24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wisiorki „Shema Yisrael” odkryte w obozie zagłady w Sobiborze

Wisiorki „Shema Yisrael” odkryte w obozie zagłady w Sobiborze

Trzy wisiorki z hebrajską modlitwą Shema Yisrael („Słuchaj Izraelu”) zostały wykopane w obozie zagłady w Sobiborze w Polsce – poinformował w czwartek izraelski urząd ds. starożytności (IAA).

Na odwrocie dwa amulety przedstawiają Mojżesza trzymającego Dziesięć Przykazań.

Badaczom udało się ustalić, że trzy wisiorki, wszystkie różniące się od siebie i wykonane ręcznie, pochodzą z Europy Wschodniej.

Jeden przyjechał ze Lwowa na Ukrainie, a dwa pozostałe z Polski i Czechosłowacji.

Prawie dziesięcioletnimi wykopaliskami w miejscu, gdzie w latach 1942-1943 zginęło ok. 250 tys. Żydów, kierowali Wojciech Mazurek z Polski, Yoram Haimi z IAI i Ivar Schute z Holandii, wspomagani przez okolicznych mieszkańców.

„Niewiele wiadomo o historiach kryjących się za wisiorkami, które są bolesne” – powiedział Haimi w oświadczeniu.

Muzeum w Sobiborze w Polsce, otwarte w październiku 2020 (dzięki uprzejmości: Państwowe Muzeum na Majdanku)

„Możliwe było zidentyfikowanie pewnego rodzaju tradycji lub mody wśród społeczności żydowskich Europy Wschodniej z wisiorkami z napisem „Shema Yisrael” po jednej stronie i przedstawieniem Mojżesza i tablicami Prawa po drugiej stronie”. powiedział.

„Ale czy były one dystrybuowane w synagogach przez lokalne gminy żydowskie, czy też produkowane na indywidualne zamówienia? Badania wisiorków są w toku i zachęcamy opinię publiczną do podania nam szczegółów na ich temat.”

Jeden z wisiorków odkryto w pozostałościach budynku, w którym Żydzi byli rozbierani przed wprowadzeniem do komór gazowych. Inny, na którym wypisano numery łacińskie, odkryto na terenie rozbierania ofiar w obozie II. Trzecia znajdowała się obok masowego grobu.

„Osobisty i ludzki aspekt odkrycia tych wisiorków jest mrożący krew w żyłach” – powiedział Eli Eskozido, dyrektor IAA. „Reprezentują nić biegnącą między pokoleniami Żydów – właściwie grubą nić, liczącą tysiące lat, modlitwy i wiary”.

READ  Ekologiczne fotele z Polski na stadionach Euro 2024 – StadiumDB.com

Opowiadanie pilnej historii

Podczas globalnej pandemii jeden mały kraj prowadzi badania, które pomagają kierować polityką zdrowotną na całym świecie. Jak skuteczne są szczepionki przeciw COVID-19? Czy po pierwszych dwóch strzałach pomaga trzecia dawka? A co z czwartą?

Kiedy The Times of Israel zaczął relacjonować COVID-19, nie mieliśmy pojęcia, że ​​nasz mały rytm stanie się tak centralną częścią globalnej historii. Kto mógł wiedzieć, że Izrael będzie pierwszy w niemal każdym momencie historii szczepień – i generować badania, które są dziś tak pilnie potrzebne?

Nasz zespół opisał tę historię z rygorem i dokładnością, które charakteryzują Times of Israel w różnych tematach. Jeśli jest dla Ciebie ważne, aby taka organizacja medialna istniała i rozwijała się, zachęcam do wspierania naszej pracy. Czy dołączysz dzisiaj do społeczności The Times of Israel?

Dziękuję Ci,

Nathan Jeffay, Korespondent ds. Zdrowia i Nauki

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, relacje z Izraela i świata żydowskiego, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie ustawiliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

READ  Lashet w Niemczech zbuntował się podczas II wojny światowej w Polsce

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć