23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska planuje ogrodzenie granicy z Białorusią, udziela pomocy migrantom

Warszawa – Polska planuje zbudować ogrodzenie na swojej granicy z Białorusią i wysłać tam więcej żołnierzy, aby uniemożliwić imigrantom wjazd do Unii Europejskiej.

W poniedziałek rząd zaoferował wysłanie pomocy humanitarnej grupie, która tkwi na granicy od ponad dwóch tygodni.

Polska i trzy państwa bałtyckie – Łotwa, Litwa i Estonia – oskarżyły prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wysyłanie imigrantów – najwyraźniej z Afganistanu i Iraku – przez ich granice do zewnętrznej granicy UE, którą nazywają „wojną hybrydową”. ”

Wszystkie cztery kraje UE uważają, że wzrost liczby imigrantów jest zemstą Mińska za wspieranie unijnych sankcji przeciwko autorytarnym rządom na Białorusi.

„Wykorzystywanie imigrantów do destabilizacji sąsiednich krajów jest wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego i kwalifikuje się do hybrydowego ataku na Łotwę, Litwę, Polskę i Unię Europejską jako całość” – podkreślili we wspólnym oświadczeniu w poniedziałek. Kraje muszą przyjrzeć się sytuacji.

Reklama

W odpowiedzi na przybycie migrantów polski rząd wysłał w zeszłym tygodniu ponad 900 żołnierzy do granicy białoruskiej, twierdząc, że wzmocni granicę 150 km (93 mil) drutu kolczastego. W poniedziałek minister obrony Marius Blascock powiedział, że zostanie wysłanych więcej żołnierzy, a wzdłuż granicy zostanie wzniesione ogrodzenie o wysokości 2,5 metra (8 stóp).

Polski rząd poinformował w zeszłym tygodniu, że do tej pory w sierpniu 2100 migrantów próbowało lub udało się nielegalnie wjechać do Polski z Białorusi. Około 800 z nich przyjechało do Polski i jest przetrzymywanych w ośrodkach rządowych.

Tymczasem napięcia polityczne narastają wokół około 30 migrantów, którzy utknęli na białoruskiej granicy w Polsce. Grupa zajmująca się prawami uchodźców twierdzi, że w jej skład wchodzą ludzie z Afganistanu i inne osoby potrzebujące opieki medycznej. Polska utrzymuje, że przebywają na terytorium Białorusi, ale spotkała się z krytyką w kraju za to, że nie pozwalała imigrantom ubiegać się o azyl.

READ  Korea Południowa dostarcza do Polski pierwszego myśliwca FA-50GF w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy; Media nazywają to niezwykłym

Reklama

W poniedziałek polskie MSZ poinformowało, że złożyło notę ​​dyplomatyczną na Białorusi, aby zapewnić żywność i lekarstwa oraz namioty, łóżka, śpiwory, koce i piżamy.

Również w poniedziałek minister Błaszczyk zapowiedział, że wyśle ​​do prokuratorów oświadczenie przeciwko czołowemu antykomunistowi Władysławowi Frasiniu za krytykę polskich żołnierzy wysłanych na granicę. Polscy żołnierze na granicy nie zachowywali się humanitarnie, oskarżając ich o działanie jako „stado psów”.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Japloński powiedział, że sytuacja graniczna testuje, jak kraj zareaguje na agresywne działania wojny hybrydowej.

„Bardzo prawdą jest, że wypowiedzi i zachowanie polskich polityków, dziennikarzy i wolontariuszy, takie jak zagraniczny atak na Polskę, zyskałyby poparcie sojuszników w naszym kraju” – powiedział Zaplonsky na Twitterze.

Reklama

Władze stwierdziły, że sytuacja powinna być „lepiej przygotowana na podobne groźby w przyszłości”.

W Warszawie około dwudziestu demonstrantów zostało przykutych łańcuchami do ogrodzenia przed siedzibą Straży Granicznej i zabarykadowano się przy bramach z polskimi urzędnikami na granicy.

___

Śledź wszystkie historie AP na Białorusi https://apnews.com/hub/Białoruś.

___

Śledź wszystkie historie AP dotyczące globalnej migracji https://apnews.com/hub/migration.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.