26 kwietnia, 2024

W Euro 2020 Lewandowski przegrał ze Szwecją 3:2

SD PETERSBURG, Rosja (AP) – Robert Lewandowski dwukrotnie odwrócił piłkę do góry nogami w ciągu dwóch sekund od dośrodkowania, kiedy wrócił na nogi.

Stojąc przed bramką Szwedów, z pewnością tegoroczny zawodnik świata nie zawiódł po raz kolejny? Niewiarygodnie, że potrafi.

Polski napastnik, chcąc naprawić najbardziej wstydliwe błędy w swojej karierze, w środę strzelił dwa gole w szalonym, finałowym meczu pierwszej rundy mistrzostw Europy, ale to i tak nie wystarczyło.

To nie Victor Clausen na stadionie Sankt Petersburga dał Szwecji zwycięstwo 3:2 w grupie E, strzelając bramkę w czwartej minucie na stadionie Sankt Petersburga.

Dla Szwecji był to wyjazd do Glasgow w ostatnim meczu 16 z Ukrainą we wtorek. Dla Polski i Lewandowskiego było to kolejne wczesne wyjście z dużego turnieju piłkarskiego.

Napastnik Bayernu Monachium opuszcza Euro 2020 z trzema bramkami, co może być jego najlepszą podróżą na Mistrzostwa Świata lub Mistrzostwa Europy, ale ze łzami w oczach obserwował, jak oklaskiwał polskich kibiców po ostatnim gwizdku.

„To moje najlepsze euro, ponieważ nie pocieszyło mnie to, że strzeliłem trzy gole” – powiedział. „Dam te cele, aby zakwalifikować się do następnej rundy”.

Lewandowski nie mógł się dłużej poddawać, objął prowadzenie w 61. minucie po przegranym 2:0 podkręconym strzale w górny róg i spokojnym 84. minucie. Zszedł na tyle głęboko, by zebrać piłkę i popchnąć ją do przodu. Poinstruował swoich kolegów z drużyny pięściami. Podniósł ręce, by podnieść zwolenników Polski.

W końcu człowiek, który w tym sezonie strzelił najwyższy wynik w Europie, może jeszcze pamiętać swój występ w tych niezwykłych wydarzeniach, które miały miejsce w 17. minucie, kiedy nie mógł strzelić gola na pustej siatce.

Nie raz, ale dwa razy.

Po wykonaniu rzutu rożnego pod dośrodkowanie z odległości około 7 metrów, piłka wróciła prosto do Lewandowskiego, ale ten mógł jedynie trafić piłkę w ten sam obszar bramki. Kolejny był niemal śmieszny, bo piłka utknęła mu między nogami i trafiła pod nogi polskiego zawodnika Kreskorsk Krysovii.

READ  Brookfield odpada w półfinale, Polska wygrywa 10-3 | Wiadomości, sport, praca

Gdy powtórki były pokazywane na dużych ekranach, na arenie był słyszalny szok, a nawet trochę śmiechu.

Emil Forsberg strzelił już bramkę dla Szwecji, 81 sekund po drugim najszybszym golu w historii rozgrywek. Dodał 59. sekundę w kontrataku.

Polska, która zdobyła jeden punkt w pierwszych dwóch meczach, potrzebowała zwycięstwa, aby awansować, ale jako alternatywa Clausen przegapił połowę szans, zanim złamał lewą stronę.

To podniosło Szwecję nad Hiszpanią, która pokonała Słowację 5:0 w meczu jeden na jednego. Jeśli cel Clausena nie zostanie osiągnięty, Hiszpania zajmie pierwsze miejsce w grupie.

– Moi zawodnicy to wojownicy – ​​powiedziała trenerka Szwecji Jane Anderson. „Sposób, w jaki poświęcili się dla siebie, zasługuje na największą pochwałę”.

To najbardziej rozczarowujące na arenie międzynarodowej dla Lewandowskiego, który od czasu strzelenia 41 goli w sezonie Bundesligi jest poza rekordem Bayera. Awansował na trzecie miejsce za Cristiano Ronaldo i Lionelem Messim pod względem bramek zdobytych w Lidze Mistrzów, teraz strzelając 69 goli dla swojego kraju w 122 meczach.

Ale wygląda na to, że będzie musiał zadowolić się zwycięzcą tytułu na poziomie klubowym. W czterech występach w ważnym meczu z Polską Lewandowski trzykrotnie opuszczał fazę grupową.

Ma teraz 32 lata i prawdopodobnie ma za sobą tylko dwa duże mecze międzynarodowe – to znaczy, jeśli Polska się zakwalifikuje.

Podobnie jak Lewandowski, Forceberg ma trzy gole w Euro 2020, a także dumę ze zdobycia najszybszego gola w tegorocznym turnieju.

Tylko Rosjanin Dmitrij Krychenko strzelił gola szybciej niż Forsberg w 2004 roku niż Forsberg, który odbił piłkę od zablokowanego strzału Alexandra Isaaca i wykorzystał niski, lewy finisz.

Rezerwowy Dejan Kulosevsky prowadził skrzydłowego na prowadzenie 2:0 pod koniec przerwy po niskim strzale.

Lewandowski próbował wprowadzić poprawki i niemal jedną ręką sprowadził Polskę do gry.

READ  Przegląd kampanii Polski na Mistrzostwa Świata: Co przyniesie przyszłość?

Jeszcze jeden gol zakończyłby niezwykłą historię powrotu do zdrowia po wczesnych błędach napastnika.