31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W oczekiwaniu na recesję Bank Anglii podnosi stopy procentowe

W oczekiwaniu na recesję Bank Anglii podnosi stopy procentowe

W Wielkiej Brytanii nastąpiły „znaczące zmiany” w polityce fiskalnej od ostatniego spotkania politycznego banku sześć tygodni temu, napisano w czwartkowym oświadczeniu. Dzień po poprzednim posiedzeniu, 23 września, kanclerz pani Truss, Kwasi Quarting, ogłosił serię niefinansowanych obniżek podatków, które spowodowały kolizję brytyjskiej polityki fiskalnej z polityką monetarną banku.

Dwa tygodnie temu pani Truss złożyła rezygnację, a jej następca, Rishi Sunak, dał jasno do zrozumienia, że ​​zamierza przyjąć inne podejście do finansów publicznych. Jeszcze w tym miesiącu on i kanclerz skarbu Jeremy Hunt mają ogłosić podwyżki podatków i cięcia wydatków wraz z planem redukcji zadłużenia Wielkiej Brytanii.

Odkąd Wielka Brytania zmieniła liderów, wiele premii na rentowności obligacji spadło – dodatkowa kwota, jaką nabywcy mają zapłacić z powodu zwiększonego ryzyka – ale nie cały wpływ ostatniej fali niestabilności politycznej i finansowej zniknął. powiedział pan Bailey. Dodał, że płynność na rynkach nie wróciła do tego, czym była i „pojawiło się pytanie o politykę Wielkiej Brytanii i to będzie miało trwały wpływ”. „Musimy ciężko pracować, aby to odłożyć w przeszłość”.

Bank poinformował w czwartek, że ogłoszone do tej pory środki finansowe – w tym zamrożenie rachunków za energię, zniesienie podatku na opiekę zdrowotną i socjalną oraz obniżki podatków na zakup domów – zostały wprowadzone. Będzie to wspierać popyt bardziej niż bank oczekiwał trzy miesiące temu.

Siedmiu członków dziewięcioosobowego komitetu bankowego ds. ustalania stóp procentowych, w tym pan Bailey, głosowało za podwyżką stóp procentowych o trzy czwarte, powołując się na oznaki silnej inflacji cen krajowych i płac, które mogą spowodować, że wysoka inflacja stanie się bardziej stabilna. Na przykład rynek pracy pozostaje napięty, ponieważ więcej osób pozostaje bez pracy, niż oczekiwano, w tym z powodu długotrwałej choroby, która podniosła płace, choć nie na tyle, aby zrównoważyć inflację.

READ  Giełdy azjatyckie osłabiają się przed danymi o inflacji w USA

Pozostali dwaj członkowie komisji głosowali za podniesieniem po pół punktu i ćwierć punktu, argumentując, że kryzys kosztów utrzymania uzasadnia ostrożność przed nadmiernym zaostrzeniem, a polityka monetarna jest już restrykcyjna.

Wśród powodów do niepokoju jest wzrost spłat kredytów hipotecznych. Około 30 procent brytyjskich gospodarstw domowych ma kredyt hipoteczny, a większość ma stałe oprocentowanie tylko na dwa lub pięć lat. Bank powiedział, że jedna czwarta kredytów hipotecznych, nieco ponad 2 miliony dolarów, powinna zostać zresetowana do końca przyszłego roku, co „znacznie” podniosłoby koszty kredytów hipotecznych dla tych rodzin.