18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prawie dzień po śmiertelnym wypadku kolejki linowej w Türkiye uratowano 174 osoby, które utknęły w powietrzu

Prawie dzień po śmiertelnym wypadku kolejki linowej w Türkiye uratowano 174 osoby, które utknęły w powietrzu

STANBUL (AP) – Ostatnie 174 osoby, które utknęły w kolejkach linowych na szczycie góry w południowej Turcji, zostały przeniesione w bezpieczne miejsce w sobotę, prawie 23 godziny po tym, jak jedna z kolejek linowych uderzyła w słup i eksplodowała, zabijając jedną osobę i raniąc siedem, gdy spadł do Ziemia. Poniżej skały.

Minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya O pomyślnym zakończeniu akcji ratunkowej poinformowała w sobotnie popołudnie 10-go.

W sumie w akcji wzięło udział 607 pracowników poszukiwawczo-ratowniczych oraz 10 helikopterów, w tym zespoły z tureckiej Agencji Reagowania Kryzysowego, AFAD, straży przybrzeżnej, zespoły straży pożarnej i zespoły ratownictwa górskiego z różnych części Turcji – podają urzędnicy. Helikoptery wyposażone w noktowizory przez całą noc ratowały ludzi.

Osieroceni ludzie utknęli w kolejce linowej Tunctepe niedaleko śródziemnomorskiego miasta Antalya od godziny 17:30 w piątek, kiedy doszło do wypadku.

Mieszkankę Stambułu Hatice Polat i jej rodzinę udało się uratować po siedmiogodzinnej gehennie. W rozmowie z agencją Anadolu powiedziała, że ​​zabrakło prądu i kapsuła przewróciła się cztery lub pięć razy.

„Noc była straszna, bardzo się baliśmy. Były z nami dzieci, straciły przytomność” – opowiada. „To była męka, siedzieć tam przez siedem godzin. Kołysze się z każdą sekundą, jesteś w ciągłym strachu. …To było bardzo bolesne i nie wiem, jak pokonamy ten szok.

Państwowa agencja Anadolu zidentyfikowała zmarłego jako 54-letniego Turka. Wśród rannych było dwoje dzieci, sześcioro obywateli Turcji i obywatel Kirgistanu. Wszyscy zostali uratowani przez helikoptery Straży Przybrzeżnej wkrótce po wypadku i wysłani na leczenie. Zdjęcia opublikowane przez tureckie media pokazują, że rozbity samochód kołysze się z powodu przesuniętych przewodów na zboczu skalistej góry, podczas gdy ratownicy medyczni zajmują się rannymi.

Yerlikaya poinformowała również, że 13 osób uratowanych z innych samochodów zostało zabranych do szpitali na badania.

Piątek był ostatnim dniem trzydniowego święta państwowego w Turcji, kończącego święty miesiąc Ramadan, podczas którego rodziny gromadzą się w nadmorskich kurortach.

READ  Artykuł 23: Rada Legislacyjna Hongkongu uchwala nowe, rygorystyczne prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego | Wiadomości polityczne

Kolejka linowa zabiera turystów z plaży Konyaaltı do restauracji i platformy widokowej na szczycie Tunktepe o wysokości 618 metrów (2010 stóp). Jest obsługiwany przez gminę metropolitalną Antalya. Linia kolejki linowej została ukończona w 2017 r. i na początku roku, oprócz rutynowych inspekcji prowadzonych przez cały rok, przechodzi poważny przegląd.

Prokuratura w Antalyi wszczęła śledztwo. Powołano komisję ekspertów, w skład której weszli inżynierowie mechanicy i elektrycy oraz eksperci ds. zdrowia i bezpieczeństwa, aby ustalić przyczynę wypadku.