15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

We Francji wybuchły protesty w związku z naciskiem Macrona na wiek emerytalny

Demonstranci zablokowali w piątek ruch w Paryżu, gdy wściekli krytycy, przeciwnicy polityczni i związki zawodowe w całej Francji zatrzasnęli decyzję prezydenta Emmanuela Macrona o nałożeniu ustawy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Przez parlament bez głosu.

Oczekuje się, że partie opozycyjne rozpoczną później w piątek procedury wotum nieufności dla rządu kierowanego przez premier Elizabeth Borne. Głosowanie prawdopodobnie odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.

Macron Bourne nakazał w czwartek skorzystać ze specjalnej władzy konstytucyjnej Przeforsować niezwykle niepopularną ustawę emerytalną bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie francuskiego parlamentu.

Jego skalkulowane ryzyko rozgniewało posłów opozycji, wielu obywateli i związki zawodowe. Tysiące osób zebrało się w czwartek na Placu Zgody, naprzeciwko budynku Zgromadzenia Narodowego. Gdy zapadła noc, policjanci falami atakowali protestujących, aby oczyścić miejsce zdarzenia. Następnie małe grupy przemieszczały się sąsiednimi uliczkami eleganckich Pól Elizejskich. Rozpalanie ulicznych pożarów.

Podobne sceny powtarzały się w wielu innych miastach, od Rennes i Nantes we wschodniej Francji po Lyon i południową portową Marsylię, gdzie według francuskich mediów zniszczone zostały witryny sklepowe i bankowe.

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin powiedział w piątek stacji radiowej RTL, że w ciągu nocy aresztowano 310 osób. Większość aresztowań, bo 258, dokonano w Paryżu, powiedział Darmanin.

Związki zawodowe, które organizowały strajki i marsze przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego Zapowiedział, że w najbliższych dniach zorganizowane zostaną kolejne zgromadzenia i marsze protestacyjne. Oświadczyli, że „ta reforma emerytalna jest brutalna, niesprawiedliwa i nieuzasadniona dla świata pracy”.

Macron uczynił proponowane zmiany emerytalne głównym priorytetem drugiej kadencji, argumentując, że reforma jest konieczna, aby zwiększyć konkurencyjność francuskiej gospodarki i uchronić system emerytalny przed deficytem. Francja, podobnie jak wiele bogatych krajów, Doświadczasz niższych wskaźników urodzeń i dłuższej średniej długości życia.

Macron zdecydował się na skorzystanie ze specjalnego uprawnienia podczas posiedzenia rządu na kilka minut przed planowanym głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym, gdyż ustawa nie gwarantuje poparcia większości. Senat przyjął ustawę w czwartek.

Posłowie opozycji wezwali rząd do ustąpienia. Jeśli oczekiwany wniosek o wotum nieufności nie odniesie skutku, ustawa emerytalna zostanie uznana za zatwierdzoną. Jeśli zostanie przyjęta, zakończyłaby również plan reformy emerytalnej Macrona i zmusiłaby rząd do rezygnacji, pierwszej od 1962 roku.

Macron mógłby ponownie mianować Bourne’a, gdyby tak zdecydował, i zostałby nazwany nowy rząd.

Najwięcej miejsc w Zgromadzeniu Narodowym ma centrowa koalicja Macrona, gdzie wniosek o wotum nieufności również wymaga poparcia większości. Ustawodawcy ze skrajnej lewicy i prawicy są zdeterminowani, by głosować za.

Przywódcy republikańscy powiedzieli, że ich konserwatywna partia nie poprze tego wniosku. Podczas gdy niektórzy prawodawcy w partii mogą unikać tego stanowiska, oczekuje się, że będą w mniejszości.