18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Polsce aresztowano mężczyznę podejrzanego o planowanie przez Rosję zabójstwa Zełenskiego

W Polsce aresztowano mężczyznę podejrzanego o planowanie przez Rosję zabójstwa Zełenskiego

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Amerykańscy żołnierze zostali zauważeni na lotnisku Rzeszów-Jasionka w 2022 roku

Urzędnicy podali, że Polak został aresztowany i oskarżony o spiskowanie z rosyjskim wywiadem w celu zamordowania Wołodymyra Zełenskiego.

Polska prokuratura podała, że ​​mężczyzna, zidentyfikowany jedynie jako Paweł K, otrzymał zadanie zebrania informacji na temat lotniska w Polsce, z którego korzystał prezydent Ukrainy.

Dodali, że podstawą aresztowania był wywiad Ukrainy.

Urzędnicy nie podają, czy osoba rzeczywiście przesłała jakiekolwiek informacje.

Jeśli zostanie uznany winnym, może mu grozić do ośmiu lat więzienia. Podejrzany został zatrzymany, a śledztwo jest w toku.

W oświadczeniu polska prokuratura oskarżyła Pawła Kaya o świadczenie usług rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu. Skontaktował się z „Rosjanami bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę na Ukrainie”.

Powiedzieli, że Paweł K miał za zadanie zebrać informacje na temat bezpieczeństwa na lotnisku Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce.

Przed inwazją na Ukrainę na pełną skalę Port Lotniczy Rzeszów-Zazionka był małym lotniskiem regionalnym. Jednak od tego czasu stał się kluczowym ośrodkiem szerszej operacji zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Samoloty wojskowe i transportowe z USA i całej Europy regularnie przylatują i wylatują z lotniska, dostarczając zaopatrzenie czekającym ciężarówkom podróżującym 100 km (62 mil) do granicy z Ukrainą.

Ukraińska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla większości lotów, dlatego przywódcy podróżujący do i z kraju latają do krajów sąsiednich, takich jak Polska, i jadą pociągiem do Kijowa.

Wiadomo, że Zełenski wylatuje z Rzeszowa-Jasionki z wizytami zagranicznymi. W grudniu 2022 r. wrócił na lotnisko po wizycie w Waszyngtonie. Inni zagraniczni dygnitarze, tacy jak prezydent USA Joe Biden, przejeżdżali przez lotnisko w drodze na Ukrainę.

W czwartek sąsiednie Niemcy aresztowały dwóch rosyjskich szpiegów podejrzanych o spiskowanie mające na celu sabotaż niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.