24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA ewakuują ambasadę na Ukrainie w obawie przed rosyjską inwazją

USA ewakuują ambasadę na Ukrainie w obawie przed rosyjską inwazją

WASZYNGTON (Associated Press) – Stany Zjednoczone przygotowują się do ewakuacji swojej ambasady w Kijowie, gdy zachodni urzędnicy wywiadu ostrzegają, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest coraz bardziej nieunikniona.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Departament Stanu planuje ogłosić już w sobotę, że cały personel ambasady USA w Kijowie zostanie poproszony o odejście przed straszliwą rosyjską inwazją.

Kilku urzędników może pozostać w Kijowie, ale zdecydowana większość z około 200 Amerykanów w ambasadzie zostanie wysłana lub przeniesiona na daleki zachód Ukrainy, w pobliżu polskiej granicy, aby Stany Zjednoczone mogły utrzymać obecność dyplomatyczną w tym kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentowało.

Ministerstwo wcześniej nakazało wyjazd rodzinom pracowników ambasady USA w Kijowie. Ale zostawiła to w gestii nieistotnych osób, jeśli chcą odejść. Nowy ruch ma miejsce w czasie, gdy Waszyngton wzmaga ostrzeżenia o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę.

Urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do publicznego omawiania tej sprawy, powiedzieli, że niewielka liczba amerykańskich dyplomatów może zostać przeniesiona na daleki zachód Ukrainy, w pobliżu granicy z sojuszniczą z NATO Polską, aby Stany Zjednoczone mogły zachować je. Obecność dyplomaty w kraju.

Pentagon ogłosił w piątek, że wyśle ​​do Polski kolejne 3 000 żołnierzy bojowych, aby dołączyć do 1700, którzy już tam gromadzą się, jako pokaz zaangażowania USA w sojuszników NATO zaniepokojonych możliwą inwazją Rosji na Ukrainę.

Dodatkowi żołnierze opuszczą swoje pozycje w Fort Bragg w Północnej Karolinie w ciągu najbliższych dwóch dni i mają być w Polsce na początku przyszłego tygodnia, według urzędnika obrony, który przekazał informacje pod naziemnymi bazami ustalonymi przez Pentagon. Są to pozostałe elementy brygady piechoty 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Ich zadaniem będzie szkolenie i odstraszanie, ale nie udział w walkach na Ukrainie.

Ogłoszenie pojawiło się wkrótce po tym, jak Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena, wydał publiczne ostrzeżenie dla wszystkich obywateli USA na Ukrainie, aby jak najszybciej opuścili kraj. Sullivan powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin może w każdej chwili zarządzić inwazję na Ukrainę.

READ  8-letnia dziewczynka jest w „stanie zagrażającym życiu” po śmiertelnym wypadku samochodowym w szkole w Wimbledonie

Oprócz sił amerykańskich stacjonujących w Polsce około tysiąca amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech udaje się do Rumunii z podobną misją uspokojenia sojusznika z NATO. Do Niemiec przybyło także 300 żołnierzy z dowództwa XVIII Korpusu Powietrznodesantowego, dowodzonego przez generała broni Michaela E. Corella.

Siły amerykańskie będą szkolić się z siłami kraju przyjmującego, ale nie wejdą na Ukrainę w żadnym celu.

Stany Zjednoczone mają już około 80 000 żołnierzy w całej Europie w stałych stacjach i okresowo rozmieszczanych.

___

Associated Press pisarze Robert Burns i Lolita C. jako rola i Amer Madhani przyczynili się do tego raportu.