22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„W Rzeszy”: polska opozycja wobec antyrządowego wiecu wyborczego

„W Rzeszy”: polska opozycja wobec antyrządowego wiecu wyborczego

Liderzy polskiej opozycji mają nadzieję zgromadzić w niedzielę w Warszawie ponad milion ludzi, aby sprzeciwić się konserwatywnemu rządowi przed wyborami zaplanowanymi na 15 października.

Wiec zwołany przez byłego premiera i centrowego przywódcę Sojuszu Obywatelskiego Donalda Tuska ma na celu zmobilizować wyborców do głosowania decydującego.

„Nie będą nas straszyć, nie uciszą. Ważne, aby cała Polska zobaczyła, że ​​nikt się już ich nie boi” – powiedział w czwartek Tusk do zwolenników.

Tusk powiedział, że niedzielny marsz będzie „jednym z największych wydarzeń” we współczesnej historii Polski, gdyż będzie próbował obalić rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość.

Lek Wałęsa, były prezydent Polski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i przywódca ruchu antykomunistycznego, powiedział, że planuje maszerować wraz z kilkoma innymi przywódcami opozycji.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Wiemy, czego (partia rządząca) boi się najbardziej – współpracy w ramach opozycji” – powiedział Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Partii Nowa Lewica.

Partia rządząca, często ścierająca się z UE i spotykająca się z oskarżeniami o podważanie praworządności, ma w sondażach zdecydowaną przewagę z około 35% zamiarami głosowania, jak wynika z sondażu IBRiS.

Koalicja opozycyjna Sojuszu Obywatelskiego od dawna zajmuje drugie miejsce z 27-procentowym poparciem w sondażu IBRiS.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Jednak według Tuska wewnętrzne sondaże zlecone przez jego własną partię wskazują, że przewaga Prawa i Sprawiedliwości zmalała do zaledwie dwóch punktów procentowych.

Zwracając się do tłumu w Elbląku na północy Polski, Tusk powiedział zwolennikom, że „szansa jest w zasięgu ręki, ale jeszcze się nie zdecydowała”, i obiecał pociągnąć urzędników do odpowiedzialności po głosowaniu.

Wielu z nich trafi do więzienia za rażącą kradzież oraz naruszenie prawa i konstytucji” – powiedział.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

W niedzielę w południowych Katowicach przywódcy PiS zorganizują swój własny wiec.

READ  🇵🇱 Wykonanie: Luna celuje w gwiazdy dla Polski

mmp/gw/sn