18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel

Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, wynika z projektu dokumentu udostępnionego przez władze lokalne.

Niniejszy dokument, podlegający konsultacjom społecznym, jest częścią wniosku województwa łódzkiego o wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest pomoc regionom w przyjęciu kosztów przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Grupa energetyczna PGE zrezygnowała z planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Geox, po stwierdzeniu, że projekt przyniesie straty, napisano w dokumencie, dodając, że elektrownia Bechadov zostanie zatankowana.

Dokument stwierdza, że ​​Pieczatow, który miał rozszerzyć swoją działalność poza lata 30. XX wieku wraz ze zwolnieniem z kopalni, zostanie teraz wycofany w latach 2030-2036.

„Planowanie terminów zamknięcia bloków energetycznych w Elektrowni Pechato” [and] Rezygnacja z planu eksploatacji złoża GeoQ ma fundamentalne znaczenie dla planowania przyszłości kampusu Peachatov, jego pracowników i mieszkańców regionu ”- powiedział prezes Fojiche Wojciech Deprovsky.

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej”.

Węglowe aktywa BGE, w tym Pieczatow i Dżokczew, w ciągu kilku miesięcy mają zostać zdemontowane i przekazane państwowej spółce w ramach polskiego planu uwolnienia od węgla jego użytkowania.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale pod presją UE i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla zachęciły do ​​większych inwestycji w źródła niskoemisyjne.

READ  Silny wzrost importu zwiększa deficyt obrotów bieżących w marcu w Polsce | Artykuł