24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Izraelem a Gazą: Statek z pomocą dla Gazy nie opuścił jeszcze Cypru

Wojna między Izraelem a Gazą: Statek z pomocą dla Gazy nie opuścił jeszcze Cypru

  • Napisane przez Sofię Ferreirę Santos
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Kuchnia Centralna Świata

Skomentuj zdjęcie,

Statek „Open Arms” będzie holował barkę załadowaną suchą i konserwowaną żywnością dla mieszkańców Gazy

Statek przewożący pomoc humanitarną dla Gazy pozostaje zakotwiczony na Cyprze dzień po planowanym rozpoczęciu rejsu.

Organizacja charytatywna kierująca misją powiedziała BBC, że sytuacja „szybko ewoluuje i jest płynna”, ale ma nadzieję, że statek Open Arms wkrótce wypłynie.

W niedzielny wieczór obserwacja nowego półksiężyca zapoczątkowała święty miesiąc Ramadan w Gazie.

Zawieszenie broni nie wchodzi w grę, a pośrednie negocjacje między Izraelem a Hamasem w dużej mierze utknęły w martwym punkcie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​głód w Gazie jest „prawie nieunikniony” i że dzieci umierają z głodu.

Agencje pomocowe i zachodni politycy twierdzą, że najlepszym sposobem dostarczenia niezbędnej ilości pomocy do Gazy jest transport lądowy.

W zeszłym tygodniu brytyjski minister spraw zagranicznych Lord Cameron powiedział, że Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska w dalszym ciągu nalegają, aby Izrael „wpuścił więcej ciężarówek do Gazy, co byłoby najszybszym sposobem dostarczenia pomocy potrzebującym”.

Powiedział także, że Izrael musi otworzyć port kontenerowy w Aszdodzie, na północ od Gazy, aby przyjmować transporty pomocy z Cypru do czasu utworzenia i uruchomienia korytarza morskiego.

Izrael zaprzecza utrudnianiu wjazdu lub dystrybucji pomocy do Gazy i na miejscu obwinia agencje ONZ za niezapewnienie dozwolonej pomocy ludziom, którzy jej potrzebują.

Misja Open Arms jest odrębna od amerykańskich planów rozpoczęcia budowy pływającego doku u wybrzeży Gazy, który miałby pomóc w dostarczaniu pomocy drogą morską.

Amerykański statek wojskowy General Frank S. Beeson wypłynął w sobotę z bazy w Wirginii i płynie w kierunku Bliskiego Wschodu, przewożąc sprzęt do budowy tymczasowego doku, który mógłby umożliwić rozładunek dużych statków przewożących pomoc.

Pentagon stwierdził jednak, że budowa molo przy pomocy 1000 żołnierzy, z których żaden nie dotrze na brzeg, może zająć do 60 dni.

Tymczasem statek Open Arms będzie pierwszym statkiem, który popłynie z Cypru do Gazy w ramach planu korytarza morskiego ogłoszonego przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

Statek ratunkowy, który pozostaje zadokowany w cypryjskim nadmorskim mieście Larnaka, jest własnością hiszpańskiej organizacji charytatywnej o tej samej nazwie.

Jedzenie zapewnia World Central Kitchen (WCK), amerykańska organizacja charytatywna założona przez słynnego hiszpańskiego szefa kuchni José Andrésa.

W nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek rano z portu w Larnace Juan Camilo z WCK powiedział, że „wszystko jest gotowe” do wypłynięcia statku.

„Pod tym względem jesteśmy gotowi do działania i mamy na to gotowy nasz zespół w Gazie [distribute] Dodał: „Mamy nadzieję, że będzie to pierwsza z największej możliwej liczby podróży drogą morską do Gazy”.

Łódź będzie holować barkę załadowaną 200 tonami żywności, w tym ryżem, mąką oraz konserwami mięsnymi i rybnymi. Przewiduje się, że podróż zajmie około 50 godzin.

Rzecznik WCK powiedział BBC, że organizacja charytatywna rozpoczęła budowę molo na wybrzeżu Gazy, aby dostarczać żywność na brzeg.

Niektórzy obserwatorzy kwestionują plany dostarczenia pomocy drogą morską. Niezależny ekspert ONZ ds. praw człowieka Michael Fakhri powiedział, że amerykańska operacja wojskowa mająca na celu budowę doku morskiego „z żadnej definicji nie zapobiegnie głodowi”.

W miarę pogarszania się sytuacji humanitarnej wiele krajów zdecydowało się na zrzuty z powietrza.

Ciężarówki z pomocą wjeżdżają do Gazy przez przejście Rafah z Egiptem i przejście Kerem Shalom z Izraelem po rygorystycznej izraelskiej kontroli bezpieczeństwa towarów.

Jednak oba przejścia znajdują się w południowej Gazie, a walki i upadek porządku społecznego uniemożliwiły konwojom dotarcie do północnej Gazy, gdzie według szacunków 300 000 ludzi żyje z bardzo małą ilością żywności i wody.

Dwa kontrolowane przez Izrael przejścia graniczne w północnej Gazie zostały zamknięte od czasu, gdy bojownicy Hamasu zaatakowali południowy Izrael 7 października.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę, że cierpienie Palestyńczyków „będzie na pierwszym miejscu wśród jego priorytetów”, podobnie jak wielu innych, wraz z nadejściem miesiąca Ramadan „w chwili wielkiego bólu”.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres również uczcił początek świętego miesiąca przesłaniem wideo o „solidarności i wsparciu dla wszystkich, którzy cierpią z powodu okrucieństw w Gazie”.

Izraelskie wojsko rozpoczęło kampanię powietrzną i naziemną w Gazie po atakach Hamasu na Izrael 7 października, w których zginęło około 1200 osób, a 253 innych wzięto jako zakładników.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie twierdzi, że od tego czasu w Gazie zginęło ponad 31 100 osób.

READ  Iran ostrzega przed „daleko idącymi konsekwencjami”, jeśli Izrael nie przestanie