16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Można by wysłać wojska brytyjskie na Ukrainę w celu wzmocnienia wysiłków szkoleniowych

Można by wysłać wojska brytyjskie na Ukrainę w celu wzmocnienia wysiłków szkoleniowych

Ukraińscy żołnierze biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych „Rapid Trident-2017” na poligonie w Jaworowie niedaleko Lwowa na zachodniej Ukrainie, 15 września 2017 r.
Yuri Dyashishin/AFP za pośrednictwem Getty Images

  • Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że zamierza wysłać siły brytyjskie na Ukrainę.
  • Powiedział The Telegraph, że jego celem jest zapewnienie szkolenia wojskowego „bliższego i bardziej rzeczywistego” w tym kraju.
  • Podczas trwania rosyjskiej inwazji Ukraina polega na międzynarodowych sojusznikach w zakresie szkoleń i sprzętu.

Wojska brytyjskie mogą zostać po raz pierwszy rozmieszczone na Ukrainie w celu szkolenia żołnierzy w miarę intensyfikacji wysiłków szkoleniowych w terenie pomiędzy krajem rozdartym wojną a jego międzynarodowymi sojusznikami.

Grant Shapps, brytyjski sekretarz stanu ds. obrony, powiedział w wywiadzie dla… Telegraf Ze swoimi dowódcami wojskowymi omawiał plan mobilizacji sił brytyjskich.

„Rozmawiałem dzisiaj o ostatecznym przybliżeniu szkoleń, także na Ukrainie” – powiedział Shapps placówce. „Myślę, że szczególnie na zachodzie kraju istnieje teraz szansa, aby sprowadzić do kraju więcej rzeczy”.

Plan, jak wspomniano wcześniej, stanowi radykalną zmianę w porównaniu z dotychczasowym unikaniem przez Wielką Brytanię i innych sojuszników wprowadzenia formalnej obecności wojskowej w regionie w celu uniknięcia bezpośredniego konfliktu z Rosją.

Oprócz zapewniania szkoleń na miejscu na Ukrainie Shapps powiedział, że brytyjskie firmy z branży obronnej, takie jak BAE Systems, przenoszą produkcję do tego kraju. Ma nadzieję, że zrobi to więcej brytyjskich firm.

„Nie mogę się doczekać, aż inne brytyjskie firmy zrobią to samo” – powiedział Shapps dziennikowi The Telegraph. „Myślę zatem, że nastąpi ruch w celu zapewnienia większej liczby szkoleń i produkcji w kraju”.

Shapps podsunął także pomysł, aby brytyjska marynarka wojenna pomogła Ukrainie na Morzu Czarnym.

Dodał: „Mniej więcej w ciągu ostatniego miesiąca zaobserwowaliśmy rozwój sytuacji – właściwie pierwszy od 2014 r. na Morzu Czarnym, na Krymie – a Wielka Brytania jest państwem morskim, więc możemy pomóc i doradzić, zwłaszcza że są to wody międzynarodowe .” Shapps powiedział The Telegraph, dodając, że na początku tygodnia omawiał ten plan z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

READ  Rywal Putina twierdzi, że „cuda” pomogły mu pokonać rosyjskiego przywódcę – POLITICO

Kontynuował: „Ważne jest, abyśmy nie dopuścili, aby jakakolwiek sytuacja domyślnie ustaliła, że ​​żegluga międzynarodowa w taki czy inny sposób jest niedozwolona na tych wodach. Dlatego uważam, że jest wiele miejsc, w których Wielka Brytania może pomóc w udzieleniu porady”.

Przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Obrony i biura Granta Shappsa nie odpowiedzieli natychmiast na prośby Insidera o komentarz.

Podczas gdy Ukraina polegała na swoich międzynarodowych sojusznikach w zakresie szkolenia wojskowego, sprzętu i pomocy humanitarnej, gdy rosyjska inwazja na ten kraj wkroczyła w dziewiętnasty miesiąc, urzędnicy spoza Ukrainy niechętnie rozmieszczali siły w kraju w obawie przed eskalacją trwającego konfliktu.

Stany Zjednoczone zmobilizowały prawie 4000 żołnierzy do obrony krajów NATO graniczących z Ukrainą i zaoferowały szkolenie wojskowe na amerykańskiej ziemi, ale powstrzymały się od rozmieszczenia eskadr bezpośrednio do walki na Ukrainie, chociaż w ambasadzie w Kijowie stacjonuje niewielka liczba sił operacji specjalnych . Według nich, aby pomóc w misjach wywiadowczych Listy Nowości.

Wcześniej w tym miesiącu, Wiadomości NBC Urzędnicy Pentagonu rozpoczęli dyskusję, czy sprowadzić wojska amerykańskie stacjonujące na granicy Ukrainy z domem, czy też zastąpić ich nowymi żołnierzami.