22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

WHO uruchomiła nowy program dla ukraińskich dzieci w Polsce

WHO uruchomiła nowy program dla ukraińskich dzieci w Polsce

Ukraińskie dzieci, które niedawno przeprowadziły się do Polski, odkrywają, jak aktywność fizyczna z innymi może pomóc im pokonać bariery językowe i nawiązać nowe przyjaźnie. „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” Oto nowy pomysł! Projekt dla ukraińskich dzieci w wieku szkolnym został zainicjowany przez WHO/Europe we współpracy z polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Instytutem Sportu – Narodowym Centrum Badawczym.

W ramach projektu zorganizowano szereg wydarzeń mających na celu poprawę samopoczucia dzieci, które przeprowadziły się do Polski oraz zachęcenie ich i ich rodzin do znalezienia nowych kontaktów społecznych w nowym kraju.

Ochrona zdrowia ukraińskich rodzin

W każdym kraju Regionu Europejskiego WHO choroby niezakaźne (NCD) odpowiadają za 90% przedwczesnych zgonów.

„Kryzys na Ukrainie zmusił tysiące rodzin do ucieczki z kraju w poszukiwaniu nowego życia. Wiele z nich jest wrażliwych i wymaga lepszej ochrony. „Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów promowania zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia” – powiedział dr Gremlin Wickramasinghe, Tymczasowy Dyrektor Programu Unii Europejskiej WHO ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Niezakaźnych. projekt.

Aktywne gry przed świętami

Sport i aktywność fizyczna to nasz wspólny język – to motto Szkolnego Klubu Sportowego, polskiej organizacji koordynującej cykl imprez dla dzieci. Pokazuje, że aktywność fizyczna, sport prozdrowotny i wspólna zabawa mogą łączyć różnice kulturowe i przełamywać bariery językowe. Ponadto ćwiczenia pomagają dzieciom poczuć się lepiej fizycznie i psychicznie, zwiększając ich poczucie spokoju, zmniejszając niepokój i dając wytchnienie od stresu związanego z kryzysem na Ukrainie.

Przed świętami klub zorganizował 10 imprez sportowo-edukacyjnych dla dzieci i nauczycieli. Oprócz aktywnego udziału w zajęciach sportowych i zabawach uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia. W zajęciach z dziećmi uczestniczyli znani sportowcy, w tym polska medalistka olimpijska.

„Sport promujący aktywność fizyczną i zdrowie przynosi radość ludziom z każdego kraju i ze wszystkich środowisk społecznych. Grając w aktywne gry, dzieci z Ukrainy i Polski mogą wspólnie odczuwać tę radość – i zostać przyjaciółmi” – zauważyła dr Paloma Cucci, przedstawicielka WHO w Polska.

READ  Porozumienie Lotosu i Orlenu pomaga Polsce kupować ropę taniej: polski premier

„Sport pomaga przywrócić poczucie normalności i poprawia zdrowie psychiczne. Aktywność fizyczna i sport mogą pomóc młodym ludziom radzić sobie i rozwijać się w sytuacjach kryzysowych, a programy takie jak ten dają nam wszystkim nadzieję na lepszą przyszłość” – dodał.

Aktywność fizyczna dla zdrowia

WHO zaleca, aby dzieci w wieku szkolnym poświęcały co najmniej 180 minut na jakąkolwiek formę aktywności fizycznej lub sportu, od gry w piłkę nożną na podwórku po taniec. Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż nic, a im więcej, tym lepiej.

Idea wykorzystania aktywności fizycznej do poprawy zdrowia jest fundamentalna dla Europejskiego Planu Pracy WHO 2020-2025, który promuje wizję zintegrowanych działań na rzecz poprawy zdrowia w każdym kraju regionu.