16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W tym dniu: Związek Radziecki napadł na Polskę po nazistach na początku II wojny światowej

17 września 2021 mija 82 lata od Związku Radzieckiego Inwazja Polski, Po inwazji nazistów 16 dni temu, powszechnie uważany jest za początek II wojny światowej, najgroźniejszego konfliktu w historii ludzkości.

Tło inwazji jest dobrze znane, ale jednocześnie niezwykle złożone.

Po zakończeniu I wojny światowej Sowieci w 1920 r. prowadzili niedawną wojnę z Polską. Jednak wojna zakończyła się, gdy Sowieci wystąpili o pokój po decydującym polskim zwycięstwie w wojnie w Warszawie. Wojny w historii świata zdecydowanie zatrzymały zachodnią ekspansję komunizmu.

Następnie Józef Stalin przejął władzę w Związku Radzieckim i ostatecznie podpisał porozumienie o nieokupacji z nazistowskimi Niemcami w formie Ribbentrop-Mołotow.

Umowa ta była ważna, ponieważ pozwoliła Polsce na secesję między Niemcami a Związkiem Radzieckim.

ten Inwazja W sumie trwający ponad miesiąc, kończący się 6 października, Niemcy i Sowieci, wraz ze słowackimi sojusznikami, mieli w sumie ponad 2 miliony żołnierzy, ponad dwukrotnie więcej niż byli w stanie zgromadzić żołnierzy polskich.
Wojna ta była dla Polski katastrofą, ponieważ mimo usilnych starań wielu jej żołnierzy, kraj został zmiażdżony przez najeźdźców.

Podczas sowieckiej inwazji na Polskę w 1939, po poddaniu się Armii Czerwonej, sowiecka kawaleria wkroczyła na miasto Elviv. Miasto, wówczas znane jako Lwów, zostało zaanektowane przez Związek Radziecki i obecnie jest częścią Ukrainy. (Źródło: Wikimedia Commons)

To szybkie zwycięstwo przygotowało grunt pod II wojnę światową, a gdy tylko Niemcy uzyskały całkowitą dominację w Europie Środkowej, wkrótce zwróciły swoją uwagę na zachód, ku Francji i Wielkiej Brytanii.

READ  Powstał nowy związek twórców gier w Polsce

Jednak te zdobycze nie trwały długo w Związku Radzieckim. Kilka lat później naziści rozpoczęli operację Barbarossa i rozpoczęli okupację terytorium sowieckiego. Szybko zajęła inne części Polski i Ukrainy oraz kraje bałtyckie, zanim Rosja mogła prawidłowo wkroczyć.

Front Wschodni II wojny światowej to jeden z największych i najbardziej brutalnych konfliktów w historii ludzkości, w wyniku którego zginęło prawie 30 milionów ludzi, powszechne okrucieństwa i największe wojny, jakie kiedykolwiek stoczono.