Polskie władze zamierzają zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, poinformowali lokalni urzędnicy w projekcie dokumentu opublikowanym we wtorek.
Województwo łódzkie rozpoczęło konsultacje społeczne wspierające wielomiliardowy unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest przekształcenie obszarów węglowych w gospodarki neutralne dla klimatu.
Plany te obejmują zamknięcie Pechato, największej kopalni węgla w Europie, która od 1982 roku wypuściła do atmosfery ponad 1 miliard ton CO2.
Zgodnie z projektem „Terytorialnego planu sprawiedliwej transformacji” spalanie węgla brunatnego w Bezado zostanie zmniejszone o 80 procent do 2030 r. – co jest równoznaczne z anulowaniem rocznych emisji z Chorwacji – i zostanie wycofane do 2036 r.
Szefowie energetyki porzucają wieloletnie projekty wydobycia węgla brunatnego
Polska rządowa grupa energetyczna PGE Oddalony Planuje budowę odkrywkowej kopalni węgla w Slogju, aby wesprzeć Pechato, wychodząc z założenia, że spowoduje to straty.
wtorek
„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej” – powiedział.
Firma ostrzegła jednak, że Bechadov jest największym pracodawcą w obszarze transformacji i musi dokładnie przemyśleć, aby zminimalizować społeczno-ekonomiczny wpływ emisji węgla.
Jak na razie dokument województwa łódzkiego mówi, że nie podjęto decyzji, jaki rodzaj bloków energetycznych węglowych zostanie wymieniony. Ale powiedział, że jądrowy lub zielony wodór można rozważyć po 2030 roku.
Green Campaigners: Czas na planowanie
Aktywiści ekologiczni śledzący wydarzenia w jednym z europejskich krajów opartych na węglu z zadowoleniem przyjęli plany w piątek.
„Wreszcie PGE przestała zamydlić oczy ludziom, którzy stworzą kopalnię Slogue” – powiedział Jonah Blisovska z Greenpeace.
Lider Infrastruktury Paliw Kopalnych Ilona Jutrasic powiedziała w biurze Client Earth w Warszawie: „Wiatr się zmienia – patrząc na emeryturę największej w Europie działalności związanej z węglem widać, że epoka się skończyła.
„Węgiel przez długi czas był w stagnacji, a zyski spadają. Najważniejsze teraz jest uzyskanie realistycznej przyszłości dla tych, którzy do tej pory pracowali w przemyśle węglowym i zaplanowanie niskoemisyjnej przyszłości. Polski rząd jest winien dług wdzięczności wobec Polaków i Europy”.
Bełchatów jest pięć razy większy od przeciętnej elektrowni węglowej i co sekundę spala tonę węgla.
Na Pechato żywią się obecnie dwie kopalnie, a województwo łódzkie planuje zamknąć pierwszą do 2026 roku, a drugą do 2038 roku.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35