24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W rywalizacji z Putinem bardziej asertywny styl prezentuje niemiecki Schulz

W rywalizacji z Putinem bardziej asertywny styl prezentuje niemiecki Schulz

ZDJĘCIE PLIKU: Niemiecki kanclerz Olaf Schulz patrzy, jak uczestniczy w ceremonii złożenia wieńca w Grobie Nieznanego Żołnierza obok Muru Kremla w Moskwie, Rosja 15 lutego 2022 r. REUTERS / Maxim Shemetov / Paul / Zdjęcie pliku / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

MOSKWA / BERLIN, 16 lutego (Reuters) – (Ta historia została przepisana 15 lutego, aby poprawić rok w akapicie 5)

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz został oskarżony o słabe przywództwo w kryzysie ukraińskim i tolerancję wobec Rosji. Jednak podczas swojej wtorkowej wizyty na Kremlu nie tylko przeciwstawił się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, ale wydawał się z tego zadowolony.

Krytycy polityczni kwestionowali sposób, w jaki łagodnie usposobiony Schulz, który objął urząd w grudniu, wkroczył do „jamy lwa”. Wiadomo, że rosyjscy urzędnicy otwarcie wyśmiewają swoich gości lub starają się prześcignąć ich w teście ich siły.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Putin zaprosił swojego czarnego labradora na spotkanie z byłą kanclerz Angelą Merkel w 2007 roku, pomimo jej znanego strachu przed psami.

Ale Shultz był niespodziewanie wojowniczy na swojej wspólnej konferencji prasowej z Putinem podczas jednodniowej wycieczki do Moskwy, która była częścią szalonej dyplomacji mającej na celu zapobieżenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę – nawet zachowując swoją markę spokojną i rozważną. Czytaj więcej

Kiedy Putin skrytykował NATO, mówiąc, że rozpoczęło wojnę w Europie, bombardując byłą Jugosławię w 1999 r., Schulz odpowiedział, że zrobiono to, aby zapobiec ludobójstwu, odnosząc się do prześladowań Albańczyków w Kosowie.

Putin odpowiedział, mówiąc, że Rosja rozważa potraktowanie Rosjan w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie jako ludobójstwo. A na późniejszej konferencji prasowej jeden na jednego Schulz powiedział, że użycie przez Putina słowa ludobójstwo było błędem.

READ  Aliko Dangote otwiera mega fabrykę nawozów w Nigerii, gdy zbliża się kryzys żywnościowy

Schultz wyśmiewał nawet obawy Putina dotyczące ekspansji NATO na wschód, biorąc pod uwagę, że w najbliższym czasie nie znalazł się on na porządku dziennym i jego długi czas u steru swojego kraju.

– Nie wiem dokładnie, jak długo prezydent zamierza pozostać na stanowisku – powiedział z uśmiechem do Putina. „Mam przeczucie, że może to zająć dużo czasu, ale nie na zawsze”.

Niektórzy analitycy chwalili go również za wyrażanie swoich obaw dotyczących kwestii praw obywatelskich oraz za spotkanie z różnymi aktywistami.

Zapytany później przez dziennikarzy o pojedynek z Putinem, Schulz uśmiechnął się, mówiąc, że nadaje to posmaku „intensywnym” czterogodzinnym rozmowom.

Niektórzy krytycy wciąż narzekają, że zbyt wiele oddał Rosji, zmniejszając prawdopodobieństwo członkostwa Ukrainy w NATO.

Ale jego ostrzejszy ton może w jakiś sposób przywrócić mu wiarygodność jako jednego z czołowych graczy politycznych w Europie. Prezydent Francji Emmanuel Macron przejął niedawno inicjatywę w sprawie kryzysu ukraińskiego w Europie, odwiedzając Moskwę, choć z mieszanymi rezultatami. Czytaj więcej

A francuski przywódca nawet nie próbował się odwołać, kiedy Putin w zeszłym tygodniu na wspólnej konferencji prasowej zakwestionował twierdzenie NATO, że jest to sojusz czysto obronny, powołując się na ofensywne kampanie bloku w Iraku, Libii, Afganistanie i Serbii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Sarah Marsh w Berlinie, Madeleine Chambers w Berlinie i Marka Trevelyana w Londynie; Montaż przez Sama Holmesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.