1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Od lewej ojciec Iwana Gerszkowicza, Michaił Gerszkowicz; siostra Danielle Gershkovich; Matka Ella Millman z Lindą Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ, w środę w Nowym Jorku.kredyt…Michelle Nichols/Reuters

Rodzina Iwana Gerszkowicza, reportera „Wall Street Journal” przetrzymywanego od marca w Rosji, zaapelowała o pomoc ONZ w repatriacji go, wzywając światowych przywódców, którzy wkrótce wezmą udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, o przyłączenie się do apelu. Aby go uwolnić.

„W przyszłym tygodniu światowi przywódcy spotkają się tutaj, aby omówić wiele ważnych kwestii” – powiedział ojciec pana Gershkovitcha, Michaił, na konferencji prasowej w Nowym Jorku wraz z ambasadorką USA przy ONZ Lindą Thomas-Greenfield.

Wezwał tych przywódców, aby stanęli po stronie jego syna, mówiąc, że Ivan Gershkovitch reprezentuje „podstawowe prawo do wolności prasy i wolności słowa” oraz że „prawa te stanowią podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Pani Thomas-Greenfield powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone „nie spoczną, dopóki Evan, Paul i wszyscy niesprawiedliwie przetrzymywani Amerykanie nie wrócą do domu cali i zdrowi”, odnosząc się do Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej, odsiadującego 16 lat więzienia za to, co według amerykańskich urzędników jest fałszywe oskarżenia o szpiegostwo.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział reporterom, że Whelanowi udało się w środę złożyć wizytę konsularną z ambasador USA w Rosji Lynn Tracy. Miller dodał: „Uważamy, że Paul w dalszym ciągu wykazuje ogromną odwagę w obliczu bezprawnego zatrzymania”.

Rodzina Iwana Gerszkowicza poinformowała, że ​​prawnicy złożyli we wtorek petycję, zwracając się do grupy ekspertów ONZ, aby stanęli po stronie rządu USA i zgodzili się, że Rosja arbitralnie przetrzymuje Iwana Gerszkowicza z naruszeniem jego praw człowieka.

Petycja została przekazana Grupie Roboczej ONZ ds. Arbitralnych Zatrzymań, panelowi składającemu się z pięciu ekspertów w dziedzinie praw człowieka i prawa międzynarodowego. Grupa oceniała wcześniej kwestię zatrzymania kilku dziennikarzy, w tym reportera „Washington Post” Jasona Rezaiana, który spędził 544 dni w więzieniu w Iranie, zanim został zwolniony w ramach wymiany więźniów na początku 2016 r.

READ  Papież: Niezachwiana świętość Mamy Antoli wynikała z zaufania Bogu

Grupa ONZ nie ma władzy wykonawczej, ale jej decyzja o arbitralnym zatrzymaniu Gerszkowicza zwiększyłaby presję na Rosję, już odizolowaną od Zachodu, aby go uwolniła.

Gershkovitch jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem aresztowanym w Rosji pod zarzutem szpiegostwa od zakończenia zimnej wojny. Rząd USA uważa go za bezprawnie przetrzymywany, a gazeta kategorycznie zaprzecza stawianym mu oskarżeniom.

„Jeśli coś takiego mogło przydarzyć się mojemu bratu, może się to przydarzyć każdemu dziennikarzowi próbującemu przekazać tę wiadomość” – powiedziała na konferencji prasowej Danielle Gershkovitch, siostra pana Gershkovitcha.

Jego matka, Ella Millman, stwierdziła, że ​​codziennie tęskni za synem, a on w listach żartował, że jedzenie w okrytym złą sławą więzieniu Lefortowo, w którym był przetrzymywany, przypomina mu o jej gotowaniu. „Cieszymy się, że zachował poczucie humoru” – powiedziała.

Areszt tymczasowy pana Gershkovicia potrwa co najmniej do 30 listopada, orzekł w zeszłym miesiącu moskiewski sąd po tajnym procesie, który był zamknięty dla mediów.