16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska mówi, że napięcia między Rosją a Ukrainą nie były widziane od dziesięcioleci

Prezydent RP Andrzej Duda bierze udział w spotkaniu w Wiśle na południu Polski, w styczniu. 20, 2022. (Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy za pośrednictwem AP)

WARSZAWA, Polska – Ruchy rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, które nasiliły obawy przed potencjalną inwazją, skomplikowały międzynarodową scenę polityczną w stopniu niespotykanym od dziesięcioleci, powiedział w piątek prezydent Polski.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że sytuacja jest „trudna” i przypomina rok 1989, kiedy w Europie Środkowo-Wschodniej załamały się rządy komunistyczne pod przywództwem Moskwy.

Duda powiedział, że „bezpieczeństwo, suwerenność i wolność” sąsiedniej Ukrainy i Białorusi mają dla Warszawy wielkie, „strategiczne” znaczenie.

Duda przemawiał po rozmowach z najwyższymi urzędnikami ds. bezpieczeństwa narodowego i przywódcami politycznymi na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby omówić zwiększone napięcia wzdłuż granicy Rosji z Ukrainą, która od dawna dąży do przyłączenia się do zachodnich struktur politycznych i wojskowych oraz sojuszy.

Przed spotkaniem Duda powiedział, że „w tej chwili nie ma bezpośrednich zagrożeń militarnych dla Polski”.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że Moskwa nie rozpocznie wojny na Ukrainie, ale ostrzegł, że nie pozwoli Zachodowi deptać jego interesów bezpieczeństwa. Rosja zgromadziła w pobliżu Ukrainy ponad 100 000 rosyjskich żołnierzy.

W czwartek polscy prawodawcy przyjęli rezolucję potępiającą rosyjską rozbudowę wojskową, która według nich była „skierowana przeciwko prawu międzynarodowemu i zniszczyła porządek i pokój w Europie”. Zaapelowali do państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie pełnego wsparcia Ukrainie, która „stoi w obliczu wojny”.

Polscy ustawodawcy podkreślili, że Ukraina ma prawo obrać swoją drogę i że drzwi do członkostwa w NATO i UE powinny pozostać otwarte dla Kijowa.