24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Władze rosyjskie ogłosiły masową ewakuację dotkniętego powodzią miasta w pobliżu granicy z Kazachstanem

Władze rosyjskie ogłosiły masową ewakuację dotkniętego powodzią miasta w pobliżu granicy z Kazachstanem

Władze rosyjskiego miasta Orenburg, niedaleko granicy z Kazachstanem, ogłosiły masową ewakuację stamtąd po tym, jak poziom wody w rzece Ural jeszcze się podniósł, grożąc regionowi kolejnymi powodziami.

Moskwa – W piątek władze rosyjskiego miasta Orenburg, niedaleko granicy z Kazachstanem, ogłosiły masową ewakuację stamtąd po dalszym podniesieniu się poziomu wody na rzece Ural, grożąc regionowi kolejnymi powodziami.

Burmistrz Orenburga Siergiej Salmin w oświadczeniu za pośrednictwem komunikatora Telegram wezwał mieszkańców rano do „pilnej ewakuacji”, gdy w mieście zawyły syreny.

„To nie są ćwiczenia” – napisał Salmin. „Sytuacja powodziowa w Orenburgu jest bardzo poważna. W ciągu ostatnich 10 godzin poziom wody na rzece Ural podniósł się o 40 cm i osiąga obecnie 11,43 (m). Te wartości są niebezpieczne”.

Zdjęcia z miasta pokazywały całe dzielnice zanurzone w wodzie.

Powódź nawiedziła obszar położony około 1200 kilometrów (745 mil) na południowy wschód od stolicy, Moskwy, na granicy z Kazachstanem, po tym, jak w zeszłym tygodniu zawaliła się tama na rzece Ural w mieście Orsk pod wysokim ciśnieniem wody. Władze uznały sytuację w regionie za sytuację nadzwyczajną o znaczeniu federalnym.

W piątek w regionie zanurzonych zostało ponad 11 700 domów, w porównaniu z około 12 000 domów zgłoszonych dzień wcześniej w związku z opadaniem poziomu wody w Orsku – podała państwowa agencja informacyjna TASS. Według TASS z zalanych obszarów ewakuowano już około 10 700 osób.

Rzeka Ural płynie około 2428 kilometrów (1509 mil) od południowej części Uralu, przez Rosję i Kazachstan, zanim wpadnie do północnego krańca Morza Kaspijskiego.

READ  Z listu wynika, że ​​papież Pius XII mógł wcześnie zdawać sobie sprawę z Holokaustu