3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co wiemy o powodziach, w których zginęło tysiące ludzi w Libii

Co wiemy o powodziach, w których zginęło tysiące ludzi w Libii

Abdullah Muhammad Bonga/Agencja Anadolu/Getty Images

Widok zniszczeń, których byliśmy świadkami na obszarach dotkniętych klęską po powodziach spowodowanych przez burzę Daniel, która we wtorek przetoczyła się przez region Derna w Libii.CNN

Zespoły ratunkowe pracują nad odnalezieniem ocalałych i odzyskaniem ciał Po potężnych powodziach, które nawiedziły północno-wschodnią Libię Trzy dni wcześniej zginęło co najmniej 5300 osób, a 10 000 zaginęło.

Materiał filmowy naocznych świadków krążący w mediach społecznościowych ukazuje zniszczenia powstałe po powodziach, obejmujące zawalenie się dachów i walenie samochodów pod gruzami zniszczonej infrastruktury.

Zdjęcia satelitarne pokazały budynki w najbardziej dotkniętym mieście Derna, zniszczone przez wodę i piasek. Wygląda na to, że plaże tego nadmorskiego miasta uległy znacznej erozji.

Obydwa rządy libijskie podają sprzeczną liczbę ofiar katastrofy.

Podczas gdy rząd wspierany przez wschodni parlament zgłosił śmierć co najmniej 5300 osób, uznany na arenie międzynarodowej rząd w Trypolisie twierdzi, że zginęło ponad 6000 osób.

Oficjalne media podały, że lokalne zespoły ratownicze kontynuują poszukiwania zaginionych. Międzynarodowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Migracji w Libii podała w środę, że wysiedlono ponad 30 000 osób.

Krewni zaginionych powiedzieli CNN, że są przerażeni. Inni, którzy dowiedzieli się o tragicznym losie swoich rodzin, byli zszokowani.

Mieszkaniec Tobruku, miasta na wschodzie, powiedział CNN, że ośmiu jego krewnych zginęło w powodziach w Dernie.

„Moja szwagierka Areej i jej mąż zmarli. Zginęła także cała jego rodzina. Osiem osób zginęło” – Imad Milad powiedział CNN. „To katastrofa. „Modlimy się o lepsze rzeczy” – powiedziała Milad.

CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować liczby zabitych lub zaginionych.

Oto, co wiemy do tej pory:

Powodzie nawiedziły północno-wschodnią Libię, położoną na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najbardziej dotkniętym miastem jest Derna, położona około 300 kilometrów (190 mil) na wschód od Benghazi, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Miasto Derna, liczące około 100 000 mieszkańców, doznało poważnych zniszczeń. Władze twierdzą, że całe dzielnice zostały zmiecione, a pracownicy służb ratunkowych twierdzą, że szpitale już nie działają.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie, plan taktycznej broni jądrowej na Białorusi

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Osama Ali, rzecznik libijskich służb ratunkowych i pogotowia ratunkowego, powiedział we wtorek CNN, że kostnice były przepełnione ponad miarę, a ciała pozostawiono na chodnikach na zewnątrz.

Powodzie nasiliły się także m.in zawalenie się dwóch tam, Władze poinformowały we wtorek, że doprowadziło to do napływu wody w kierunku Derny.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Libia jest szczególnie bezbronna Dotknięty klęskami żywiołowymi nie ma zjednoczonego rządu, ale dwie rywalizujące ze sobą administracje utknęły w politycznym konflikcie po wojnie domowej, która rozpoczęła się w 2014 r. W kraju panuje chaos od czasu, gdy w 2011 r. powstanie wspierane przez NATO obaliło dyktatora Muammara. Kaddafi.

Dziś o kontrolę nad krajem walczą dwie walczące strony. Wspierany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej, na którego czele stoi Abdul Hamid Dabaiba, ma swoją siedzibę w Trypolisie w północno-zachodniej Libii, podczas gdy jego rywal jest kontrolowany przez dowódcę Khalifę Haftara i jego Libijską Armię Narodową, która wspiera wschodni parlament kierowany przez Khalifę Haftara. Przez Osamę Hamada.

Issama Omrana Al-Faytouri/Reuters

Mężczyzna siedzi w zniszczonym samochodzie po silnej burzy i ulewnym deszczu, które nawiedziły we wtorek wschodnią Libię.

Derna i okoliczne miasta, które nawiedziły powodzie, znajdują się pod kontrolą Haftara i jego wschodniego rządu, co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową.

Analitycy twierdzą, że prognozy klimatyczne wydały ostrzeżenia na kilka dni przed tym, jak burza dotarła do Libii, ale władze na wschodzie kraju nie zareagowały wystarczająco szybko.

Analitycy twierdzą, że niewystarczająca reakcja wynika również z braku przygotowania Libii do stawienia czoła klęskom żywiołowym, co potwierdził we wtorek rzecznik Libijskiej Armii Narodowej na wschodzie, generał dywizji Ahmed Al-Mismari.

READ  Zmarł prezydent Namibii i działacz przeciwko apartheidowi Haji Geingob. Naciskał na Afrykę na arenie światowej

Libia i władze wschodnie „nie są przygotowane, aby poradzić sobie z takim poziomem szkód” Al-Mismari powiedział kanałowi Al-Arabiya wtorek i dodał, że potrzebne są co najmniej trzy różne wyspecjalizowane zespoły ratownicze.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Kilka krajów, w tym Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Włochy i Algieria, oświadczyło, że wysyła pomoc humanitarną do Libii.

Analitycy twierdzą, że rozdrobnienie polityczne sytuacji w Libii jedynie komplikuje misje ratunkowe i dostarczanie pomocy międzynarodowej. Kraje muszą zdecydować, czy wysłać pomoc do stolicy, czy do konkurencyjnej administracji Haftara w Bengazi.

Większość krajów wysłała dotychczas pomoc do Benghazi, największego miasta położonego najbliżej Derny i okolicznych miast. Algieria wysłała jednak pomoc uznanemu przez ONZ rządowi w oddalonym o około 1500 km Trypolisie.

Tamer Ramadan, szef Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Libii, powiedział we wtorek CNN, że kwestia konkurujących ze sobą rządów w Libii nie ma wpływu na jej działalność. Powiedział: „Mamy dobre stosunki z urzędnikami obu rządów”.

Jak doszło do powodzi i jaką rolę odegrały zmiany klimatyczne?

Obfite opady deszczu, które spustoszyły Dernę i inne miasta w północno-wschodniej Libii, są wynikiem niezwykle silnego układu niskiego ciśnienia, który spowodował… Katastrofalne powodzie w GrecjiW zeszłym tygodniu przed wypłynięciem do Morza Śródziemnego i przekształceniem się w cyklon tropikalny znany jako medycyna.

Takie jak temperatury oceanów na całym świecie Wybija się z list przebojów Z powodu emisji gazów cieplarnianych temperatura Morza Śródziemnego jest znacznie wyższa od średniej, co zdaniem naukowców doprowadziło do intensywnych opadów deszczu spowodowanych burzą.

Gamal Al-Qamati/A.B

We wtorek powodzie w mieście Derna we wschodniej Libii.

„Chociaż nie została jeszcze przypisana rola zmian klimatycznych w nasileniu się burzy Daniel, można śmiało powiedzieć, że temperatury powierzchni Morza Śródziemnego przez całe lato były znacznie powyżej średniej” – mówi Carsten Hosten, klimatolog i meteorolog z Uniwersytetu Harvarda. Uniwersytet w Lipsku w Niemczech poinformował Scientific Media Center.

„Cieplejsze wody nie tylko powodują, że burze te stają się bardziej intensywne pod względem opadów, ale także stają się bardziej gwałtowne” – stwierdził.