22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Volkswagen ID.  Zaprezentowano koncepcję GTI, stanowiącą zapowiedź przyszłego elektrycznego hatchbacka

Volkswagen ID. Zaprezentowano koncepcję GTI, stanowiącą zapowiedź przyszłego elektrycznego hatchbacka

Czy jesteś gotowy na elektryczny hot hatch? Volkswagen tworzy ten segment swoim ID w stylu retro. Koncepcja GTI na targach IAA Mobility 2023, która ma połączyć 48 lat historii GTI z napędem spalinowym z elektryczną przyszłością VW.

Jeśli pokazany tutaj czerwony samochód wygląda znajomo, prawdopodobnie myślisz o VW ID. Koncepcja 2all zadebiutowała na początku tego roku. Podobieństwo nie jest przypadkowe – projektanci Volkswagena mieli na myśli GTI, projektując tę ​​koncepcję, dlatego znajdziesz tu prawie te same elementy, choć ubrane w czarno i czerwono. Istnieją sportowe przednie i tylne deski rozdzielcze, a pojazd porusza się na kołach inspirowanych Mk1 GTI. Tylne światła są ciemniejsze, a spojler nad klapą wtapia się w czarne obramowanie wokół okna. Osłona chłodnicy jest również przyciemniona czerwonymi wykończeniami i oczywiście wszędzie można znaleźć logo GTI.

Volkswagen ID.  Koncepcja GTI (2023)
Volkswagen ID.  Koncepcja GTI (2023)

W tym miejscu chcielibyśmy opowiedzieć o motywacji stojącej za tym energicznym czerwonym hatchbackiem. Na razie VW nie ma nic do powiedzenia poza tym, że jest to jednocylindrowy silnik o wysokich osiągach, wyposażony w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego przedniego koła. Oferuje również szeroką gamę możliwości personalizacji poprzez system GTI Experience Control, który może dostosować wszystko, od zawieszenia po wyczucie i dźwięk układu kierowniczego, a nawet utworzyć symulowane punkty zmiany biegów naśladujące GTI sprzed kilkudziesięciu lat.

A skoro mowa o minionych dziesięcioleciach, w środku znajdziesz więcej dobroci w stylu vintage, i to nie tylko dzięki siedziskom w kratę. Osobiste spełnienie. Cyfrowe wnętrze 2all z dwoma wyświetlaczami jest kontynuowane, ale VW oferuje wiele ustawień w ID. Koncepcja GTI obejmująca klasyczne wyświetlacze wskaźników. Czy czujesz się, jakbyś podróżował Mk2 GTI? Możesz to skonfigurować i jeśli znajdziesz się na przykład na torze Nürburgring, na wyświetlaczu przeziernym w dolnym rogu przedniej szyby wyświetli się układ toru. W międzyczasie kierowca może śledzić czasy okrążeń… wyświetlane także na przedniej szybie.

Nie wiadomo, czy technologia ta wejdzie do produkcji seryjnej, ale VW twierdzi, że wnętrze z 12,9-calowym wyświetlaczem centralnym, 10,9-calowym wyświetlaczem kierowcy i różnymi fizycznymi elementami sterującymi jest już bliskie produkcji. Producent samochodów kategorycznie określa również identyfikator. Koncepcja GTI to „pierwszy przebłysk ekscytującej przyszłości GTI po podjęciu decyzji o wejściu do produkcji”. Chociaż koncepcja ta koncentruje się na osiągach, VW przypomina nam, że jest to nadal praktyczny hatchback, który może pomieścić pięć osób i bagaż o pojemności 17,3 stóp sześciennych w bagażniku.

Kiedy ta koncepcja stanie się rzeczywistością? To także temat, o którym Volkswagen nie jest jeszcze gotowy, aby o nim rozmawiać. Ale smak przyszłości możesz poczuć na targach IAA Mobility 2023, gdzie I.D. Koncepcyjny GTI będzie można oglądać od 5 września.