16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ustali, kiedy polskie działania otrzymają dofinansowanie

Ustali, kiedy polskie działania otrzymają dofinansowanie

Warszawa – Szef Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że prawicowy rząd Polski jest odpowiedzialny za pełne wdrożenie środków na rzecz niezależności sądownictwa, co umożliwi mu przekazanie miliardów euro w unijnych dotacjach i pożyczkach na naprawę epidemii .

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen oficjalnie potwierdziła administrację UE w Warszawie Długo opóźnione zatwierdzenie planu naprawy epidemii w PolsceTo uwolni fundusze warunkowe.

„Zatwierdzenie tego planu wiąże się z wyraźnym zaangażowaniem Polski w niezawisłość sądownictwa” – powiedział dziennikarzom Van der Leyen.

Podkreślił, że rządząca w Polsce prawicowa większość „jest odpowiedzialna za zapewnienie realizacji kamieni milowych (w zakresie sądownictwa)”.

Von der Leyen spotkała się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, który obecnie pisze ustawę, która zostanie wdrożona przez polskich prawodawców, aby usunąć przeszkody, które od miesięcy wstrzymują zatwierdzenie planu naprawczego .

Reklama

Porozumienie w sprawie planu odkupienia Polski obejmuje „kamienie milowe” w zapewnieniu niezawisłości sądownictwa, którą Polska musi osiągnąć, zanim będzie dostępne blisko 36 36 miliardów (38,5 miliardów dolarów).

Unia Europejska odcięła finansowanie z powodu politycznej kontroli polskiego sądownictwa. Należy zmienić reżim dyscyplinarny dla sędziów stosowany przez polski rząd do karania krytyków i wydać nowe przepisy, a ograniczenia dotyczące korzystania z sędziów powinny zostać ponownie rozważone i usunięte, jeśli zostaną uznane za nieuzasadnione.

„Pierwszej płatności można dokonać dopiero po wejściu w życie nowego prawa” i spełnieniu wszystkich pozostałych warunków, powiedział van der Leyen.

„Nie jesteśmy na końcu drogi do praworządności w Polsce” – dodał.

Polscy ustawodawcy wciąż pracują nad zmianą regulaminu Sądu Najwyższego, aby zlikwidować kontrowersyjną izbę dyscyplinarną. Tylko jeden z kilkudziesięciu zawieszonych sędziów został ponownie zatrudniony, ale otrzymał nakaz wyjazdu na urlop do innego wydziału w swoim sądzie.

Reklama

Zatwierdzenie przez Komisję planu naprawczego Polski musi zostać potwierdzone przez pozostałe 26 państw członkowskich UE w ciągu czterech tygodni. Nacjonalistyczny rząd w Warszawie docelowo otrzyma 23,9 mld euro (25,4 mld dolarów) dotacji i 11,5 mld euro (11,7 mld dolarów) zadłużenia.

READ  Polska zmienia kurs, przyjmuje niemiecki system obrony powietrznej

Komisja stwierdziła, że ​​fundusze mają pomóc Polsce wyjść silniejszą z epidemii Covit-19, iść naprzód w zakresie zielonych i cyfrowych transformacji oraz wzmocnić jej potencjał rozwojowy i zacofanie gospodarcze i społeczne.

Decyzja została podjęta w środę, mimo że część eurodeputowanych wyrażała głębokie niezadowolenie z demokratycznego sprzeciwu w Polsce.

W Polsce do złożenia pierwszego wniosku o finansowanie epidemii za kilka miesięcy.

___

Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące infekcji https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta treść nie może być publikowana, transmitowana, przerabiana ani redystrybuowana bez pozwolenia.