13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Według sondażu CNBC rynki zgadzają się z długoterminową podwyżką polityki Fed

Według sondażu CNBC rynki zgadzają się z długoterminową podwyżką polityki Fed

  • Respondenci ankiety CNBC Fed nie spodziewają się żadnych dodatkowych podwyżek stóp procentowych ze strony Fed i w pełni przyjęli mantrę „wyżej na dłużej”.
  • Uważają, że Fed wstrzyma się obecnie do września przyszłego roku, kiedy 57% spodziewa się obniżki stóp procentowych.
  • Sondaż pokazał także, że 49% spodziewa się recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy i 42% szans na miękkie lądowanie.

Prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell organizuje konferencję prasową w Waszyngtonie, 20 września 2023 r.

Sarah Silbiger | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Chociaż respondenci sondażu CNBC Fed nie spodziewają się żadnych dodatkowych podwyżek stóp procentowych przez Fed, w pełni przyjęli mantrę „wyżej na dłużej” do tego stopnia, że ​​nie oczekuje się żadnych obniżek stóp wcześniej niż w trzecim kwartale 2024 r.

31 respondentów, w tym ekonomiści, stratedzy i analitycy, uważa, że ​​Fed wstrzyma się obecnie do września przyszłego roku, a 57% spodziewa się obniżki stóp procentowych. Latem ubiegłego roku respondenci ankiety spodziewali się obniżek stóp procentowych na początku przyszłego roku.

„Myślę, że (prezes Fed Jerome) Powell and Co. może teraz uzbroić się w cierpliwość, usiąść i zobaczyć, jak zakończy się całe zacieśnienie polityki pieniężnej, które już miało miejsce w krótkiej perspektywie, a ostatnio w dłuższej perspektywie”, powiedział dyrektor ds. inwestycji Peter Boockvar . Bleakley Financial Group napisała w odpowiedzi na ankietę. „I tak będzie nadal, ponieważ rosnące stopy procentowe będą wywierać presję na coraz większą liczbę rodzin”.

Zmianę widać także w perspektywach stopy funduszy federalnych, będącej punktem odniesienia banku centralnego dla kosztów krótkoterminowych kredytów.

Obecnie oczekuje się, że średnia zakończy 2024 r. na poziomie 4,6%, przy założeniu obniżek stóp procentowych o około 75 punktów bazowych. W czerwcu stopa funduszy na koniec 2024 roku miała wynieść 3,8%, co zakłada obniżki o 125 punktów bazowych. Punkt bazowy wynosi 0,01%.

READ  United Airlines przestaną kursować na lotnisku JFK w Nowym Jorku w październiku

Bardziej jastrzębia perspektywa Fed wiąże się z mniej więcej równymi szansami na recesję i miękkie lądowanie.

Respondenci średnio dostrzegają 49% prawdopodobieństwo recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy i 42% prawdopodobieństwo miękkiego lądowania. Choć podnieśli prognozę PKB na 2023 r. z niecałych 1% w czerwcu do 2,4% obecnie, to niemal o połowę obniżyli prognozę wzrostu na 2024 r. do 0,73%.

„Fed jest zbyt skupiony na miękkim lądowaniu i za bardzo przesunął swój cel inflacyjny w górę” – napisał Robert Brusca, główny ekonomista w Fact & Opinion Economics. Fed wzywa już teraz do podjęcia większych wysiłków w celu ograniczenia inflacji i rosnącego bezrobocia.

Oczekuje się, że wskaźnik CPI, który obecnie wynosi 3,7% w ujęciu rocznym, spadnie do 2,9% w przyszłym roku i około 2,6% w 2025 r., co oznacza, że ​​Fed nie osiągnie celu 2% przez kilka lat, dopóki… Biorąc pod uwagę inflacja. Indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) przewyższa preferowany przez Fed wskaźnik inflacji osobistych wydatków konsumpcyjnych.

Około 60% respondentów uważa, że ​​Fed osiągnie swój cel inflacyjny w 2025 r. lub jakiś czas później, a 19% nie uważa, że ​​Fed w ogóle go osiągnie. Oczekuje się, że w przyszłym roku stopa bezrobocia wzrośnie z obecnego poziomu 3,8% do 4,5%.

Troy Ludtka, główny ekonomista USA w SMBC Nikko Securities Americas, powiedział, że wyższe rentowności obligacji skarbowych i rosnące napięcia na świecie „zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia inflacji. … Zwracamy szczególną uwagę na niedawny wzrost zaległości w spłacie kart kredytowych i kredytów samochodowych W tych dziedzinach.” „Wygląda na to, że konsumenci posunęli się za daleko”.

Ale niektórzy są bardziej optymistyczni.

„Co to jest recesja? Gospodarka w dalszym ciągu wykazuje niezwykłą odporność” – pyta Mark Zandi, główny ekonomista w Moody’s Analytics. „Konsumenci robią, co do nich należy, przedsiębiorstwa trzymają się mocno, a infrastruktura i ustawa CHIPS działają na korzyść”.

READ  Cryptoverse: czy zbliża się koniec zimy Bitcoina?

Jednocześnie wyższe rentowności obligacji i rosnące deficyty okazały się obszarami niepokojącymi: 77% uważa, że ​​rentowność 10-letnich obligacji na poziomie 5% sprawi, że Fed będzie mniej skłonny do podwyżki stóp procentowych, a 87% twierdzi, że wyższe stopy procentowe mają „nieco negatywny wpływ na co”. „Wpływ” na zatrudnienie i wydatki przedsiębiorstw 73% twierdzi, że wyższe stawki mają nieco negatywny wpływ na wydatki konsumenckie.

Wszyscy respondenci wyrażają zaniepokojenie tempem wzrostu deficytu federalnego, a 87% obawia się wielkości długu.

Respondenci nie są jednak zgodni co do sposobu rozwiązania problemu.

Większość 45% uważa, że ​​rząd powinien zwiększyć dochody i ograniczyć wydatki, podczas gdy 42% opowiada się jedynie za cięciem wydatków. Respondenci oceniają, że ryzyko zawieszenia działalności rządu wynosi 39%, a 61% twierdzi, że będzie to „nieco negatywne” dla gospodarki.

Nie przegap tych historii CNBC PRO: