystko wskazał, że pozostaje przeciwny bardziej inwazyjnej operacji w Gazie.

Minister spraw zagranicznych powiedział: „Jeśli chodzi o Rafah, od dawna wyrażaliśmy nasze obawy w związku z totalnym atakiem wojskowym na Rafah i szkodami, jakie może on wyrządzić ludności cywilnej w przypadku braku jasnego i wiarygodnego planu jej ochrony. ” Antony Blinken powiedział w środę Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

Blinken podkreślił również, że administracja nie wierzy, że przeprowadzenie poważnego ataku przyniesie rezultaty, do których dąży Izrael, „czyli skuteczne i trwałe rozprawienie się z Hamasem”.

Powiedział: „Nadal istnieją nasze obawy dotyczące wszechstronnego ataku wojskowego w Rafah”. Mamy inne sposoby poradzenia sobie z wyzwaniem postawionym przez Hamas i wierzymy, że mogą one być skuteczniejsze i trwalsze”.

____

Autorzy Associated Press, Ellen Knickmeyer i Matthew Lee, wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

READ  Po trzech miesiącach wojny życie w Rosji bardzo się zmieniło