25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Warszawa żąda „wyjaśnień” od Izraela po zamordowaniu polskiego pracownika pomocy

Warszawa żąda „wyjaśnień” od Izraela po zamordowaniu polskiego pracownika pomocy

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział we wtorek, że zwrócił się do ambasadora Izraela w Warszawie o „pilne wyjaśnienia” po tym, jak w izraelskim ataku zginął Polak i sześciu pracowników organizacji humanitarnych w Gazie.

World Central Kitchen, organizacja pozarządowa z siedzibą w USA, która dożywia społeczności dotknięte konfliktami, podała, że ​​siedmiu członków jej zespołu zginęło podczas pracy w zagrożonej głodem Strefie Gazy.

„Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela Yaakova Livneha o pilne wyjaśnienia” – powiedział Sikorsky w mediach społecznościowych, dodając „kondolencje dla rodziny naszego dzielnego wolontariusza”.

Poinformował także, że Polska wszczęła własne śledztwo w sprawie śmierci pracownika pomocy.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Nasz dzielny towarzysz Damian Sobol z Przemyśla pomógł potrzebującym w Gazie, gdzie trwa kryzys humanitarny” – powiedział Sikorski w nagraniu wideo opublikowanym na X, dawniej Twitterze.

„Zginął w ataku, do którego przyznała się armia izraelska” – dodał najwyższy polski dyplomata, dodając, że rozmawiał telefonicznie ze swoim izraelskim przeciwnikiem, Izraelem Katzem.

Organizacja World Central Kitchen podała, że ​​podczas strajku jej zespół podróżował po strefie „wycofania konfliktu” w konwoju dwóch samochodów opancerzonych z „logo WCK i pojazdu z miękkiej skóry”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Polska nie akceptuje nieprzestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej, w tym pracowników organizacji humanitarnych” – oznajmił we wtorek polski MSZ.

Prezydent Polski Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinie pracownika pomocy, dodając w X: „Ta tragedia nigdy nie powinna była się wydarzyć i należy ją wyjaśnić”.

„Ci odważni ludzie zmienili świat na lepszy dzięki swojej służbie i poświęceniu dla innych” – napisał.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

World Central Kitchen ogłosiło, że zawiesza działalność po strajku, w wyniku którego ochotnicy pochłonęli „podwójne obywatelstwo Australii, Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Palestyny”.

READ  Rosja formalnie przeprasza Polskę za antywojenne protesty w Warszawie

mmp/amj/gil